11 bit – udało się

Wygląda na to, że wreszcie jest sukces w krainie gier. Debiut This War Of Mine przerósł chyba oczekiwania wszystkich. Grę stworzyło 11bit studios i kurs w ciągu dwóch dni urósł o 100%. Po takim wyskoku zapewne będzie korekta, ale potem wydaje się, że mogą być dalsze wzrosty. A wszystko to na sporych obrotach.

Dlaczego ?
Bo gra This War Of Mine została przyjęta na rynku entuzjastycznie. 
Na Steam jest to w tej chwili nr 2 w Bestsellerach wśród wszystkich gier. Ale zdumiewa procent pozytywnych komentarzy – 95% na 1100 głosów, to potężny kapitał do dalszej dobrej sprzedaży. A początek jest wyśmienityspółka poinformowała, że w trakcie premierowego weekendu sprzedaż pokryła koszty produkcji.
Zachęcające są też oceny na Metacritic – 8,1 wśród ekspertów i 8,2 wśród graczy. 
Do tej pory mocno narzekałem, że giełdowe spółki deweloperskie gier przede wszystkim zajmują się PR-em, a nie mają ostatnio realnego sukcesu sprzedażowego. Tworzą kreatywną księgowość, która zwiększa przychody i zapasy lub wnip, aby ukryć porażki. Również o 11bit, której ostatni raport okresowy jest słaby.
Ale zdaje się, że 11bit niespodziewanie przełamał tą złą passę i uzyska rzeczywisty finansowy sukces. I tego im życzę.
This War Of Mine to gra wojenna, ale inna od reszty, bo gracz staje się nie wytrawnym żołnierzem polującym na wrogów, ale cywilem, który musi przetrwać w mieście, w którym trwa wojna. Zdjęcia z Doniecka i wschodniej Ukrainy potwierdzają, że ta gra jest bardzo na czasie.
Trochę dużo emocji w tym wpisie, a mniej liczb, ale moim zdaniem przyjęcie tej gry na rynku jest bardzo zachęcające i dalsze rozszerzenia mogą być żyłą złota dla spółki.
Co nie zmienia faktu, że rynek i tak to wszystko zweryfikuje po swojemu, a sukces może być krótkotrwały.

Jedna myśl na temat “11 bit – udało się

 • Listopad 20, 2014 o 8:09 am
  Permalink

  Ciekawostka – dwóch największych kuratorów na Steam rekomenduje grę This War of Mine.
  Cynical Brit Gaming – obserwowany przez 350 000 graczy
  PC Gamer – obserwowany przez 130 000 graczy
  To kolejny przyczynek do sukcesu sprzedażowego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.