Spółki z górnej półki: ESOTIQ&HENDERSON, bo bez Minge

Sprawozdanie za III kw. 2017 jest zamieszane ze względu na oddzielenie segmentu modowego. Dlatego po hurra optymizmie na początku sesji (bo zysk 5 mln zł), nastąpiła szybka wyprzedaż (bo w rzis głównie przychody finansowe). Ale warto zajrzeć głębiej w sprawozdanie i można uwierzyć w sukces tej “nowej” spółki.

Dziś dodane do portfela 233 akcje po 25,51 zł

O spółce napisałem we wrześniu:
– Wolność od 21 lipca?

21 lipca 2017 r. nastąpiło oddzielenie segmentu modowego firmowanego marką Eva Minge, który przynosił duże straty. Obecne sprawozdanie skonsolidowane niestety zawiera w dalszym ciągu wyniki tej działalności odzieżowej do dnia podziału, co powoduje, że trudno je analizować i ma się nijak do tego, co będzie w przyszłości.

To, na co obecnie warto patrzeć to wyniki segmentu ESOTIQ lub sprawozdania jednostkowe. Różnią się one trochę, ale spółka w swoich prezentacjach posługuje się sprawozdaniami jednostkowymi, bo one zbliżone są do tego, jakie wyniki spółka osiąga bez segmentu odzieżowego.

W III kw. sprzedaż ESOTIQ (wyniki jednostkowe) osiągnęły rekordową wartość 39,8 mln zł (+21% r/r).

Spółka znacznie poprawiła wyniki sprzedażowe w 2017 r.
Rośnie również rentowność.

W sprzedaży widoczna jest sezonowość – I i III kw. to głównie okresy wyprzedażowe, w których marża spada. Natomiast II kw. i IV kw. to najbardziej dochodowe kwartały.
Spółce sprzyja też umocnienie PLN względem USD, bo ponad 90% towarów importuje z Azji.

Można zatem oczekiwać wzrostu marży w IV kw. W raporcie miesięcznym za październik (link) podaje, że marża brutto ze sprzedaży wzrosła o ok. 2%.

Jednostkowy zysk z działalności operacyjnej (EBIT) w III kw. wyniósł 2,2 mln zł (+65%), a zysk netto 2,0 mln zł (+47%)

UWAGA! Tego wszystkiego nie zobaczymy w sprawozdaniu skonsolidowanym, które jest obciążone stratami segmentu modowego i kosztami/zyskami rozdzielenia grupy.

Dopiero IV kw. będzie “czysty” i pozwoli ocenić odchudzoną grupę.

Zysk netto jednostkowy po 3 kwartałach to 6 mln zł. Można oczekiwać w IV kw. ok. 3 mln zł zysku, więc całoroczny zysk jednostkowy wyniesie 9 mln zł. Pytanie, jakie wyniki osiąga niemiecki oddział i czy to nie obniży zysku w skonsolidowanym sprawozdaniu.

Obecna kapitalizacja to niecałe 60 mln zł.

Moim zdaniem jest więc szansa na wzrost kursu. (o ile cały rynek nie runie, ale tego nie zakładam).

Prezentacja spółki po 3 kwartałach: link

Oczywiście ryzykiem jest ewentualne angażowanie się kapitałowe w wydzieloną spółkę EMG, ale w bilansie skonsolidowanym jest tylko 1,3 mln zł udzielonych pożyczek, więc wygląda na to, że spółka nie ma teraz takiego istotnego ryzyka.

Podsumowanie
ESOTIQ&HENDERSON ma swoją niszę (bielizna), w której jest liderem rynku w Polsce. Po wydzieleniu segmentu modowego powinna teraz pokazywać świetne wyniki.

13 myśli na temat “Spółki z górnej półki: ESOTIQ&HENDERSON, bo bez Minge

  • Listopad 30, 2017 o 5:35 pm
   Permalink

   Rano myślałem, że poleci to wszystko mocno w górę, ale potem spadek i liczyłem, że może zejść poniżej zamknięcia wczorajszego.
   Czy ktoś kupi po 25,51 czy 26 to nie ma większego znaczenia w dalszym okresie. Na 26 na koniec mocno ktoś stał z podażą.

