Boruta-Zachem – są biosurfaktanty, no i co …

Jestem nagabywany o opinię na temat Boruty, więc kilka słów o niej.

O spółce napisałem 1,5 roku temu, gdy była jedną z najgorętszych na NewConnect. Tak więc proponuję na początku zapoznać się z tym wpisem: link
Przypomnę, że Boruta-Zachem to głównie producent barwników i pigmentów, czyli klasyczna produkcja chemiczna. Ale największe emocje budziła inwestycja w linię biosurfaktantów. Boruta była wyceniana nawet na 400 mln zł! Linia została uruchomiona w I kwartale bieżącego roku i … emocje zgasły.
W Polsce jest dosyć łatwo uzyskać środki unijne na innowacje. Po otrzymaniu dofinansowania też nie jest trudno uzyskać środki własne, szczególnie spółkom giełdowym – wystarczy nowa emisja pod piękną wizję i przyznany grant. Problem pojawia się, gdy projekt się zrealizuje i trzeba to skomercjalizować. I tu większość ma pod górkę.
Obecnie czytając raport Boruty nie rzuca się w oczy ta linia. Więcej jest informacji o stworzonym Wydziale Produkcji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków (i nowym pracowniku tego wydziału) oraz o kolejnych pomysłach na pozyskanie środków unijnych i finansowania komercyjnego.
Nie chce mi się sprawdzać, co stało się z umową na sprzedaż biosurfaktantów za 24,5 mln USD (link), ale w raporcie cisza, więc zapewne nieaktualna. Oszałamiającego skoku przychodów nie widać i nie jest też zapowiadany.
Słowa wiceprezesa Pawlikowskiego: “Przewidujemy, że druga połowa roku powinna być lepsza od
pierwszej. W trzecim kwartale spodziewamy się co najmniej takiego
wzrostu sprzedaży, jak mieliśmy w pierwszej połowie roku (tj. +17%). Ma temu pomóc
nowo powstały wydział Produkcji Chemii Gospodarczej i Kosmetyków
“(link).
Czyli to klasyczne produkty mają ciągnąć przychody, a nie “hurtowa” sprzedaż biosurfaktantów zewnętrznym podmiotom.
Napisałem w poprzednim wpisie, że “nie chodzi tylko o to, czy zaczną produkować biosurfaktanty, ale też o to, jaki będzie koszt tej produkcji. ” Bo żeby sprzedawać, trzeba być konkurencyjnym cenowo.
Słowa wiceprezesa Pawlikowskiego: “musimy osiągnąć odpowiedni wolumen sprzedaży, który pozwoli na pokrycie kosztów utrzymania instalacji, w tym amortyzację“.
Raport za II kwartał nie rzuca na kolana, wolne środki kurczą się. Wynik w okolicach 0 zł , przepływy operacyjne ujemne. Koszty linii, w tym amortyzacja teraz będą obniżać wynik, częściowo kompensowane przez dotacje. Moje odczucia są takie, że nadzieja jest w zwykłym rozwoju niż w jakimś niesamowitym skoku związanym z nową linią.

No i ‘disclaimer’ : nie pracuję w branży chemicznej i nie potrafię ocenić przyszłości biosurfaktantów i dochodowości linii produkcyjnej. Oceniam liczby i to, co jest napisane w raportach. I życzę każdej polskiej spółce sukcesu, szczególnie w innowacjach. Niestety historia polskiej giełdy pokazuje, że wielu potrafi skorzystać ze środków unijnych, ale trudniej osiągnąć sukces komercyjny.

PS. Wprowadzenie na rynków nowych wyrobów chemii gospodarczej, czy kosmetyków nie jest łatwe. Tam konkurencja jest olbrzymia.

12 myśli na temat “Boruta-Zachem – są biosurfaktanty, no i co …

 • Sierpień 18, 2016 o 12:05 pm
  Permalink

  Witam, mógłbyś napisać coś o spółkach: alejasamichodowa.pl, nfpl, verbicom i ekopol?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Sierpień 19, 2016 o 7:26 am
   Permalink

   Poproszę przy takich prośbach o kilka zdań na temat spółek, dlaczego warto się nimi zainteresować.

