SFD – coś się zacięło

Na prośbę czytelnika dziś o SFD.
Pisałem o tej spółce w maju 2014 (link). Przytoczę kilka myśli:

“SFD ma swoją niszę (suplementy diety) i rozwija się w niej bardzo
dobrze. Przychody dynamicznie rosną, choć zyski jeszcze za tym nie
nadążają. Jednak można oczekiwać, że w 2014 r. nastąpi również i tu
spora poprawa. Niestety kapitalizacja jest bardzo wysoka i mnie to
osobiście zniechęca do kupienia akcji.”
Rynek już wcześniej dostrzegł potencjał SFD i kapitalizacja wynosi aż 73
mln zł! Krótko mówiąc naprawdę sporo dynamicznych wzrostów w kolejnych
latach jest już w cenie.”
Mi nie odpowiadała wysoka kapitalizacja spółki i jak widać rynek też postanowił skorygować swoją optymistyczną wycenę SFD.

2014 r. spółka zamknęła przychodami 81,2 mln zł (+75%) i zyskiem netto 0,55 mln zł (+111%). Oczywiście trzeba też pamiętać o odpisie wartości firmy kulturystyka.pl, który obciąża corocznie wynik kwotą 361 tys. zł i obniża wynik.
Niestety pomimo dużych procentowych wzrostów pojawiają się negatywne wnioski. Marża brutto na sprzedaży towarów spadła z 19,8%  w 2013 r. do 17,8% w 2014 r. Więcej niestety oznacza w tym przypadku taniej. Rosnąca skala sprzedaży pociągnęła za sobą również konieczność zwiększenia kosztów obsługi. W efekcie zamiast radykalnej poprawy zysków mamy bardzo skromną rentowność netto 0,7%. Przy tak niskiej rentowności nawet kolejny dynamiczny skok sprzedaży nie wygeneruje satysfakcjonujących (dla akcjonariuszy) zysków.
Sporą negatywną niespodzianką były wyniki IV kw.
Strata wynikała ze wzrostu kosztów obsługi, a w szczególności usług obcych (aż o 360 tys. zł w porównaniu do III kw.) przy podobnej sprzedaży. Niestety raport milczy na temat przyczyn tej straty – minus na zarządu.
Widać też, że spółka traci dynamikę sprzedażową,
Rozwój biznesu pociągnął za sobą konieczność istotnego zwiększenia kapitału obrotowego. Zapasy wzrosły o 139% (choć ich stan nie jest duży w porównaniu do sprzedaży). W raporcie można też przeczytać o konieczności rozbudowy magazynu. Zadłużenie już wzrosło dwukrotnie i przekracza kapitały. A trzeba pamiętać, że kapitały zostały sztucznie podbite aportem w postaci przedsiębiorstwa kulurystyka.pl. Wnip w aktywach to aż 8,4 mln zł przy kapitałach 11,3 mln zł. Czyli kapitał zainwestowany w pozostałe aktywa to zaledwie 3 mln zł.
To może ograniczać zdolność SFD do pozyskiwania nowych środków.
Podsumowanie
Rynek mocno zweryfikował wycenę SFD. Choć przychody mocno wzrosły, to widać w wynikach kwartalnych zahamowanie dynamiki. Pomimo wzrostów nie udało się istotnie zwiększyć wyników, a rentowność netto 0,7% jest skromna. Rosną koszty obsługi sprzedaży, ale też i finansowe wynikające z rosnącego zadłużenia. Bardzo negatywnie zaskoczył IV kw. i brak wyjaśnienia. To powoduje, że z dużą niepewnością można oczekiwać na wyniki (nie przychody) kolejnego roku.

3 myśli na temat “SFD – coś się zacięło

 • Luty 20, 2015 o 12:41 pm
  Permalink

  Witam.Czy mógłbym prosić o analizę spółki ITB? Mieszkając w miejscu jej działalności wydaje się działać prężnie i z rozmachem, a C/WK 0,25

  Odpowiedz
 • Luty 21, 2015 o 10:17 pm
  Permalink

  Witam
  Nie mogę znaleźć nigdzie u Pana spółki BIOMAX – czy mógłby Autor napisać kilka słów o niej
  pozdawiam

  Odpowiedz
 • Luty 23, 2015 o 5:57 pm
  Permalink

  Śledzę kilka blogów nt. inwestycji na GPW/NC. Jedne lepsze, inne gorsze. Niektóre wręcz infantylne….
  Blog "Analizy OBS" to wg mnie najbardziej profesjonalny i pożyteczny kącik dla każdego 'leszcza' takiego jak ja. I raczej nie tylko dla leszcza. Każdy wpis to spora dawka skompresowanej wiedzy nt. zawiłości raportów finansowych lub prawdziwy obraz danej spółki w pigułce. Bardzo sobie cenię ten blog.
  Autorze – gratulacje i podziękowania z mojej strony.

  Przyłączam się do prośby kolegi Mariusza i bardzo proszę o rzut gałką oczną na BIOMAX. Na tej spółce zawiodło się już wielu inwestorów, którzy kupowali akcje w poprzednich latach, ale w tym momencie BIOMAX chyba zaczyna wreszcie podnosić się z kolan. Wg raportu na finiszu są już rozmowy z sieciami drogeryjnymi, do sprzedaży ma wejść nowa linia kosmetyków Emoliere, spółka wystawia ofertę pracy na przedstawiciela handlowego we Wrocku, organizuje dermokonsultacje, wszystko to brzmi już dość pewnie…
  Co sądzisz Autorze?

  Pozdrawiam wieczorową porą 🙂

  Joanna

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.