ESOTIQ & HENDERSON – prognoza wyniku w IV kw.

ESOTIQ opublikował wyniki sprzedaży za grudzień, co pozwala na szacunek wyników za IV kw. 2017 r.
Jest on o tyle istotny, że będzie to pierwszy kwartał nie obciążony segmentem modowym.

O ESOTIQ we wcześniejszych wpisach:
– Esotiq&Henderson – wolność od 21 lipca?
– Spółki z górnej półki: ESOTIQ&HENDERSON, bo bez Minge

Kluczowe dla spółki było wydzielenie segmentu modowego przynoszącego straty do osobnej spółki. Obecnie podstawowe produkty to bielizna damska (ESOTIQ) i męska (HENDERSON),
Prezentacja spółki po wynikach III kwartału: link.

III kw. obciążony był jeszcze stratami segmentu odzieżowego + 5 mln zł zysk jednorazowy z wydzielenia tego segmentu.

Dotychczasowe wyniki skonsolidowane nie mogą być obecnie podstawą do oceny spółki (dotyczy to również wskaźników np. C/Z).
W prezentacji spółka przedstawia też wyniki jednostkowe jako pewien wyznacznik sytuacji grupy, ale one również nie pokazują cpełnej sytuacji finansowej, bo dodatkowym obciążeniem jest spółka niemiecka przynosząca straty.

Jednak dzięki podawanym wynikom segmentu bieliźniarskiego można podjąć się próby prognozy wyników grupy w IV kw. 2017 r.

Przychody Grupy  w IV kw. wyniosły 36,5 mln zł (11,0m w X, 10,5m w XI i 15,0m w XII). Marża ze sprzedaży 64% (63% w X, 63% w XI i 65,5% w XII).
Zysk ze sprzedaży brutto wyniósł zatem 23,4 mln zł.
Przychody jednostkowe są niższe o oddział niemiecki (ok. 0,4 mln zł).
Pozostałe pozycje oszacowane są na podstawie poprzednich kwartałów. Wystąpienie ewentualnych odpisów i rezerw może wpłynąć na wynik.

Szacunek wyników jednostkowych ESOTIQ&HENDERSON:

Prognozowany zysk brutto 3,8 mln zł, zysk netto 3,1 mln zł.

Szacunek wyników ESOTIQ Niemcy (poprzednie kwartały liczone jako różnica pomiędzy zyskiem segmentu ‘bielizna’, a zyskiem jednostkowym):

Szacowana strata brutto oddziału Niemcy -0,4 mln zł.

Szacunek skonsolidowanego wyniku w IV kw.

Oczywiście jest to tylko szacunek i to obciążony tym większym ryzykiem, że spółka po raz pierwszy opublikuje wyniki uwzględniające kwartał bez segmentu odzieżowego. Zawsze też istnieje ryzyko odpisów i rezerw.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

3 myśli na temat “ESOTIQ & HENDERSON – prognoza wyniku w IV kw.

 • Styczeń 23, 2018 o 5:10 pm
  Permalink

  Witaj. Zgadzam się z poziomem zysków w tej prognozie. Mam nawet nadzieję, że strata spółki niemieckiej zostanie ograniczona do 200 tys. kwartalnie bo wydaje mi się, że oni renegocjowali tam czynsze. Jakie masz oczekiwania względem wyników w Q1 2018? Przychody chyba będą płasko. Natomiast marża na sprzedaży może wzrosnąć?

  Odpowiedz
  • Styczeń 24, 2018 o 8:44 am
   Permalink

   Z prognozą na Q1 to się na razie wstrzymam.
   Marża powinna rosnąć (słaby USD), a sprzedaż to dla mnie niewiadoma.

   Odpowiedz
 • Luty 22, 2018 o 9:24 pm
  Permalink

  Hej, generalnie było robione kiedyś badanie opisane w USA, z którego wynikało, że spółki po podziale biją indeks głównego rynku w ciągu roku – dwóch po podziale. Mogę poszukać jakby co.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.