Lena

Lena to przedstawiciel branży oświetleniowej na giełdzie. Spółka traktowana jest już od pewnego czasu jako dobra spółka dywidendowa, bo od 2011 r. corocznie wypłaca dywidendę i to całkiem przyzwoitą (4%-9%). Wczoraj WZA spółki podjęło decyzję o wypłacie dywidendy za 2014 r.  w kwocie 0,30 zł na akcję. Daje to stopę dywidendy ok. 6%.

Lena od kilku lat jest też bardzo przewidywalna – co roku poprawia zyski, choć bez większej dynamiki.
W 2014 r. przychody wyniosły 111m (+10,3% r/r), natomiast zysk netto 10,0m (+8,7% r/r) (raport roczny).

Jednak raport roczny pokazał też pewne delikatne negatywne sygnały. Rentowność sprzedaży brutto spada i rosną koszty sprzedaży. W sumie zysk na sprzedaży był niższy o 3% r/r.

I o ile w 2013 r. zysk został pomniejszony o spore pozostałe koszty operacyjne, to w 2014 r. to pozostałe przychody operacyjne poprawiały wynik, a wśród nich jednorazowy zysk ze zbycia aktywów. Dodatkowo korzystnie zachowywały się kursy walutowe, co zwiększyło przychody finansowe o dodatnie różnice kursowe. Teraz przy spadku EURPLN eksport trochę ucierpi. Sprzedaż eksportowa stanowiła 54% całkowitych przychodów, a w niej aż 87% to eksport do krajów UE.

Poza negatywnym wpływem kursu EUR, jednak ogólne ożywienie w Polsce i Europie powinno spółce sprzyjać, dlatego Prezes w liście do akcjonariuszy zapowiada wzrosty przychodów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jednak i w liście prezesa są  zastanawiające “sygnaliki”: “Mamy świadomość, że krótkoterminowe wyniki są ważne, lecz uważamy również, że inwestycja w przyszłość ma – w ujęciu długoterminowym – większe znaczenie“. Ta asekuracja może być zapowiedzią trochę słabszych zysków.
Pytanie, które czynniki okażą się decydujące. 
Kurs na początku kwietnia zaliczył maxa na 5,17 zł, jednak potem nastąpiła korekta. Spółka wyceniana jest na 123 mln zł, co daje C/Z=12,3.

Jedna myśl na temat “Lena

  • 26 kwietnia, 2015 o 11:43 am
    Permalink

    Dzięki, za spółkę z wigu, ostatnio było sporo omawianych spółek z new conect, w które inwestowanie jest baaardzo ryzykowne. Ja okres inwestycji w spółki z najmniejszego rynku mam za sobą i nie wrócę do tego chyba już wcale (zbyt mała płynność i zbyt duże szwindle). Jeżeli mógłbym prosić to o więcej analiz ciekawych spółek z rynku przewidywalnego-wigu. Gratuluję dobrego bloga i super analiz, które są pomocne w inwestowaniu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.