ZM HENRYK KANIA – Spodziewana katastrofa

Ponad rok temu (w marcu 2018 roku) napisałem o KANI artykuł „ZM HENRYK KANIA – Duży zysk, ale gdzie on jest?” (https://gazetagieldowa.pl/uncategorized/zm-henryk-kania-duzy-zysk-ale-gdzie-on/).

Co widać było już rok temu

Przypomnę kilka zdań z tego wpisu:

 • Mocna marka, dobry produkt wpływają na rosnącą sprzedaż i zyski. W 2017 roku Spółka zarobiła rekordowe 53,8 mln zł (+16%). A jednak mnie po przeczytaniu raportu rocznego (link) dręczy pytanie : Gdzie te zyski?
 • Jednak to co zastanawia to rozjazd pomiędzy zyskiem, a przepływami operacyjnymi. Co niestety świadczy o tym, że spółka nie generuje gotówki z działalności adekwatnej do zysków. W ciągu ostatnich 5 lat łączny zysk netto wyniósł 188 mln zł, a przepływy operacyjne były ujemne (!) i wynosiły – 67 mln zł. Łącznie rozjazd na 255 mln zł !
 • Wynikiem tego jest sytuacja płynnościowa, na którą zwraca uwagę audytor wskazując ryzyko płynności finansowania jako istotny obszar ryzyka. Zobowiązania przeterminowane wzrosły w ciągu roku o blisko 30 mln zł pomimo tak solidnego zysku i wynoszą już 116 mln zł.
 • Podsumowując te 2 opisane powyżej umowy (przejęcie Staropolskich Specjałów i umowa z Fresh Investment). W pierwszej 223,7 mln zł należności zamieniło się w wartość firmy (księgowy zapis), w drugiej 85,5 mln należności zamieniło się z zaliczkę na zakup udziałów. No i trochę tych pieniędzy spółce brakuje.

Sytuacja od tego czasu jeszcze bardziej się skomplikowała i audytor odmówił wydania opinii wskazując na obszary, które są problematyczne (https://gazetagieldowa.pl/spolki-gpw/zm-kania-audytor-odmowil-wydania-opinii/).

I dziś przychodzi informacja, która wg mnie była kwestią czasu: (http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33383896,zm-henryk-kania-znacznie-ograniczaja-produkcje-z-mozliwoscia-jej-calkowitego-wstrzymania).

„Zakłady Mięsne Henryk Kania zdecydowały o znaczącym ograniczeniu bieżącej produkcji w zakładach oraz uwzględniają również możliwość jej całkowitego wstrzymania. Ograniczenie produkcji związane jest m.in. z ograniczonym dostępem spółki do kapitału obrotowego”.

O tym, że KANIA ma problem z płynnością napisałem już ponad rok temu. I wyjaśnienie, że zwiększyły się koszty surowca to „mały pikuś”.

Te pieniądze wypłynęły już wcześniej.

Przypomnę jeszcze raz mój komentarz do umowy przejęcia Staropolskich Specjałów i umowy z Fresh Investment:

„Podsumowując te 2 opisane powyżej umowy (przejęcie Staropolskich Specjałów i umowa z Fresh Investment). W pierwszej 223,7 mln zł należności zamieniło się w wartość firmy (księgowy zapis), w drugiej 85,5 mln należności zamieniło się z zaliczkę na zakup udziałów. No i trochę tych pieniędzy spółce brakuje.”

Postępowanie restrukturyzacyjne

Spółka poinformowała o sporządzaniu wniosku restrukturyzacyjnego: (http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33383924,zaklady-miesne-henryk-kania-sa-11-2019-ujawnienie-opoznionej-informacji-poufnej-dotyczacej-przystapienia-do-sporzadzania-wniosku-restrukturyzacyjnego).

Możemy w tej informacji przeczytać:

„Decyzja o przystąpieniu do sporządzenia wniosku restrukturyzacyjnego została podjęta w obliczu pogarszającej się sytuacji płynnościowej Spółki. W dniu 22 maja 2019 roku. Spółka nie spłaciła części kredytu obrotowego udzielonego przez Bank Handlowy w Warszawie SA, ok. 13 mln zł przez co utraciła możliwość korzystania z tej części finansowania kapitału obrotowego.”

Zła sytuacja płynnościowa, brak kapitału obrotowego,  ograniczenia, a nawet wstrzymanie produkcji to zapewne też naruszenie kontraktu z Jeronimo Martins – kluczowego dla spółki.  I trudno zakładać tu optymistyczny scenariusz.

4 komentarze do “ZM HENRYK KANIA – Spodziewana katastrofa

 • 5 czerwca, 2019 o 11:17 pm
  Permalink

  Cześć, wybierasz się na walne psw? ?

  • 6 czerwca, 2019 o 8:33 am
   Permalink

   tak. Będziesz też?

   • 6 czerwca, 2019 o 1:12 pm
    Permalink

    Tak. (: Miło będzie się spotkać ponownie. Gdzie można Cię złapać by pogadać przed walnym? Fb, linkedin?

Możliwość komentowania została wyłączona.