Spółki z górnej półki: ESOTIQ & HENDERSON (+7%)

Po publikacji raportu rocznego zamknięta pozycja w portfelu po cenie zamknięcia 27,30 zł.
Zysk +7%.
zaktualizowane o analizę wyników spółki w IV kw.

Wcześniej o spółce:
– Esotiq&Henderson – wolność od 27 lipca?
– Spółki z górnej półki: ESOTIQ&HENDERSON, bo bez Minge
– ESOTIQ & HENDERSON – prognoza wyniku w IV kw.

ESOTIQ & HENDERSON to producent bielizny damskiej (ESOTIQ) i męskiej (HENDERSON). Kluczowym wydarzeniem było wydzielenie w lipcu segmentu odzieży damskiej firmowanej nazwiskiem Eva Minge, który przynosił duże straty. We wrześniu 2016 roku krytykowałem pomysł wejścia w ten segment (link), dlatego pozbycie się go oceniam bardzo pozytywnie. Sama produkcja i sprzedaż bielizny jest rentowna i się rozwija.

Analizując wyniki spółki trzeba bardzo pozytywnie ocenić to, co pokazał segment bielizny w 2017 roku. Istotny wzrost przychodów i ponad 2-krotny wzrost zysku.

Ale … sam IV kw. mnie rozczarował.
To jest najlepszy kwartał dla tej branży. I dlatego zarówno poziom przychodów, jak i zysk powinny być w mojej ocenie lepsze. Dynamika z poprzednich kwartałów spadła.

Należy pamiętać, że sprawozdania finansowe w 2017 roku są obciążone segmentem odzieżowym, który do lipca przynosił straty, ale jednocześnie po rozdzieleniu spółka zaksięgowała jednorazowo 5 mln zł dodatkowych przychodów finansowych.  Dlatego nie można przyjąć wyniku rocznego skonsolidowanego jako w pełni reprezentatywnego dla grupy, choć powyższe zdarzenia w miarę kompensują się.


ESOTIQ SA – wyniki jednostkowe

Wyniki jednostkowe są kluczowe. Do nich trzeba dodać niestety straty ponoszone przez spółkę niemiecką, w której ESOTIQ ma 51% udziałów.

Jak widać w I-III kw. średni roczny wzrost przychodów wynosił ponad 20%, a w IV kw. zaledwie 4%. Niezbyt dobre są też zapowiedzi I kw. 2018. Po pierwszych dwóch miesiącach przychody ze sprzedaży są niższe o 7%. Spółka tłumaczy to przesunięciem sprzedaży hurtowej. 
Ale niepokojąco dla przychodów brzmi “prasówka” wypuszczona po raporcie rocznym (link), w której można przeczytać “W 2018 roku bardziej skupimy się na marży brutto na sprzedaży niż na dynamice sprzedaży“. To zazwyczaj zapowiada brak wzrostu sprzedaży.

Marża ze sprzedaży brutto pozostała praktycznie bez zmian (59,4%) i ostatecznie zysk netto jednostkowy w IV kw. był niewiele wyższy niż rok wcześniej.
W 2017 roku przychody jednostkowe ESOTIQ wyniosły 148 mln zł (+19,5%), a zysk netto podwoił się do 8,1 mln zł.
ESOTIQ – oddział niemiecki (szacunek)