   Odpowiedz
  • Sierpień 20, 2016 o 11:49 am
   Permalink

   Alejasamochodowa wyniki coraz lepsze ( wzrost przychodów o 1,6 mln, zysk netto 230 tys, zawieranie kolejnych umów, z czego zakontraktowane mają juz umowy na ponad 1 mln zł zysku, co daje bardzo ładną sumę w porównaniu do obecnej kapitalizacji spółki,do tego WK nba akcję wynosi 1,13 zł wobec 0,47 zł kursu
   obecnie.
   NFPL tak samo dobry raport ( wzrost należności krótkoterminowych o 0,5 mln, wzrost funduszu własnego o 1,38 mln,przychody większe o 2,4 mln, zysk netto 444 tys wobec 900 tys. straty przed rokiem ), do tego pozytywnie wyglądają przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej 1,7 mln wobec 1,1 mln rok wczesniej ,co wskazuje na coraz większe inwestycje spółki, do tego wzrosr przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej o 355 tys, co pokazuje, że firma nie jest wydmuszką 🙂
   Verbicom – spółka znalazła się wśród perełek wg. parkiet.com, ostatni raport trochę poniżej oczekiwań, ale za to mają dobrych partnerów biznesowych m.in.enea
   Ekopol – pozytywny raport, wzrost gotówki o 0,5 mln, wcześniejsza spłata kredytu, skup akcji własnych za 0,8 mln , a miało być 0,5 mln.

   Odpowiedz
  • Sierpień 20, 2016 o 9:32 pm
   Permalink

   Dzięki. Już je zacząłem przeglądać. Teraz tydzień urlopu. Jak wrócę, to coś napiszę.

   Odpowiedz
 • Sierpień 18, 2016 o 1:30 pm
  Permalink

  Witam serdecznie – skoro jest pan taki aktywny to i ja o coś poproszę. Z tym że uzasadnię dlaczego.
  Interesuje mnie sytuacja finansowa spółki Emmerson Realty (EMM) z NewConnect. Niestety nie jest w stanie zrozumieć dlaczego notorycznie kwartalnie pokazuje ona straty mimo iż działa w dobrym segmencie, ma dosyć stabilny akcjonariat i nie jest śmieciuszką-wydmuszką tylko ma oddziały/lokale, pośredniczy w nieruchomościach, raporty wyglądają na przyzwoicie zrobione nie na kolanie. Może pan coś swoim czujnym okiem wyłapie.
  Z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Sierpień 18, 2016 o 10:22 pm
   Permalink

   Spółka ze znakiem jakości WDM. Akcjonariat to chyba niekoniecznie jest plusem.
   Widocznie mają za duże koszty.

   Odpowiedz
 • Sierpień 18, 2016 o 5:52 pm
  Permalink

  Czyli, uważasz ze BRU będzie kiszonka kilka lat?

  Odpowiedz
  • Sierpień 18, 2016 o 10:17 pm
   Permalink

   Moim zdaniem nie będzie tu szokujących zysków. A co rynek zrobi to inna bajka. Przecież można grać pod kolejne innowacje i dotacje.

   Odpowiedz
 • Sierpień 18, 2016 o 9:52 pm
  Permalink

  Dwie ciekawe spółki z dochodowymi i wzrostowymi biznesami, co do których chętnie przeczytałbym też opinię na Analizy OBS to Auxilia (branża odszkodowawcza) i VoiceTel (automatyzacja call center). Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Sierpień 19, 2016 o 7:26 am
   Permalink

   Poproszę przy takich prośbach o kilka zdań na temat spółek, dlaczego warto się nimi zainteresować.
   Popatrzę, ale czy pojawi się analiza, to zależy od tego, czy coś mnie w nich zainteresuje.

   Odpowiedz
 • Maj 8, 2019 o 1:45 pm
  Permalink

  Czy można prosić o aktualizację analizy? BZ wchodzi w nową gałąź biznesu jakim jest wegańskie kosmetyki i środki czystości. Czy jest sens coś robić z tą spółką, czy omijać szerokim łukiem?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.