Brak papieru – kto na tym zyska?

„Premiera książki opóźni się z powodu braku papieru” alarmuje Telemagazyn o książce „Królowe życia” (link)

Kolejny artykuł o braku papieru publikuje Forsal : link

Zawsze przy takich informacjach warto zastanowić się, czy któraś spółka giełdowa na tym może skorzystać.

Na giełdzie producentem papieru jest Arctic Paper.

Arctic Paper jest jednym z większych europejskich producentów papieru wysokiej jakości. Produkuje papier wykorzystywany do druku książek, kalendarzy, materiałów reklamowych itp. Posiada 3 papiernie, a także 51% udziałów (kontrolę) w spółce posiadającej 2 celulozownie – czyli wytwarzającej surowiec do produkcji papier.

Spółka zależna Rottneros (celulozowanie) produkuje celulozę NBSK (iglastą) i cena celulozy mocno wzrosła w ostatnich miesiącach, co powinno przełożyć się na wyższe zyski.

Główne koszty Arctic (papiernie) to celuloza BHKP (liściasta), która również mocno wzrosła, ale spread pomiędzy BHKP i NBSK powiększył się do 200$/t (ze 160$/t rok temu), co jest korzystne.

Wysokie koszty celulozy oznaczają spadek marż w produkcji papieru. Ale … powyższe artykuły wskazują na braki papieru i duże podwyżki cen. Również Arctic zapowiadał podwyżkę cen produktów we wrześniu. A zatem może być taka sytuacja, że dużą część wzrostu kosztów (celuloza, energia itp.) uda się przy takim rynku przerzucić na klientów.

Wyniki w poprzednich kwartałach:

Zgodnie z ogłoszoną strategią na lata 2022-2030 Grupa chce inwestować w produkcję papieru opakowaniowego oraz produkcję energii z OZE na własne potrzeby i przeznaczać 20%-25% zysku na dywidendę.

 

Już jutro spółka zależna Rottneros opublikuje raport za 3 kwartał 2021 r..

Komentarz do wyników Rottneros przeczytasz na wątku Arctic Paper na Forum Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/forum/viewtopic.php?p=34982#p34982

 

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Wszelkie prognozy bazują na założeniach, które mogą się nie zrealizować.

2 komentarze do “Brak papieru – kto na tym zyska?

  • 23 października, 2021 o 10:14 pm
    Permalink

    Ciekawe, faktycznie na temat papieru cisza. Wszyscy jsw i jsw

    • 31 października, 2021 o 1:46 pm
      Permalink

      KPPD zyska

Możliwość komentowania została wyłączona.