Oddział niemiecki jest cały czas deficytowy. Co kwartał ok. 0,4 mln zł straty brutto. Rozwiązaniem ma być uruchomienie 5 nowych salonów w Niemczech. Należy pamiętać, że do ESOTIQ należy 51% udziałów, więc tylko ok. połowy straty ujmowane jest w zysku netto przynależnym akcjonariuszom jednostki dominującej.
Zysk brutto całego segmentu bielizny wyniósł w 2017 roku 8,3 mln zł (+157%!). 
Zysk netto przynależny akcjonariuszom jednostki dominującej (czyli bez części straty spółki niemieckiej) wyniósł w 2017 roku 7,6 mln zł.
Niestety I kw. nie zapowiada się dobrze. Przychody po 2 miesiącach są słabsze (trzeba w połowie miesiąca zwrócić uwagę na raport za marzec), w I kw. marża ze sprzedaży wyniesie ok. 56%, co oznacza, że zysk netto może wynieść poniżej 1 mln zł.
Spółka zapowiada w 2018 roku otwarcie nowych 20 salonów w Polsce, 5 w Niemczech, 13 na Wschodzie (Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Kazachstan) oraz rozwój e-commerce.  To, co dziwi to rozpoczęcie szycia koszul męskich na miarę (dla mnie bardzo dziwny pomysł – pomiar w salonach z bielizną?!). 
Podsumowanie
ESOTIQ pokazuje, że po wydzieleniu segmentu odzieżowego radzi sobie dobrze. Spółka zwiększyła przychody i zysk. Jednak IV kw. trochę niepokoi, podobnie jak informacja o sprzedaży na początku roku. Sama spółka nie jest wysoko wyceniana, choć powinna teraz udowodnić, że jest w stanie dalej się rozwijać.
Portfel ‘Spółki z górnej półki’ można znaleźć tu: Portfel

21 myśli na temat “Spółki z górnej półki: ESOTIQ & HENDERSON (+7%)

 • Kwiecień 5, 2018 o 7:35 pm
  Permalink

  Witam, analizowales moze spolke Archicom? Fundamentalnie wyglada dobrze.

  Odpowiedz
  • Kwiecień 6, 2018 o 3:02 pm
   Permalink

   Moim zdaniem ok. Choć rynek zaczyna chyba już obawiać się wzrostu kosztu robót i tego, że wzrost cen mieszkań zatrzyma popyt inwestycyjny.
   Ale może przesadzam ?

   Odpowiedz
 • Kwiecień 6, 2018 o 11:38 am
  Permalink

  Ciekawy jestem, jak byś wycenił Esotiqa po rocznym raporcie.
  Wzkaźnikowo wygląda coraz lepiej, ponieważ z każdym kwartałem spółka pozbywa się z raportu balastu Minge.
  Skup, spadek zadłuzenia, rosnące zyski i przychody. Mam wrażenie, że ta spółka jest troszkę niedowartościowana na tle branży (porównując np. do takiego Simple, za które Monnari chce zapłacić 46mln…).

  Odpowiedz
  • Kwiecień 6, 2018 o 3:08 pm
   Permalink

   IV kw. mnie osobiście rozczarował.
   Ostatnie 2 dni nie miałem za dużo czasu, więc tak w skrócie.
   To najlepszy kwartał, a zysk grupy 1,6 mln zł. Niemiecki oddział stracił 400 tys. w IV kw.
   Obawiam się, że wynik I kw. będzie bardzo słaby – sprzedaż siadła, a marża sezonowo w I kw. jest znacznie niższa.

   Odpowiedz
  • Kwiecień 7, 2018 o 9:00 am
   Permalink

   Zgadzam się. Kwartał poniżej oczekiwań, ale czy wycena nadal nie jest mocno zaniżona na tle branży?

   Odpowiedz
 • Kwiecień 6, 2018 o 1:03 pm
  Permalink

  Zarząd PROCHEM S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako "Spółka"), w nawiązaniu do informacji zawartej w raporcie bieżącym nr 16 / 2018 z dnia 19 marca 2018 r., informuje, że w dniu 05 kwietnia 2018 r., doręczono pełnomocnikowi Spółki odpis, wniesionej przez Prokuratorię Generalną Rzeczpospolitej Polskiej w imieniu PERN S.A., skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, I Wydział Cywilny z dnia 30 października 2017 r., o którym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 19 / 2017 z 30 października 2017 r.

  Tak jak kiedyś pisałeś, PERN złożył skargę kasacyjną. Ciekawe jak si to dalej potoczy.

