ZPC Otmuchów

Zakłady Przemysłu Cukierniczego “Otmuchów” w pewnym okresie stały się ulubieńcem analityków i funduszy (w 2013 r. aż 4 OFE były w akcjonariacie tej małej spółki – PZU, Bankowy, Aviva i Amplico). Na przełomie roku spółka otrzymała rekomendacje Kupuj/Akumuluj od DM PKO BP i DM Millennium.
A jednak od początku roku kurs spadł o 18%.
Wyniki za IV kwartał 2013 r. okazały się zaskakująco złe i ostatecznie spółka poniosła w zeszłym roku stratę  -1,57 mln zł (z uwzględnieniem starty na aktualizacji majątku trwałego). raport
Kiedyś posiadałem akcje Otmuchowa, do czasu aż usłyszałem komentarz jednego z analityków na temat Otmuchowa, że trudno oczekiwać od spółki sprzedającej do dyskontów dużych zysków. I jak widać ta opinia okazała się prorocza.
źródło: ZPC Otmuchów
Skąd więc ta fascynacja Otmuchowem?
ZPC Otmuchów to producent słodyczy, żelek. słonych przekąsek (np. paluszki) i produktów śniadaniowych (chrupki do mleka). Oprócz własnych marek znaczna część produkcji to tzw. private labels – czyli produkty dla sieciówek pod ich markami. Ponad połowa sprzedaży to dyskonty (Biedronka, Lidl) i to był jeden z głównym argumentów, dla którego spółka miała taką przychylność analityków i zarządzających funduszami. W obliczu kurczenia się tradycyjnych kanałów sprzedaży i wzrostu sprzedaży przez dyskonty, ich dostawca oceniany był jako ten, który ma otwartą drogę do znaczącego wzrostu wolumenu sprzedawanych produktów. Niestety znaczący przychód nie oznacza od razu znaczących zysków.
Produkcja private labels z założenia jest niskomarżowa. I przy wzroście cen kakao i sezamu nie udało się ZPC Otmuchów uzyskać wyniku, który byłby dobrze oceniany przez rynek. Widać też, że proces restrukturyzacji w zakładzie zależnym PWC Odra nie przyniósł w pełni oczekiwanych rezultatów.
Pewnym zaskoczeniem może być spadek przychodów ze sprzedaży o 11%. Okazuje się, że popyt konsumpcyjny na słodycze uległ osłabieniu, co wpłynęło również na niższą sprzedaż produktów dyskontowych. A trend w zakresie zysków jest niepokojący.
* 2013 rok – bez uwzględnienia straty na aktualizacji majątku trwałego
Co teraz zrobią analitycy? Obniżą cenę docelową i dalej będą rekomendować kupno? Zapewne tak.
Ale pytanie czy spółka jest w stanie zarabiać co najmniej 10 mln zł, tak aby uzasadniać swoją kapitalizację ok. 100 mln zł jest aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.