PGS Software

PGS Software to firma informatyczna z Wrocławia, która wykonuje oprogramowanie na zlecenie.  Zdecydowana większość dochodów generowana jest zagranicą – kraje skandynawskie, Niemcy, Wielka Brytania. Spółka może tworzyć programy w wielu technologiach informatycznych. Najpopularniejsze to: .NET, Java, PHP, C, HTML, a także programowanie w systemach Android, iOS i Windows Mobile.
Spółka od wielu lat dynamicznie zwiększa przychody i zyski osiągając wysoką rentowność netto (26% w 2013 r.). Sytuacja finansowa jest znakomita.(raport)

 
 
Wyniki są imponujące i nie dziwi, że kurs znajduje się od dawna w trendzie rosnącym (w ciągu ostatniego roku + 41% ).
Spółka co roku wypłaca dywidendę, która za 2013 r. wyniesie 0,25 gr (stopa dywidendy ok. 5%).

Wskaźniki:

C/Z=20,0, C/WK=14,8 (ten wskaźnik jest mało istotny, bo taka firma nie potrzebuje dużego majątku)

Jak widać aktualna wycena zakłada dalsze dynamiczne wzrosty wyniku.

Poprawa koniunktury gospodarczej sprzyja inwestycjom w IT i widać, że od II kwartału 2013 r. przychody zaczęły mocno rosnąć.
Natomiast co zaskakuje zysk w ostatnim kwartale wręcz przeciwnie delikatnie się obniżył. Zastanawiające. Przychody w I kw 2014 r. wzrosły o 39% r/r, natomiast koszt usług obcych i wynagrodzeń o 48%. Spółka tłumaczy to powiększaniem zespołu, kosztami rekrutacji, sprzedaży, marketingu i otwieraniem nowych biur. Warto obserwować kolejne kwartały, czy to jest trwała tendencja, czy tylko tymczasowo zysk przyjął inny kierunek.
Na rynku programistów bardzo dużym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniej kadry i utrzymanie jej. Dlatego słuszna wydaje się propozycja na WZA przyjęcia programu motywacyjnego dla kluczowych pracowników. Natomiast mniej zrozumiała jest propozycja programu motywacyjnego dla członków Rady Nadzorczej – czy faktycznie są oni kluczowi dla rozwoju spółki? Może. Zapewne jest to chęć docenienia ludzi, którzy patrzą na rosnącą zamożność spółki i na razie niewiele z tego mają.

Spółka widzi rosnące zainteresowanie swoimi usługami z powodu konfliktu na Ukrainie, która jest jednym z największych centrów programistycznych w Europie, ale wskazuje też na ograniczenia w wykorzystaniu tej możliwości. “To na pewno szansa dla polskich firm. Trzeba mieć jednak świadomość, że w skali makro nie wpłynie to istotnie na wzrost rynku. Powodem będzie brak odpowiedniej liczby pracowników. Zastąpienie ich inżynierami z Polski i innych krajów jest zwyczajnie niemożliwe, bo ich już tam brakuje.” “Chcąc rosnąć w dotychczasowym tempie musimy zatrudniać kilkadziesiąt, a wkrótce może ponad 100 osób rocznie” Wydaje się, że właśnie pozyskanie i utrzymanie wartościowych pracowników to największe wyzwanie i jednocześnie ograniczenie dla rozwoju spółki. Dlatego powstają nowe oddziały w dużych miastach.

[USUNIĘTE] – Sorry, przepraszam – była wysłana korekta, więc ta część była błędna.

Podsumowanie

PGS Software rozwija się dynamicznie zwiększając przychody, zyski i rentowność działania. Spółce sprzyja poprawa koniunktury gospodarczej i wzrost inwestycji w IT. Natomiast wyzwaniem jest powiększanie kadry programistów. I kwartał br. przyniósł znaczne zwiększenie przychodów, które wzrosły do rekordowych 8,5 mln zł, jednak pewnym zaskoczeniem jest spadek rentowności.
Można być jednak prawie pewnym, że spółka w tym roku kolejny raz odnotuje rekordowe wyniki.

Jedna myśl na temat “PGS Software

  • Czerwiec 25, 2014 o 6:21 pm
    Permalink

    Witam, widzę że nie jestem jedyną osobą która zrobiła analizę spółki opierając się o jej raporty 😉 , Pozdrawiam i podlinkowuje twój blog.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.