Spółki z górnej półki: Orzeł Biały (+28%)

Czynniki decydujące o wyborze Orła do portfela opisane były tu: link i tu: link.

Zakładam, że w wynikach I kwartału pojawią się zyski ze znacznego wzrostu cen ołowiu w II półroczu 2016 roku. Ryzykiem jest rozliczenie transakcji zabezpieczających oraz działania samej spółki.”
No i stety lub niestety się sprawdziło.


Spółka znacznie zwiększyła poziom sprzedaży oraz uzyskała wyższe ceny sprzedaży:
Wzrost przychodów o 41,7 % w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest spowodowany wzrostem wolumenu sprzedanego ołowiu wraz z usługą recyklingową (tzw. tolling) o 21,2%, jak również wzrostem o 20,9% realizowanych cen sprzedawanych stopów ołowiu (bez tollingu oraz skorygowanych o wynik na transakcjach zabezpieczających). Wzrosła również wartość sprzedanego polipropylenu.
Niestety wszystko to została zaprzepaszczone przez niedostosowaną do specyfiki spółki polityką zabezpieczeń. Strata na instrumentach zabezpieczających wyniosła aż 17,785 mln zł!
To jest po prostu masakra.
Gdyby nie to, to Orzeł miałby ok. 17,5 mln zł brutto (ok. 14 mln zł zysku netto), a kurs szybowałby o 20% w górę.

Spółka niby ma zabezpieczać marżę na ołowiu (tak przynajmniej napisali w pkt. D12 raportu), ale tak naprawdę sami nie kontrolują efektów tych zabezpieczeń. Stracić 17,8 mln zł to sztuka.
Ja uważam, że stosowanie zabezpieczeń cen metali w takich spółkach jak KGHM czy Orzeł Biały nie ma sensu, bo przy ciągłej produkcji są one uzależnione od ceny metali na giełdach, a zabezpieczenia tylko przesuwają w czasie zmiany na cenach metali. Jest to sztuka dla sztuki, która i kosztuje i zwiększa ryzyko zamiast je niwelować.

Warto też zwrócić uwagę, że w sprawozdaniu z całkowitych dochodów jest zysk 6,2 mln zł, bo dochodzi 8 mln zł zysku z zabezpieczeń przepływów. I o tyle wzrósł kapitał własny.

W portfelu zgodnie z zasadami portfela zamykam dziś na koniec dnia po publikacji raportu akcje Orła z zyskiem 28% i dużym niedosytem.

Jeżeli Orzeł dalej konsekwentnie stosuje politykę zabezpieczeń, to w II kw. powinien być dodatni wynik na zabezpieczeniach, a do tego dojdzie mocny wynik na podstawowej działalności. Ale wiarygodność Orła spadła.


I trzeba też zwrócić uwagę na niekorzystne umocnienie PLN oraz spadek ceny ołowiu.

Portfel: link

16 myśli na temat “Spółki z górnej półki: Orzeł Biały (+28%)

 • 17 maja, 2017 o 8:34 pm
  Permalink

  Ciekawe jak sytuacja będzie się przedstawiała w drugim kwartale, czy coś się polepszy czy może zanotowany zostanie spadek.

  Odpowiedz
  • 18 maja, 2017 o 6:40 am
   Permalink

   Jeżeli Orzeł dalej konsekwentnie stosuje politykę zabezpieczeń, to w II kw. powinien być dodatni wynik na zabezpieczeniach, a do tego dojdzie mocny wynik na podstawowej działalności.

   Odpowiedz
 • 17 maja, 2017 o 9:32 pm
  Permalink

  Ja nie wiem, ale OBS ma rację przeglądałem SF za I kw. 2017 r. oraz za 2016 r., po co oni w ogóle to zabezpieczają? Jak to tylko powoduje przesunięcie i zapewne znając ludzką psychikę i postępowanie w takich wypadkach to pewnie otwierają te tranzakcje zabezpieczające w najgorszych momentach i do tego jeszcze przecież ponoszą koszty transakcyjne… i mają przesunięcie gdzie powoduje taką sytuację, że sprzedają ołów tanio (bo ujemny wynik na zabezpieczeniach), a do tego surowiec kupują drogo !!!, bo przecież jak rośnie ołów to w skupach też rośnie i jak oni chcą kupić akumulatory to drożej płacą, a sprzedają taniej, wot co dało to zabezpieczenie.

