Kopahaus – gdzie jest problem?

Kopahaus to kolejna spółka na NC, która ma swoją niszę – produkuje gotowe domy prefabrykowane. Prefabrykowane elementy ścian, stropów, dachów są dostarczane na plac
budowy, gdzie w  okresie dwóch dni zostają zmontowane na wcześniej
przygotowanej płycie fundamentowej.
W Polsce sprzedaż takich domów idzie słabo – jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnej formy budownictwa, gdzie ściany muszą być murowane z cegły, pustaka itp. Główne rynki zbytu więc to Niemcy, Holandia i Belgia.


Wyniki finansowe w rzis wyglądają bardzo dobrze. Po 3 kwartałach roku obrotowego (2-4 kwartał roku kalendarzowego) przychody wyniosły 12,4 mln zł (+36%), a zysk netto 3,34 mln zł (+52%).
Spółka  buduje też od 2009 r. nową halę produkcyjną w Pełczycach.
Aktualnie:
C/Z=6,0, C/WK=1,47
Ale skoro jest tak dobrze, to dlaczego kurs spadł w ciągu roku o 70%?

Co dzieje się w Kopahaus?
Wiele wyjaśnia dokładne wczytanie się w ostatni raport roczny za 03.2012-03.2013 (link) i dokument informacyjny do ostatniej emisji akcji (coś nie mogę go teraz znaleźć w sieci, pomożecie?).
Kopahaus  w 2008 r. podpisał umowę z PARP i otrzymał zaliczkę w kwocie 4,87 mln zł. Ponieważ spółka nie realizowała inwestycji zgodnie z planem kolejne transze zostały wstrzymane, a w 2010 r. umowa została wypowiedziana przez PARP. Kophaus musi zwrócić całą kwotę zaliczki wraz z odsetkami. W 2012 r. została zawarta ugoda i rozłożenie płatności na raty. Całość miała być spłacona do czerwca 2013 r. (link). Nie została. Terminy zostały przesunięte i teraz spłata ma być dokonana w większości w 2014 r. W bilansie w zobowiązaniach, w pozycji Inne figuruje kwota 5,79 mln zł – to jest PARP. Niestety spółka nie informowała od 2012 r. o zmianie tej istotnej umowy.

W sierpniu 2014 r. do spłaty są też obligacje korporacyjne w kwocie 5,5 mln zł.

W raporcie rocznym (nota 13 na dzień 31.03.2013 r.) jest informacja, że zobowiązania przeterminowane wynoszą 4,6 mln zł (ponad 30% całości), w tym 1,7 mln zł wobec ZUS opóźnione ponad 12 miesięcy (na dzień 31.12.2013 zobowiązania z podatków i ubezpieczeń wynoszą już 2,58 mln zł). Łącznie zobowiązania i rezerwy w marcu 2013 r. wynosiły  22,1 mln zł, a na koniec 2013 r. urosły do 25 mln zł. Natomiast zobowiązania krótkoterminowe wzrosły z 15,6 mln zł do 24 mln zł.

Po drodze była emisja akcji, dzięki której Kopahaus pozyskał 6 mln zł. Zgodnie z celami emisji środki miały iść na dokończenie budowy hali, a reszta na kapitał obrotowy. Ciekawe jak faktycznie zostały one wykorzystane.

Z powyższych liczb widać, że sytuacja płynnościowa jest napięta i spółka będzie potrzebować w tym roku sporo środków. Mam wrażenie, że aktualna ofensywa informacyjna jest przygotowaniem do jakiejś nowej emisji (akcje, obligacje).

Zobowiązania przeterminowane to ryzyko egzekucji i niestety komornik w spółce już działa (komornik1komornik2 ). 

Podsumowanie
Gdy pomimo dobrych wyników kurs mocno spada to zazwyczaj gdzieś jest problem, którego czasem jeszcze nie widać. W Kopahaus wydaje się, że głównym problemem jest płynność i konieczność spłaty zobowiązań w krótkim terminie (PARP, ZUS, obligacje). A komornik w spółce już jest.

