PTI – przecena w portfelu

PTI – Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne to firma inwestycyjna, która posiada portfel akcji spółek notowanych na giełdzie. Dotychczasowe wyniki mogą wzbudzać uznanie, ale gdy dokładniej przyjrzymy się posiadanym akcjom to zachwyt znika.
Na koniec 2014 r. kapitalizacja PTI wyniosła 230 mln zł, co przy kapitale własnym 163 mln zł oznacza dużą wiarę w przyszłość tej spółki i jej inwestycji.

Zysk netto w poszczególnych latach:
Patrząc tylko na wyniki można by powiedzieć, że kapitalizacja jest niska, ale to jest właśnie dowód na to, że analiza fundamentalna to powinno być coś więcej niż tylko spojrzenie na zysk.
Zyski w poprzednich latach to był przede wszystkim efekt przeszacowywania w górę wartości posiadanych akcji spółek giełdowych.

W portfelu znajdują się akcje m.in. Zastalu, CSY, RSY, DeMolen, Colomedica, Kania, Tableo i Edison.
Wycena portfela na 30.09 2014 r. 
 
Jak widać główną pozycją są akcje spółki Colomedica, które wyceniane były na blisko 90 mln zł przy kapitałach własnych 9 mln zł i stracie po 3 kwartałach 1,4 mln zł. Cóż, delikatnie mówiąc sporo.
Wartość akcji w portfelu regularnie rosła niezależnie od tego, co się w samych spółkach działo i to pozwalało PTI księgować zyski z rosnących wycen, ale też i same spółki posiadały wzajemnie swoje akcje, dzięki czemu osiągały dodatkowe zyski finansowe.
Ale w 4 kwartale coś się zawaliło.
Wartość akcji w portfelu spadła aż o 62 mln zł! 
Szykuje się zatem potężna strata za 2014 r., o ile PTI czegoś nie przeksięguje.
 źródło: stooq.pl
A kurs jak widać, ktoś postanowił na koniec roku istotnie podnieść. Technicy powiedzieliby nawet, że na dużych obrotach został przełamany trend spadkowy i trzeba kupować. Ja powiem, że raczej komuś potrzebna była wyższa kapitalizacja PTI na koniec roku.

5 komentarzy do “PTI – przecena w portfelu

 • 2 stycznia, 2015 o 4:57 pm
  Permalink

  Wyborny wpis. Ubawiłem się, ale też conieco nauczyłem. Pozdrawiam!

 • 5 stycznia, 2015 o 6:04 pm
  Permalink

  Zawsze miałem opory przed kupowaniem konglomeratów posiadających akcje wielu spółek. Te przynajmniej są notowane … a okazuje się, że można było ciut podbić sobie samemu wynik 🙂

 • 5 marca, 2015 o 9:34 pm
  Permalink

  Witam
  Jak ocenia Pan zdolność do obsługi zadłużenia przez PTI na chwilę obecną?

  • 6 marca, 2015 o 8:32 am
   Permalink

   To bardzo delikatne pytanie w obecnej sytuacji na Catalyst.

   O PTI trochę napisałem – też przy okazji Colomedica i DeMolen. Moim zdaniem raport PTI za 2014 r. i I kw. będzie tragiczny ze względu na straty na spółkach z portfelu. I sam portfel uważam za słaby. Ale to przede wszystkim problem akcjonariuszy. Co do obligatariuszy to jest trochę lepiej, bo jakieś aktywa są, choć może być problem z ich spieniężeniem ze względu na płynność (zarówno nieruchomości, jak i akcji).
   Gdy obligacje na Catalyst są istotnie poniżej nominału to trudno jakiemukolwiek podmiotowi uplasować nowe obligacje. Nie wiem, ile gotówki ma teraz PTI, ale zapewne pozbiera przed wykupem obligów w czerwcu, choć może to się wiązać ze sprzedażą części posiadanych akcji.
   Innym problemem jest to, jak się zachowają banki kredytujące po publikacji wyników.
   Portfel akcji PTI jest niby płynny, ale de facto trudno zbywalny.

Możliwość komentowania została wyłączona.