  Odpowiedz
 • Kwiecień 6, 2018 o 1:15 pm
  Permalink

  OBS, jak Ci się widzi Masterpharm? Dziś pokazali wyniki i wyglądają bardzo ok.

  Odpowiedz
  • Kwiecień 6, 2018 o 3:10 pm
   Permalink

   Przepraszam, ale nie miałem czasu zaglądać do raportów.

   Odpowiedz
 • Kwiecień 7, 2018 o 10:05 pm
  Permalink

  Co to są za jakieś brednie?

  https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/23650/tfi-ograniczaja-dostep-do-informacji-o-fizach.html

  Teraz nie będę miał dostępu do sprawozdań finansowych funduszy inwestycyjnych? Nie będzie wiadomo jakie posiadają papiery wartościowe ?

  Strona MCI

  http://mci.pl/funds/mci-privateventures-fiz/ogloszenia/2018-2

  Jeszcze ja wiem z tydzień temu pobierałem sprawozdania finansowe i patrzyłem jak liczą opłatę z zmienną i jakie posiadają w portfelu papiery wartościowe i na ile je wyceniają teraz tam znajduje się figa z makiem… Dramat poziom transparentności dramatycznie spada. Pierw MIFID II teraz to, czy oni naprawdę chcą zaorać giełdę, są na najlepszej drodze…

  bartekb125

  Odpowiedz
  • Kwiecień 12, 2018 o 2:31 pm
   Permalink

   Zastanawiam się, czy akurat to nie jest na rękę Czechowiczowi, przestaje publicznie pokazywać szczególnie to mniejsze portfolio firm, w które zainwestował (a że czasem były to złe zakupy to dla niego woda na młyn-nie musi się tłumaczyć, bo zakładam, że dla swoich dużych inwestorów musi być b. profesjonalny tj. informować o zakupie i jaki jest jego performance), a zatem nie naraża się na podglądanie tego w co i jak prowadzi swój biznes… kapitalizacja MCI jednak spada, szczyty hossy, a giełdowa wycena P/BV jak w bessie? Przecież to powinno być +1 do książki przynajmniej! Czechowicz dużo obiecywał inwestorom, ale akurat MCI moim zdaniem się z tego nie wywiązuje: zamiast DY-skupy, czasem jakieś zakupy pakietowe na giełdzie. Nie powiem, szacunek mam b. duży, chętnie słucham jakie są jego zdaniem aktualne trendy w IT, czy fintechu, ale czemu to know how nie przekłada się na wycenę (i myślenie inwestorów, że oczekiwania co do wyników będą TYLKO na ścieżce rosnącej), o wynikach nie wspominam, bo to raczej loteria. Rozumiem ten biznes, że liczy się po ile jest exit z inwestycji i wtedy są liczby, ale przez to jest to biznes niemalże nieprzewidywalny i opiera się wyłącznie na oczekiwaniach, które najlepiej byłoby gdyby zawsze były w chmurach, a jednak dopiero wtedy gdy przychodzi do sprzedaży okazuje się jakie jest prawdziwe value tych zakupów.

   Nie mniej zastanawiam się, czy przy tej cenie i tych warunkach prawnych trzymanie MCI na giełdzie ma sens biznesowy, skoro to tylko koszty na rzecz GPW??? Przecież to aż prosi się o "zdjęcie" przy tej wycenie (mam na myśli pod kątem Czechowicza), bo skoro można mniej kosztownie prowadzić biznes i nie ma się potrzeby szukania pieniędzy poprzez giełdę to po co tam być??? No chyba, że Czechowicz zmierza wciąż do tego co kiedyś obiecywał inwestorom=że MCI ma być jak stabilny fundusz na emeryturę, dający ROE po kilka % rocznie… jakoś po kursie akcji tego nie widzę 😉

   Jakie masz zdanie Paweł w temacie? ŁD.