  Powoduje, to ,że spółka nie chodzi zgodnie z cyklem koniunkturalnym giełdowym, bo jak koniunktura to minusy na zabezpieczeniach i nie rośnie, a jak plusy na zabezpieczeniach, ale wtedy cały rynek spada, czyli oni także …

  Ja tez nie wiem, bo w SF piszą, że otwarte pozycje na instrumentach finansowych na kwotę tam nie wiem 3-4 mln zł, a potem okazuje się, że wykręcili -17 mln zł (TALENTY) na wyniku … i oni zabezpieczają CAŁĄ sprzedaż, bo przecież w Polsce zgodnie z SF 2016 to 350 mln zł mają sprzedaży za granicę 170 mln zł (notabene zabezpieczenie stanowi 10% przychodów zagranicznych !!!, to o jakim zabezpieczeniu marży my mówimy… toż to nie zabezpieczenie, a czysta sekuła !!!

  w ogóle tego nie rozumiem, jak to chodzi, jest ktoś taki mądry co to wie jak to się rozlicza itd.?, bo jak z -3, -4 mln zł nagle pokazuje się na wyniku -17 mln zł?

  Bartek

  Odpowiedz
  • 18 maja, 2017 o 6:42 am
   Permalink

   w sprawozdaniu jest tylko wycena na dzień sprawozdawczy. Ona się potem zmienia zgodnie z faktycznym kursem realizacji. Stąd różnica.
   Ale strata aż 17,8 mln zł to dla mnie kosmos.

   Odpowiedz
 • 18 maja, 2017 o 7:22 am
  Permalink

  wg mnie to rodzaj celowego zagrania, a strata może mieć charakter nierozliczony. Tzn w drugim kwartale może pojawić się mega zysk.

  To aż nieprawdopodbne. Ja dokupilemna zwale wczorajszej.

  Odpowiedz
 • 18 maja, 2017 o 8:11 am
  Permalink

  A może to tylko zagryfka pod inwestorów którzy nie trzymają długo akcji. Ja kupuję i trzymam kilka lat, bo o takich im chodzi

  Odpowiedz
 • 18 maja, 2017 o 10:24 am
  Permalink

  Pewnie Orzeł Biały nie publikuje wyników za II kwartał czyli będzie raport półroczny kiedyś tam na jesień, wtedy pewnie pokażą te skumulowane wyniki, ale cena ołowiu będzie niska ….:) i rynek oceni, że wyniki ładne ale wycenia się przyszłość 🙂

  Odpowiedz
 • 18 maja, 2017 o 12:24 pm
  Permalink

  Któryś już raz zwracałem uwagę na to, ze spółka zabezpiecza marżę. Strata na forwardach powoduje zysk na sprzedaży surowca i odwrotnie. Czy to tak ciężko zrozumieć. Problemem w tej spółce jest jej klasyczne tunelowanie celem przejęcia całości za bezcen. Widać to gołym okiem, nawet mało wprawnym. Ona ma generować straty, a zyski są realizowane gdzie indziej. Pytanie nawet nie jest gdzie są realizowane, tylko jak. A sposobów jest wiele, choćby te najprostsze…

  Odpowiedz
 • 20 maja, 2017 o 9:42 pm
  Permalink

  Mogę jedynie pogratulować. +28% w tak krótkim okresie, szczere wyrazy uznania za świetne wyczucie!
  W innych postach jako Unknown2.

  Odpowiedz
  • 7 czerwca, 2017 o 6:32 am
   Permalink

   Zazwyczaj to oznacza, że dostali lepsze warunki w innym banku.
   Moim zdaniem nie ma to większego znaczenia.

   Odpowiedz
 • 24 czerwca, 2017 o 6:32 pm
  Permalink

  kurczę tak czytam i widzę ile jeszcze godzin studiowania tematu przede mną..szacun

  Odpowiedz
 • 19 września, 2017 o 7:05 am
  Permalink

  Jak znajdujesz opublikowane dzisiaj wyniki?
  Adler

  Odpowiedz
  • 19 września, 2017 o 8:32 am
   Permalink

   Poniżej oczekiwań.
   Nie ma dynamicznego przeskoku i wykorzystania cen ołowiu.
   Obecnie kurs USDPLN pogarsza rentowność.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.