AEDES

Raport spółki AEDES zaczyna się ciekawie: “przekazuję Państwu chyba jeden z najbardziej oczekiwanych przez naszych Akcjonariuszy okresowy raport finansowy“.
Jak w dobrym filmie napięcie rośnie od samego początku. Musi być interesująco, bo już hasło w logo brzmi intrygująco – “budownictwo kreatywne”. Oj, oby jednak budowali jak najbardziej zgodnie z projektami, a nie własną kreatywnością. I oby budownictwo kreatywne nie różniło się tym od budownictwa, czym krzesło elektryczne od krzesła.
To taka mała złośliwość na początek, bo zawsze bawią mnie takie marketingowe hasełka, które de facto nic nie znaczą.


Budownictwo od dawna wskazywane jest jako ta branża, która powinna poprawić swoje wyniki po zapaści w poprzednich latach. Aedes to typowa firma budowlana, która jest generalnym wykonawcą budynków mieszkalnych i w mniejszym stopniu przemysłowych, ale z ambicjami na większy rozwój. W tym celu powołała ostatnio spółkę AE Development, która ma realizować działalność deweloperską.

Głównym rejonem działalności jest Kraków, ale AEDES realizuje też projekty na Śląsku – Zabrze, Bytom.

Kraków, ul. Miłkowskiego

Po słabszym 2013 r. poprzedni był już dużo lepszy. Zakończenie dwóch inwestycji w Krakowie przy ul. Miłkowskiego i Agrestowej pozwoliło zaksięgować niezłe zyski w IV kw. 2014 r.
W całym roku przychody wyniosły 73,4m (+50%), a zysk netto 2,31m (ponad +500%).

Kurs już w połowie stycznia w oczekiwaniu (albo na skutek przecieków) skoczył ostro w górę o ponad 70%. Obecna kapitalizacji wynosi 13,7 mln zł.

C/Z = 6 jest niskie, C/WK=1,73 pokazuje jeden z problemów tej spółki.
Przy 70 mln zł przychodów spółka posiada niskie kapitały – niecałe 8 mln zł. Powoduje to, że jest mocno zadłużona. Wskaźnik zadłużenia wynosi 80%. Łącznie zobowiązania wraz z rezerwami to ponad 30 mln zł.
Rok temu przy nieco niższym zadłużeniu spółka miała ponad 9 mln zł zobowiązań przeterminowanych. Oznacza to, że był problem z terminową obsługą długu (zapewne płatności do podwykonawców). Jak jest teraz? Zakończenie projektu oznacza na razie tylko zaksięgowanie zysków, ale dopiero zapłata za wystawione faktury pozwoli na zredukowanie zadłużenia.
Niepowodzeniem zakończył się projekt realizowany z Zabrzu. Inwestor nie płacił za wykonane prace, co skończyło się odstąpieniem od umowy. Aedes dochodzi teraz zapłaty za zrealizowane prace, Prem naliczył kary umowne za zerwanie umowy (link). 

Co jest największym problemem w budowlance? Opóźnienia w płatnościach, zatory płatnicze albo po prostu unikanie płacenia za wykonane usługi to
zmora przedsiębiorstw budowlanych. Przetrwa ten, kto nie skusi się na
wszystko i ten, kto ma odpowiednie zaplecze finansowe by przetrwać
wtopę.

Zobaczymy, co audytor powie na dane za 2014 r.

Biorąc pod uwagę apetyt na kolejne projekty i rozpoczęcie działalności deweloperskiej, a zarazem niskie kapitały własne można stwierdzić, że jednym z głównych zadań zarządu Aedes będzie pozyskanie wystarczającego finansowania, które pozwoli zabezpieczyć dalszy rozwój.
Jeżeli faktycznie to się uda, to można oczekiwać, że kapitalizacja spółki wzrośnie.

PS. W dobrowolną przedterminową spłatę linii kredytowej, o której informował Aedes (link) jakoś trudno mi uwierzyć przy takim zadłużeniu spółki. Bardziej skłonny jestem przyjąć, że nastąpiło naruszenie jakichś konwenantów.

PS2. Pojawiło się ciekawe info: raport. AEDES objął obligacje SENTO w ramach “zawarcia porozumienia w sprawie zestawienia wzajemnych wierzytelności”. AEDES już obejmował akcje SENTO w ramach konwersji wierzytelności. Po co to robi? Po to, aby coś zrobić z wierzytelnościami, których zapewne SENTO nie jest w stanie teraz spłacić. SENTO to główny kontrahent AEDES. Termin zapłaty to III kw. 2015 r., kiedy zostanie zakończony II etap osiedla w Krakowie. Widać, że obie strony liczą, że wtedy pojawią się środki ze sprzedaży mieszkań i będzie możliwa spłata.

5 myśli na temat “AEDES

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.