Boruta-Zachem

Pojawiły się prośby o analizę spółki Boruta-Zachem.
No to napiszę kilka słów, choć nie dam nikomu jednoznacznej decyzji inwestycyjnej. A wiem, że spółka wywołuje duże emocje.
Boruta-Zachem to firma produkująca barwniki i pigmenty. Chwali się 120-letnią tradycją, ale nie przeszłość i teraźniejszość powodują, że jest w czołówce najgorętszych spółek na NC.

Spółka chce zostać producentem biosurfaktantów wykorzystywanych w chemii gospodarczej i kosmetykach. Boruta rozpoczęła budowę zakładu produkującego biosurfaktanty. Uzyskała też zabezpieczenie finansowe tej budowy – została zawarta umowa inwestycyjna z Altus TFI (link) oraz otrzymała dofinansowanie z PARP (link).
Produkcja ma się rozpocząć już w lipcu 2015 r. Co ciekawe spółka ma też zawartą umowę na sprzedaż wyprodukowanych biosurfaktantów (link) na kwotę 24,5 mln USD.

O biosurfaktantach
Surfaktanty to inaczej związki powierzchniowo czynne (ta nazwa jest chyba bardziej znana)  wykorzystywane masowo w chemii gospodarczej, kosmetykach, lekach i żywności. Negatywną cechą tych syntetycznych produktów chemicznych jest wpływ na środowisko – są słabo biodegradowalne, a niektóre z nich mają działanie toksyczne. Wartość produkcji surfaktantów na świecie szacuje się na 30 mld USD rocznie. W Polsce surfaktanty produkuje PCC Exol (spółka giełdowa wyceniana na ok. 600 mln zł).

Natomiast biosurfaktanty to związki powierzchniowo czynne pochodzenia biologicznego produkowane przez mikroorganizmy i nie stanowią zagrożenia dla organizmów żywych. (więcej : linklink2).

Biosuraktanty są już stosowane w praktyce, ale ich udział w sprzedaży jest niewielki ze względu na wyższy koszt produkcji.
Jak można przeczytać na stronie BZ: “Ambicją firmy Boruta‑Zachem jest optymalizacja produkcji środków
powierzchniowo czynnych pochodzenia roślinnego do takiego stopnia, aby
koszt ich wytworzenia był zbliżony do chemicznych odpowiedników.
Jednak start-up
Aktualna kapitalizacja (50 mln zł, a niedawno 400 mln zł) nie ma uzasadnienia w dotychczasowej działalności i wynikach (zysk w 2014 zaledwie 0,19 mln zł). Tak więc w cenie zawarty jest już sukces w produkcji biosurfaktantów. Oczywiście, jeżeli się uda w takim stopniu jak oczekuje tego spółka, to wycena na pewno mocno wzroście. O ile się uda…
Dlatego (bardzo ważne!!!) na Borutę trzeba teraz patrzeć w dużym stopniu jak na nowy start-up i oceniać szansę na powodzenie w zupełnie nowej działalności.
Na chwilę obecną możemy tylko bazować na opinii ze spółki, że uda się zrobić coś trudnego i zmniejszyć istotnie koszt produkcji biosurfaktantów na skalę masową spełniającą parametry potrzebne do zastosowań przemysłowych. W pewien sposób zostali uwiarygodnieni przez Altus TFI, który objął ich akcje, ale to praktyka pokaże, czy na drodze obarczonej wieloma ryzykami nie będzie potknięć.
I nie chodzi tylko o to, czy zaczną produkować biosurfaktanty, ale też o to, jaki będzie koszt tej produkcji
W tym materiale (link) jest mowa o cenie surfaktantów jonowych za 1600 zł/kg, a niejonowych za ok. 1000 zł/kg (dokładnie 160 zł/100 ml). Umowa, którą zawarła Boruta to cena 245usd/kg czyli ok. 900 zł/kg.
PCC Exol w 2013 r. uzyskał 466 mln zł przychodu i zysk 9 mln zł, a kapitalizacja wynosi 583 mln zł. Tyle, że wybudowanie tej fabryki kosztowało kilkaset milionów zł.
Boruta ma zawartą umowę na sprzedaż za blisko 90 mln zł. Szacuje koszt uruchomienia produkcji na 35 mln zł (dane z wniosku do PARP).
Zachowanie kursu
Kurs po osiągnięciu 4 zł w listopadzie zleciał drastycznie na poziom 0,35 zł. Często tak jest, że kapitał spekulacyjny gra pod nową świetnie zapowiadającą się innowację (wciągając w to stopniowo zahipnotyzowanych sukcesem na wyciągnięcie ręki), podbija mocno kurs, a potem ucieka z zyskiem. Tak mogło być i teraz, ale tak drastyczny spadek czasem niesie za sobą jakieś niekorzystne wiadomości, które znają już “znajomi królika”, a rynek jeszcze nie.
Jak będzie? Przekonamy się w tym roku.

9 myśli na temat “Boruta-Zachem

 • 19 lutego, 2015 o 10:55 am
  Permalink

  Dzięki za spojrzenie na BZ. W sumie spółka bardzo ryzykowna, inwestorzy kupują w dużej mierze wizję z przyszłości, a nie realnie działający biznes. Dla mnie kluczowa jest wielkość pozycji – moim zdaniem powinna być bardzo mała w stosunku do reszty aktywów inwestora. Zostawiamy sobie ewentualny upside, ale jednocześnie zabezpieczamy downside, gdyby wizja poztsła wyłącznie na papierze. Druga rzecz – inwestorom będzie potrzebna cierpliwość, bo cele, które stawia zarząd przed BZ nie są do osiągnięcia w kilka tygodni.

  Odpowiedz
 • 19 lutego, 2015 o 12:27 pm
  Permalink

  witam, super blog, co sadzisz o 01cyberaton? spolka wydaje sie byc niedowartosciowana

  Odpowiedz
 • 5 maja, 2015 o 1:14 pm
  Permalink

  Czy autor pokusił by się o aktualizację ? 😉

  Odpowiedz
 • 27 października, 2015 o 12:06 pm
  Permalink

  Czy autor pokusiłby się o aktualizację ? 😉

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia, 2016 o 11:24 am
  Permalink

  Czy autor mógłby raz jeszcze skomentować spółkę, dużo sie zmieniło i analiza obecna była by ciekawa

  Odpowiedz
  • 16 sierpnia, 2016 o 1:24 pm
   Permalink

   W wolnej chwili. Jest teraz sporo raportów i wiele tematów się przewija.

   Odpowiedz
 • 17 sierpnia, 2016 o 5:07 pm
  Permalink

  Boruta tez podała swój raport tym bardziej jestesmy ciekawi analizy bo spółka do dzis budzi bardzo skrajne odczucia

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.