Lena – niby lepiej, ale gorzej

Lena Lighting to producent opraw i systemów oświetleniowych. Od 2011 roku osiąga stabilne wyniki i wypłaca wysoką dywidendę. W 2016 roku przychody wyniosły 130,5 mln zł (+6% r/r), a zysk netto 9,24 mln zł (+2,4%) (link).

Patrząc na wyniki ostatnich lat widać bardzo stabilne i powtarzalne wyniki, a wypłacane dywidendy powodują, że jest to dobra spółka dywidendowa. I dużo lepiej wyglądają wyniki niż w notowanych na giełdzie ES-System czy LUG.

Udział eksportu zwiększył się do 55% i widać coroczny wzrost sprzedaży w krajach UE.

Ale…
Jak się popatrzy na osiąganą marżę na sprzedaży to niestety widać pogorszenie i to co roku od kilku lat. I jest to główny powód, dlaczego pomimo rosnących przychodów nie rośnie analogicznie zysk.

Co więcej jeżeli popatrzymy na sam wynik ze sprzedaży to widać spadek.

I tylko jednorazowe zdarzenie spowodowało, że zysk netto był lepszy r/r. Spółka zarobiła 1,0 mln zł na sprzedaży nieruchomości w Warszawie przy ul.Emaliowej za 4,5 mln zł. Kupującym był … Prezes Lesiński.
Spółka w tym roku spadek rentowności tłumaczy głównie nakładami na badania i rozwój produktów m.in. wdrożenie nowych opraw do produkcji. W zeszłym roku tłumaczeniem były wyższe nakłady na marketing i B&R oraz napisała: “inwestycja w przyszłość ma większe znaczenie niż krótkoterminowe wyniki“. W 2014 też można było przeczytać: “krótkoterminowe wyniki są ważne, ale inwestycja w przyszłość ma większe znaczenie”.

Na pewno co roku rośnie wynagrodzenie Prezesa Lesińskiego, które po wzroście o 15% przekroczyło 1 mln zł. Szkoda, że wyniki tak nie rosną.
Spółka zapowiedział dywidendę 30 gr na akcję (w zeszłym roku było 55 gr) tłumacząc niższą wartość koniecznością nakładów na rozbudowę hali produkcyjno-magazynowej (5 mln zł).
Podsumowanie
Lena to fajna spółka dywidendowa, która osiąga stabilne wyniki. Jednak spadająca marża powoduje, że pomimo rosnących przychodów nie udaje się poprawiać zysków.

15 myśli na temat “Lena – niby lepiej, ale gorzej

 • Marzec 22, 2017 o 3:30 pm
  Permalink

  A co myślisz na temat wzrostów na LUG-u ? Stzeliły o 100% w 3 miesiące niecałe. Być może tam powodem jest odwrotnośc tego co tutaj czyli marża i sprzedaż rosną. Do tego nowa fabryka opraw i prespektywa inwestycji a Argentynie.

  Odpowiedz
  • Marzec 22, 2017 o 3:41 pm
   Permalink

   Jestem bardzo zaskoczony LUG-iem. Mnie ta firma zawsze rozczarowywała. Argentyna może, choć to jeszcze przyszłość. Może zakończenie budowy fabryki, choć to przeszłość. II połowa 2016 była dobra i może wszystkie te czynniki razem zainteresowały jakiś fund.

   Odpowiedz
 • Marzec 22, 2017 o 4:30 pm
  Permalink

  Trochę inne oprawy robi Lena (kupowałem je kiedy potrzebowałem takich najtańszych i prostych). Lug ma nieco droższe ale nimy można nacieszyć bardziej oko. Może też z tego wynika różnica w marżach.
  Zastanawia mnie, że kurs LUG-a rośnie nie robiac nawest specjalnie korekty.

