IZOBLOK z problemami

Grupa IZOBLOK jest największym w Europie (udział 25%) producentem wyrobów z EPP (polipropylen spieniony) dla przemysłu motoryzacyjnego. 90% sprzedaży grupa kieruje do segmentu motoryzacyjnego. 50% sprzedaży grupy trafia na rynek niemiecki. Odbiorcami grupy są takie koncerny samochodowe, jak: Ford, Volkswagen, BMW, Jaguar Land Rover.


O spółce  rok temu:  LINK

Zacznijmy od wykresu:
Spółka na początku 2017 roku wyceniana na ok.250 mln zł. Obecnie 33 mln zł. 

Grupa IZOBLOK jest największym w Europie (udział 25%) producentem wyrobów z EPP (polipropylen spieniony) dla przemysłu motoryzacyjnego. Wykonuje kilkanaście typów kształtek używanych w samochodach – od wkładek absorbujących energię zderzaków, poprzez wypełnienia przestrzeni pomiędzy płytą podłogową a wykładziną, elementy absorbujące energię w drzwiach, wkładki do siedzeń lub całe siedzenia, wypełnienia, zagłówki, aż po wypełnienia bagażnika (schowki oraz skrzynki na narzędzia).90% sprzedaży grupa kieruje do segmentu motoryzacyjnego. 50% sprzedaży grupy trafia na rynek niemiecki. Odbiorcami grupy są takie koncerny samochodowe, jak: Ford, Volkswagen, BMW, Jaguar Land Rover, zwane jako OEM (original equipment manufacturer), czyli firmy produkujące samochody. Drugą grupę odbiorców stanowią firmy TIER1, czyli dostarczające producentom samochodów gotowe do montażu na linii produkcyjnej zestawy. Do tego typu odbiorców należą grupy: HP Pelzer, Adient, Yangeng, Johnson Cotrols.

W 2016 roku IZOBLOK przejął swojego konkurenta z Niemiec, stając się liderem rynku w Europie. Niestety, nie wszystko poszło tak, jak grupa by sobie życzyła. Od tamtego momentu, mimo wzrostu przychodów ze sprzedaży, wyniki netto spółki się istotnie pogorszyły. Do tego na obecny rok przewidywane jest spowolnienie rynku w Niemczech, grupa sygnalizuje, że poziom zamówień w I kwartale 2019 roku jest o 8% niższy niż rok wcześniej. A to zapewne odbije się na wynikach grupy w kolejnych okresach.

Chociaż wyniki netto grupy są słabe, to IZOBLOK generuje wysoką amortyzację, a w konsekwencji wysokie przepływy operacyjne. 

Analiza przekrojowa grupy IZOBLOK na Portalu Analiz : LINK

3 komentarze do “IZOBLOK z problemami

 • 1 kwietnia, 2019 o 10:27 am
  Permalink

  Proszę o analizę Artifex Mundi – dokonali odpisów (uczciwość w branży growej niespotykana) a wielkość firmy i jej możliwości przyszłych, miejmy nadzieję udanych projektów, wydają się dzisiaj atrakcyjnym aktywem. Pozdrawiam.

  • 1 kwietnia, 2019 o 11:16 am
   Permalink

   Uczciwość? Trochę mnie rozbawiłeś. Nazwałbym to raczej AUDYTOR.
   O księgowości gamedevów tu :https://www.youtube.com/watch?v=vFhcJKaoKdE

   Zwróciłbym uwagę, że ARTIFEX w pierwszych 3 kwartałach stracił 3,7 mln zł gotówki. Ich zyski księgowe to była bajka dla inwestorów, jak pokazał ostatni komunikat o odpisach.
   Rok wcześniej też były odpisy 10 mln zł. Chłopcy w spółce bawią się na koszt inwestorów, którzy dają im kolejne pieniądze.

   Dla mnie spółka nie warta zainteresowania. Dostała pieniądze z emisji akcji, więc mają teraz co wydawać.

 • 1 kwietnia, 2019 o 12:34 pm
  Permalink

  ciekawa spółka(lubię spółki produkcyjne, mają swoje przewagi). Z minusów dodałbym, że WniP i wartość firmy to ponad 20mln, co zabiera niemało bo aż 20% kapitałów własnych spółki. Kapitały własne jednostkowe wyższe niż skonsolidowane o około 13mln, chyba nie jest to za częsty widok. Widać, mało udane przejęcie i przepłacone. To się pewnie nadaje do odpisania.

Możliwość komentowania została wyłączona.