PS. Dziś (7 maj) ogłoszenie o licytacji komorniczej zostało zdjęte. Ciekawe dlaczego? Drugie jeszcze wisi – na wszelki wypadek zrobiłem Print-screena, żeby nikt mi nie zarzucił, że te działania komorników wymyśliłem.

PS2. (8 maj) Ogłoszenie o licytacji zostało zawieszone, bo została zawarta ugoda wierzyciela z dłużnikiem czyli Kopahaus. Info od komornika.

9 myśli na temat “Kopahaus – gdzie jest problem?

 • 6 maja, 2014 o 9:57 am
  Permalink

  Fajne, konkretnie i na temat :). Jak nie zdarzy się cud to wygląda, że za chwilę właściciele obligacji przełkną kolejną gorzką pigułkę i to mimo nowej emisji akcji.

  Odpowiedz
 • 7 maja, 2014 o 2:14 pm
  Permalink

  Dzięki za tak dogłębne analizy. Życzę powodzenia w inwestycjach.

  Odpowiedz
 • 12 maja, 2014 o 1:08 pm
  Permalink

  wszystko w czrnych barwach.komornik wynika jedynie ze sporu z firma leasingowa -jest to element nacisku na firmr-realnie nie ma to zadnego znaczenia.zus -zaleglosci sa z 2008 roku i sa pokrywane ze zwrotu z vatu za eksport.parp-rozliczenie do 2017 roku a może się zmienić na plus.mom zdaniem dużo zależy od wynikow-dzisiaj lub jutro zdaje się będą.

  Odpowiedz
 • 12 maja, 2014 o 1:24 pm
  Permalink

  A czy wiesz, czego dotyczy spór z firmą leasingową?

  Odpowiedz
 • 13 maja, 2014 o 1:28 pm
  Permalink

  spor z firma leasingowa dotyczy jakiejś maszyny.zdaniem kopy firma policzyla sobie za dużo.to sa male sumy w skali firmy.co do parpu rozmowy na dokończenie caly czas się tocza.(co do dokończenia)-jeśli nie przyniosą rezultatu to splaty do 2017 jak napisałem.firma moim zdaniem wymaga pewnego uporządkowania,mimo to uważam ze sporo niedowartosciowana.czekam na wyniki dziś -jak sa ok. to jest ok

  Odpowiedz
 • 3 lipca, 2014 o 10:28 pm
  Permalink

  obligacjami spłacili PARP, budowa nowej hali stoi w miejscu od 2009 (kasa z akcji nie poszła na wskazany cel) a wycena budowy mocno nadmuchana. jednym słowem – lipa.

  Odpowiedz
 • 26 stycznia, 2015 o 9:11 am
  Permalink

  Ciekawe jak aktualnie wygląda tam sytuacja, czy PARP i ZUS ich utopili, czy jeszcze nie 🙂 Cóż rynek budownictwa domów prefabrykowanych wcale nie jest taki łatwy jak mogłoby się ludziom wydawać.

  Odpowiedz
 • 27 stycznia, 2015 o 9:52 am
  Permalink

  Ciekawa analiza. Ja kiedys pracowałem w ocmer i robiliśmy hale targowe. Nie mieliśmy jednak takich problemów jako wykonawca ale spółka która wykonywała rozrachunek podobnie przędła 😛

  Odpowiedz
 • 2 lutego, 2015 o 6:57 pm
  Permalink

  Co myślisz o propozycjach upadłości układowej w trybie układu likwidacyjnego – to jakieś nowe rozwiązanie prawne? Zastanawia mnie brak działań ze strony Impery. A może działają i to ostro ale jeszcze nie ma oficjalnego infa. W takim przypadku należy oczekiwać wymiany zarządu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.