Z raportu TOP GLOVE o rynku rękawic jednorazowych

Top Glove opublikował nową prezentację biznesową datowaną na 24 grudnia 2020 r. (link).

Znajdziemy tam ciekawe informacje o rynku rękawic jednorazowych, co może interesować akcjonariuszy MERCATOR MEDICAL.

Warto też spojrzeć, jak zmieniła się sytuacja w postrzeganiu rynku w ciągu 2 miesięcy (porównując z prezentacją z 26 października).

1. Rynek

W porównaniu do danych z października podwyższona nieznacznie została prognoza sprzedaży w 2020 r. (z 358 na 360) i odpowiednio w kolejnych latach.

2. Czas dostawy

W dalszym ciągu pozostaje wysoki – 510 dni dla rękawic nitrylowych, ale co istotne znacznie spadł w porównaniu do danych sprzed 2 miesięcy z 660 dni do 510 dni, co może wskazywać na ograniczanie zamówień przez kupujących.

3. Inwestycje w moce produkcyjne

Top Glove zamierza mocno zwiększać moce produkcyjne budując nowe fabryki i rozbudowując obecne.

Plan inwestycyjny:

Z poziomu 90 mld sztuk rocznie do 108 mld na koniec 2021 r. (+20%) i 129 mld sztuk w 2022 r. (+19% r/r).

Łącznie w ciągu 2 lat moce produkcyjne mają wzrosnąć o 43%.

W ciągu 5 lat moce produkcyjne mają zwiększyć się ponad 2-krotnie!

4. Koszt surowców

Produkcja rękawic na 100% mocy wpłynęła na wzrost cen surowców.

Najważniejszy jest nitryl, którego cena zwiększyła się w ostatnich miesiącach o ponad 100%.

I oczekiwanie dalszego wzrostu cen ze względu na ograniczenia w podaży:

“Expecting Nitrile latex price increase due to constraint in supply”

Na poprzedniej prezentacji tego punktu nie było, a zatem można uznać, że TOP GLOVE ocenił go jako obecnie istotny z punktu widzenia akcjonariuszy.

 

Podsumowanie

Popyt na rękawice wciąż jest wysoki i będzie wysoki w kolejnym roku.

Jednak mocny spadek czasu oczekiwania wskazuje na to, że Kupujący zaczynają się zastanawiać nad składaniem zamówień na rękawice przy obecnych cenach z datą dostawy za ponad 1 rok.

Top Glove mocno inwestuje w moce produkcyjne, które będą rosły już od 1 kwartału 2021 r. W tym czasie Mercator wciąż myśli nad strategią, a zapewne kolejka w zakładach produkujących maszyny wydłuża się.

Rośnie cena nitrylu i spada jego dostępność, co przełoży się na obniżenie rentowności produkcji, choć przy obecnych bardzo wysokich marżach ten czynnik nie będzie aż tak odczuwalny (szacuję, że ok. 20 mln zł kwartalnie dla Mercatora).

Głośna rekomendacja SPRZEDAJ dla TOP GLOVE wydana przez JPMorgan bazuje na założeniu, że inwestycje w moce produkcyjne  i ograniczenie pandemii koronawirusa dzięki szczepieniom wpłyną w okresie 3-5 lat na nadpodaż rękawic na rynku, co całkowicie zmieni rynek.  Mamy zatem bardzo mocny 2020 r. i 2021 r. i zapewne 2022 r. i niepewność związaną z kolejnymi latami. Pierwszą oznakę zmiany rynku widać w aktualnej prezentacji TOP GLOVE (spadek czasu dostaw).

Warto jednak pamiętać, że do czarnej wizji JPMorgan jest bardzo daleko i sytuacja może się zupełnie inaczej potoczyć. W końcu prognozowanie przyszłości zawsze bazuje na niepewnych założeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.