   Odpowiedz
 • Kwiecień 9, 2018 o 6:01 am
  Permalink

  A mnie się Esotiq nadal podoba. Może dynamika sprzedaży spadła, ale trzeba pamiętać, że:
  1) Spółka jest nadal nisko wyceniana na tle branży odzieżowej, a posiada mocną sieć detalicznej sprzedaż i rozpoznawalną markę. Dlaczego mnożnik P/E miałby nie wzrosnąć do np 12, kiedy Vistula czy Bytom mają ok 20?
  2) W Polsce planują otworzyć ok 20 sklepów, z których większość to będzie franszyza, a więc zwiększenie sprzedaży i marży praktycznie bez ryzyka
  3) Na Ukrainie wzrost sieci wyniesie ok 13 sklepów. Tam rozwój zapewnia jeden lokalny franszyzobiorca. Esotiq nic nie musi robić i praktycznie bez wysiłku zwiększy marże na hurtowej sprzedaży
  4) Przedsiębiorcy z Rosji i Kazachstanu będą rozwijać sieć sprzedaży, a Esotiq będzie zwiększać hurtową sprzedaż i marżę praktycznie bez ryzyka
  5) Planowany rozwój sklepu internetowego, lepsze funkcjonalności, większy wybór asortymentu to gwarancja większej sprzedaży.
  6) Plany dalszego rozwoju w Niemczech są poparte kilkuletnim doświadczeniem na tym rynku i umowami z nowymi partnerami.

  Podsumowując. Esotiq to spółka, która posiada mocną sieć sprzedaży i silną markę, na bazie której może praktycznie bez ryzyka zwiększać sprzedaż do franszyzobiorców. Marka posiada duży potencjał rozwoju na Wschodzie, gdzie postrzegana jest jako marka zachodnia. Potencjał ten jest poparty sukcesem rozwoju na Ukrainie, a jego wielkość jest naprawdę duża. Kwestią czasu jest, kiedy spółka wróci do dodatnich dynamik sprzedaży.

  Odpowiedz
 • Kwiecień 9, 2018 o 10:01 pm
  Permalink

  Paweł, cały rynek teraz spekuluje co dalej z getbackiem. GBK0520 można dziś kupić za 68% wartości nominalnej. Upadnie ten wehikuł czy nie?

  Odpowiedz
  • Kwiecień 12, 2018 o 11:07 am
   Permalink

   Większe prawdopodobieństwo, że przejdzie ten trudny okres. Raczej wczesniej sprzeda część wierzytelności lub w ostateczności jakiś układ. Upadłość likwidacyjna moim zdaniem jest bardzo mało prawdopodobna.

   Odpowiedz
 • Kwiecień 12, 2018 o 8:32 am
  Permalink

  Wczoraj poszła transakcja pakietowa na 10.000 akcji po 30 zł, a więc znacznie powyżej rynku. Trochę szkoda, że Spółka kupuje drożej pewnie od "zaprzyjaźnionych" akcjonariuszy, ale może da się znaleźć też pozytywną stronę, że taki kurs jest postrzegany przez spółkę jako atrakcyjny w kontekście przyszłych wyników? Co sądzicie?

  Odpowiedz
  • Kwiecień 12, 2018 o 11:09 am
   Permalink

   Ilość niewielka, więc większego znaczenia nie ma

   Odpowiedz
 • Kwiecień 19, 2018 o 11:38 am
  Permalink

  Wyniki za marzec bardzo przyzwoite, tym bardziej, że sporo firm z branży miało spore minusy w tym miesiącu. Bardzo ładny skok marży r/r – 6,5%! Kurs oczywiście zareagował bananowo.

  Odpowiedz
  • Kwiecień 19, 2018 o 2:01 pm
   Permalink

   Sprzedaż niezła, ale może to być przesunięcie sprzedaży hurtowej, o której wspominali w lutym.
   W całym kwartale na 0.
   Ale marża mocno wzrosła – mocny PLN.
   Wynik powinien być ok. 10% lepszy r/r w I kw.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.