   Odpowiedz
  • Grudzień 5, 2017 o 1:02 pm
   Permalink

   Cena akcji zaczęła się osuwać. Technicznie podwójny szczyt… Prezes sprzedający akcje na górce :/. Oby jakiś trup z szafy nie wypadł.

   Odpowiedz
  • Grudzień 5, 2017 o 2:27 pm
   Permalink

   Ojjj… prawie 31zł. Niezła przebitka. To się nie dziwię, że sprzedał. Każdego dnia zaskakują tu człowieka nowe rzeczy.

   Odpowiedz
  • Grudzień 5, 2017 o 6:37 pm
   Permalink

   Dziwna ta transakcja pakiuetowa prezesa po 31 zł, przecież 10000 akcji kupujacy jakby chciał to kupiłby taniej w ramach sesji na GPW

   Odpowiedz
 • Listopad 30, 2017 o 4:10 pm
  Permalink

  Trochę na minus wyceny może chyba zadziałać planowane ograniczenia pracy w weekendy w centrach handlowych gdzie mają chyba większośc punktów w Polsce. Ale to pewnie jest już w cenie.

  Odpowiedz
 • Listopad 30, 2017 o 5:09 pm
  Permalink

  W bilansie jednostkowym jest 4,5 mln udzielonych pożyczek (rok temu było 8 mln) – czy ta kwota nie ma jakiegoś związku z FEM/EMG?

  Odpowiedz
  • Listopad 30, 2017 o 5:31 pm
   Permalink

   To mogą być pożyczki dla spółek zależnych – LUMA i niemieckiej. Dlatego są wyłączane w skonsolidowanym.

   Odpowiedz
 • Grudzień 18, 2017 o 4:09 pm
  Permalink

  W listopadzie 2017 przychody wyższe o 4 % ale co najważniejsze szacunkowa marża brutto na sprzedaży Grupy Kapitałowej wyniosła około 63 proc. i była wyższa o około 2 p.p. w stosunku do marży zrealizowanej w listopadzie roku poprzedniego.Zapowiada się mocny IV kwartał, do tego mamy niskiego dolara i nadal atrakcyjną wycenę 50 ml. Analitycy oczekują w przyszłym roku około 8-9 ml także dzisiejsza wycena wydaje się być promocją /22-23 zł) Paweł. PS. Blog świetny. Najbardziej wartościowy. Chętnie wracam nawet po wpisy z wcześniejszych lat .

  Odpowiedz
  • Grudzień 18, 2017 o 5:44 pm
   Permalink

   Zgadzam się. Problemem jest to, że wyniki będa dopiero w marcu, więc może się to jeszcze kisić.
   A jacy analitycy podali swoje prognozy?

   Odpowiedz
 • Grudzień 18, 2017 o 6:03 pm
  Permalink

  Np DM BDM w swoich raportach piszą iż oczekują w 2018r. 9,7 mln , na 2017 prognozują ok. 160 mln PLN przychodów, 9,8 mln PLN
  EBITDA oraz 4,0 mln PLN zysku netto (uwzględniając segment modowy w 1H’17)Paweł

  Odpowiedz
 • Grudzień 27, 2017 o 11:53 am
  Permalink

  Walne zgromadzenie Esotiq & Henderson, zwołane na 19 stycznia, zdecyduje o skupie do 446.700 akcji własnych – podała spółka w komunikacie. Projekt uchwały zakłada, że Esotiq może przeznaczyć na skup do 21 mln zł.Cena, po której spółka będzie mogła kupować akcje, ma zawierać się w przedziale od 0,10 zł do 45 zł.
  Czyli tak na chłopski rozum będzie im zależało na skupie jak największej ilości po jak najniższej cenie a więc będą ją zaniżać jak na Monnari-dobrze myślę?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.