  Odpowiedz
 • Marzec 22, 2017 o 9:10 pm
  Permalink

  Jestem ciekawa jak będzie wyglądała motoryzacja za 30-40 lat. Już przed 2000 rokiem snuło się teorie na temat bezobsługowych pojazdów, latajacych z punktu A do punktu B bez pomocy kierowcy 🙂 Miało się to nijak do rzeczywistosci. Teraz oprócz designu producenty prześcigają się w coraz mniejszym "teoretycznym" spalaniu auta, oraz w maksymalizacji różnych niepotrzebnych systemów przez które bardzo często trzeba odwiedzać autoryzowane serwisy. Moim zdaniem motoryzacja porusza się trochę nie tą ściążką którą naprawdę powinna… Wyniki spalania często fałszowane itp. 🙁

  Odpowiedz
  • Marzec 23, 2017 o 12:36 pm
   Permalink

   W tej cenie nie ma żadnej premii. Jest po obecnym kursie, który rośnie stabilnie w ślad za poprawiającymi się wynikami. Moim zdaniem ten kurs dalej nie oddaje przyszłej wartości spółki.

   Odpowiedz
 • Marzec 23, 2017 o 1:00 pm
  Permalink

  Zgadzam sie ale jest prawdopodbne, ze wykupia 90%…

  Czy w przypadku przymusowego wykupu cena tez wyniesie 3.70? Czy jak to jest ustalane?
  Jakie beda koszty zwiazane ze swiadectwem przy przymusowym wykupie w dbmakler? Wiesz moze? I czy sa wtedy jeszcze jakies koszty?

  Odpowiedz
  • Marzec 23, 2017 o 1:53 pm
   Permalink

   Tak. 3,70 zł.
   Przy przymusowym ywkupie nie ma świadectwa depozytowego. Rozlicza to samo KDPW.
   Świadectwo w db = 50 zł

   Odpowiedz
 • Marzec 23, 2017 o 2:10 pm
  Permalink

  Dzieki wielkie. Ale w sumie czy mam pewnosc, ze nawet jesli osiagna 90% to bedzie przymusowy wykup? Czy moge zostac z akcjami, ktorymi nikt nie bedzie handlowal?

  Odpowiedz
  • Marzec 23, 2017 o 2:36 pm
   Permalink

   Nic szczególnego Ci w takim przypadku nie grozi. Będą wtedy normalnie notowane akcje z niskim free-floatem. Ale mówią o możliwościach, bo decyzja należy do Ciebie.

   Odpowiedz
 • Marzec 23, 2017 o 8:48 pm
  Permalink

  oby Dzik nie przekroczył 90% bo wtedy wykupi nas za pół darmo. Tam zyski dopiero się rozpędzają, biurowce nie oddają swoich możliwości. Jemu się spieszy zabrać ciastko.

  Po przymusowym można iść do sądu walczyć o godziwą cenę, ale do tej pory nikt tego nie robił.

  Odpowiedz
 • Marzec 24, 2017 o 10:20 am
  Permalink

  Co z odpisami na Orzeł Biały? Jest powód do niepokoju co do publikacji wyników? Liczyłem, że może pojawi się jakiś wpis na szybko, analogicznie do tych dla PEPEES. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marzec 24, 2017 o 10:37 am
   Permalink

   Przedłużenie wezwania zapowiadało przykre niespodzianki w wynikach za IV kw.
   Przypomnę, że Orzeł Biały został wybrany ze względu na WYNIKI I KW.
   Moja opinia bez zmian – kupuje się przyszłość, a nie przeszłość, a te odpisy to już przeszłość.

   Odpowiedz
 • Marzec 28, 2017 o 8:24 pm
  Permalink

  Czesc, a co myslisz o Ailleron? Dwa fundusze robia ABB, zeby uplynnic pakiet, wiec moze to zbic troche kurs. Spory pakiet ma Orlowski z Wawela, a mam wrazenie, ze to gosc, ktory dobrze do swoich analiz podchodzi.

  Odpowiedz
  • Marzec 29, 2017 o 6:18 am
   Permalink

   Warto popatrzeć na strukturę przychodów. Pomimo dużego szumu medialnego główna część dochodów to zwykłe prace informatyczne. Ale LiveBank ładnie się rozwija (pomimo, że w wynikach aż tak dużo nie znaczy) i na tym Ailleron buduje swój wizerunek. Kiedyś mocno promowali iLumio, który teraz przynosi straty.
   Wyjście obecnie to mocne ostrzeżenie

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.