Esotiq&Henderson – wolność od 27 lipca?

Po wydzieleniu ciążącego na wynikach segmentu odzieżowego (Eva Minge) spółka wreszcie może pokazać siłę. Wyniki jednostkowe I półrocza (link) zachęcają do odciążanej z garbu kosztów spółki. Ale czy na pewno wszystko zostało rozdzielone?

O spółce napisałem równo rok temu (link), gdy kurs zaliczał kolejne minima. Cytuję: Niestety spółka popełniła moim zdaniem błąd strategiczny myśląc, że skoro zna się na bieliźniarstwie to uda jej się też z odzieżą kobiecą i to tą z wyższej półki”.

I przedstawiłem moją sceptyczną opinię na temat projektu Eva Minge. 

Na szczęście spółka też dostrzegła, że jest to coś, co ją pogrąża zarówno kosztowo, jak i wizerunkowo na giełdzie. Podjęła decyzję o wydzieleniu tego pomysłu do osobnej spółki i od lipca wreszcie jest wolna.
Podział nastąpił w taki sposób, że dotychczasowi akcjonariusze otrzymali akcje nowej spółki, czyli wyniki od 27 lipca nie będą już konsolidowane. Wreszcie.
Reakcja rynku była pozytywna (kurs ustanawia maxima roczne), a opublikowane wyniki za II półroczne pokazują duży potencjał podstawowego segmentu bieliźniarskiego.

Warto zapoznać się z prezentacją spółki : prezentacja po I półroczu (wykresy w tym wpisie pochodzą z tej prezentacji).

Na poziomie Grupy (jeszcze z Femestage) po I półroczu jest strata -0,1 mln zł. Ale to jest już historia, bo segment modowy będzie konsolidowany tylko do 27 lipca, czyli wyniki III kw. powinny już być dobre i zależne od marek Esotiq i Henderson.

Przychody jednostkowe w I półroczu wyniosły 71,8 mln zł (+28,5% r/r).
Zysk netto jednostkowy 4,1 mln zł vs. 0,8 mln zł rok wcześniej.
Wynik poprawiły jednak różnice kursowe (w I półroczu dla grupy +760 tys. zł).


Sieć ESOTIQ tworzy 276 sklepów (o 10 więcej r/r) – 262 w Polsce, 9 na Ukrainie, 3 w Niemczech i 2 na Białorusi.
Sprzedaż na m2 powierzchni sklepowej zwiększyła się w Polsce aż o 17,8% r/r, co pokazuje siłę marki.
Wyprzedaż i akcje promocyjne pozwoliły w I półroczu na spadek zapasów o ponad 11 mln zł, co pozytywnie wpłynęło na kapitał obrotowy i zmniejszenie długu.
Udało się jednak zachować wysoką marżę na sprzedaży (jednostkowo w I półroczu 58,8% vs. 59,4% r/r).
Koszty sklepów wzrosły (co jest nieuniknione ze względu na presję płacową), ale wzrost ten jest niższy niż przychód z m2 w sklepie, a dodatkowo mocno spadły koszty w Niemczech ze względu na renegocjację umów.
Warto też zwrócić uwagę na rosnącą liczbę klientek przystępujących do programu Esotiq Club. która pokazuje rosnące zainteresowanie produktami Esotiq.
Znacząca większość towarów kupowana jest w Azji. A zatem umocnienie PLN względem USD powinno zmniejszać koszty zakupu. Cykl obrotu zapasów to ok. 9 miesięcy, więc czynnik ten wpływa na wyniki z opóźnieniem.
Zagrożenia
Po pierwsze to, pytanie czy Esotiq w pełni oderwie się od segmentu modowego. W III kw. opublikowane zostaną pierwsze wyniki po rozdzieleniu i mogą pojawić się jakieś dodatkowe koszty związane z tym procesem. 
W aktywach w sprawozdaniu jednostkowym jest ponad 8 mln zł pożyczek. Zapewne udzielone spółkom modowym. Pytanie, na ile jest szansa na odzyskanie ich i czy dalej ESOTIQ nie będzie podtrzymywał swoimi środkami niedochodowy segment modowy przeniesiony do EMG.
Po drugie handel detaliczny będzie odczuwać coraz wyższą presję na podnoszenie wynagrodzeń. Tego Esotiq nie uniknie. Pytanie tylko, czy uda się przerzucić ten koszt na klientów.
Podsumowanie
Esotiq&Henderson po uwolnieniu się od segmentu modowego (firmowanego marką Femestage i Eva Minge) ma szansę na pokazanie dobrych wyników. Oby tylko nie ciążyło na spółce finansowanie wydzielonej spółki.

8 myśli na temat “Esotiq&Henderson – wolność od 27 lipca?

 • Wrzesień 29, 2017 o 6:35 pm
  Permalink

  Myślę, że spółkę trzeba wyceniać tak jakby tych 8 mln pożyczki nie uda się odzyskać. Zapewne kiedyś skonwertują ten dług na akcje spółki modowej EMG.
  A może orientujesz się jaki może być w przybliżeniu współczynnik EV/EBITDA ?
  Czy uważasz, że mogą powtórzyć 2 półrocze z podobnym wynikiem, dałoby to 8mln za 2017 i P/E~5.

  Odpowiedz
  • Październik 1, 2017 o 8:35 am
   Permalink

   EV/ebitda – nie korzystam z tego wskaźnika. Weż sobie bilans jednostkowy i policz.
   W I półroczu było 760 tys. dodatkowego zysku z różnic kursowych. Tego nie będzie w II półroczu.
   Wydaje mi się też, że pojawią się jakieś koszty związane z podziałem spółki.
   Więc III kw. będzie gorszy niż II kw. (sezonowo też jest zawsze gorszy).
   Dopiero IV kw. powinien pokazać dobre wyniki.

   Odpowiedz
 • Październik 1, 2017 o 11:26 am
  Permalink

  A jak prognozujesz wyniki CDRL ?
  Dolar nisko, euro stabilnie a III kw to większe zakupy bo i szkoła się zaczyna. IV powinien być jeszcze lepszy choc to jednak branża modowa więc może się okazać, że akurat ktos inny lepiej trafi z kolekcją …
  Grzegorz

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.