TOYA – odkręcona spirala wzrostu kursu

TOYA to importer i dystrybutor elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. W latach 2016-2018 kurs piął się mocno w górę zapewne dzięki zakupom ALTUS TFI. Gdy w połowie 2018 roku zaczęły się problemy ALTUSA spirala wzrostów gwałtownie się odkręciła i kurs spadł o 70%. Teraz czas na normalność?

TOYA importuje głównie z Chin i tam grupa ma spółkę zależną z centrum logistycznym w Szanghaju. Spółka chińska prowadzi sprzedaż eksportową, jednak największym rynkiem zbytu jest Polska i Rumunia.

TOYA sprzedaje narzędzia pod markami własnymi YATO (70% udział), VOREL (20%) i inne.

W 2018 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 380,7 mln zł (+9,6%).

Marża ze sprzedaży netto nieznacznie obniżyła się z 14,4% do 14,0% głównie ze względu na wzrost kosztów wynagrodzeń. Zysk ze sprzedaży wyniósł 53,4 mln zł (+7,2%).

Patrząc jednak na poszczególne kwartały widać, że wysokie marże były w I półroczu, natomiast w II półroczu spadły. Zapewne ma to związek z umocnieniem USD od maja 2018 r., szczególnie do PLN i RON, gdyż TOYA to importer z Chin.

Zysk netto w 2018 roku wyniósł 43,8 mln zł (+8,6%), jednak w samym 4 kwartale praktycznie się nie zmienił.

To, co może zaskakiwać to mocny wzrost zapasów (+39% r/r) pomimo, że spółka sama napisała: “Zważywszy jednak na to,
że w najbliższym okresie spodziewane jest osłabienie wzrostu gospodarczego w Europie, dynamika
ekspansji na tych rynkach może również ulec osłabieniu.”.
Spółka tak tłumaczy wzrost zapasów: “Odpowiadając na rosnącą skalę zamówień oraz w związku z poszerzającą się ofertą produktową i zamiarem zwiększenia dostępności towarów ze swojej oferty Grupa w 2018 r. zwiększyła poziom zapasów o 37 % w porównaniu do końca roku 2017″

Biorąc pod uwagę ewentualne spowolnienie gospodarcze i niekorzystny kurs USD dla importerów nie oczekiwałbym istotnego wzrostu wyniku w 2019 roku.

Kurs mocno spadł od maja 2018 r. , a na początku marca odreagował spadki.

Patrząc na obecne C/Z=12 to de facto powrót do stanu z lat 2014-2016 i nie liczyłbym na powrót do poziomów z I półrocza 2018 roku._______________________________________________________________
Zachęcam do zakupu abonamentu na Portalu Analiz, gdzie co tydzień publikowane są analizy przekrojowe MiŚ-ów z GPW, a na Forum na bieżąco pojawiają się analizy po wynikach.

One thought on “TOYA – odkręcona spirala wzrostu kursu

  • 31 marca, 2019 o 6:42 pm
    Permalink

    Fajna spółka, ale droga…Jeszcze6 cały czas chodzi mi po głowie rozmowa z Rybą o "succes fee". Dobrze, że komuś się język rozwiązał po pijaku:)

    Nieuk.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.