Talex w formie

Talex jest w formie. Poprawiające się wyniki wspierają silny trend wzrostowy, który trwa już 2 lata. W tym czasie akcje zyskały 450%, a dodatkowo co roku Talex wypłaca dywidendę i może być uznany za spółkę dywidendową, które obecnie są bardzo modne.
Wczoraj zostało ustanowione nowe maximum na 24,40 zł, ale to zapewne jeszcze nie koniec. DM PKO BP w dniu 3 lutego w analizie technicznej Talexu napisał (link):
“Talex wybił się wczoraj z krótkoterminowej konsolidacji, sugerując zakończenie korekty i kontynuację trendu wzrostowego. Minimalny zasięg ruchu należy szacować na okolicę 25,00 zł, ale prawdopodobnie kurs sięgnie 26,16 zł lub 27,13 zł, ale nie można wykluczyć i znaczenie silniejszego ruchu.

źródło: DM PKO BP

Wzrost przychodów i zysków

Talex to firma zajmująca się outsourcingiem informatycznym. Jej główni klienci to BZ WBK,  Credit Agricole, Volskwagen Group. Ostatnio spółka zawarła umowę z Allegro. W 4 kwartale 2014 r. spółka podała do publicznej wiadomości aż 7 raportów o znaczących umowach, a w tej branży ostatni kwartał roku jest tradycyjnie najlepszy. Niesamowite jest to, że bankowcy starają się wydać na maxa swoje budżety roczne na IT akurat na koniec roku. I na tym korzysta też Talex, co widać na poniższych wykresach.

Największy udział w przychodach stanowi sprzedaż towarów (64% w 2013 r.), ale jest to zdecydowanie niskomarżowy obrót (ok. 6%). Największe zyski spółka osiąga na swoich usługach (marża bezpośrednia ok. 50%). Jak widać powyżej sprzedaż usług bardzo dobrze poszła Talexowi w 2014 r. z zaskakującym rekordowym wzrostem w 3 kwartale. Oczekuję, że w 4 kw. sprzedaż towarów wyniosła co najmniej 30 mln zł, a usług 15 mln zł.
Po bardzo słabym 2011 r. nastąpiła znacząca poprawa w kolejnych latach, a wynik 3 kwartału 2014 r. był rekordowy. Zakładam, że w ostatnim najlepszym w roku kwartale został osiągnięty zysk netto ok. 3 mln zł, a narastająco w całym roku co najmniej 8,5 mln zł (ponad +40% r/r). To pokazuje jak szybko swoje wyniki poprawia Talex i ma to również przełożenie na kurs.

Pomimo takich wzrostów kursu akcji w ostatnich 2 latach spółka notowana jest ciągle na niskim C/Z=8,9.

Jeżeli na dywidendę zostanie przeznaczone 2/3 zysku jak poprzednio, to dywidenda wyniesie 1,85 zł na akcję, co daje wysoką stopę 7,5%.

Podsumowanie

Talex szybko poprawia wyniki, co ma przełożenie na kurs. Trwający już 2 lata silny trend wzrostowy ma podstawy do dalszej kontynuacji.  Sprzyjać temu powinno również oczekiwanie na wysoką dywidendę za 2014 r. i ciągle niskie wskaźniki C/Z.

11 thoughts on “Talex w formie

 • 5 lutego, 2015 o 11:31 am
  Permalink

  Anzliza bardzo dobra. Ja przewiduję dywidendę co najmniej 2.5, sprzedaż produktów(usług) 18 a towarów 26. Szkoda, że zabrakło chociaż wzmianki o możliwości częściowego rozliczenia dopłaty unijnej w IV kw.. Nie znamy kwoty, ale spółka podpisała aneks w listopadzie. To może być kwota dotacji 1-4 mln, a więc nie bez znaczenia.

  Odpowiedz
  • 5 lutego, 2015 o 12:33 pm
   Permalink

   Zawsze liczę na dodatkowe opinie w komentarzach. Dzięki za zwrócenie uwagi na dotację. Wiem, że ją mają, ale nie znam terminu rozliczeń. Do tej pory była to kwota nieistotna w rzis (ok. 100 tys. zł po 3 kwartałach)

   Odpowiedz
  • 5 lutego, 2015 o 12:43 pm
   Permalink

   Z raportu za 3 kw. – dotacja wynosi 7,15 mln zł.
   Moim zdaniem nie wpłynie ona znacząco na wyniki, bo będzie rozliczana w rzis w czasie. Znajdzie się w rozliczeniach międzyokresowych i proporcjonalnie do kosztów (amortyzacja) będzie odpowiednio księgowana w przychód.

   Odpowiedz
 • 5 lutego, 2015 o 11:52 am
  Permalink

  Zapomniałem zapytać. Jak sądzisz jaki może być obecnie free float? 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 5 lutego, 2015 o 12:39 pm
   Permalink

   wg stooq 15% (75% mają wspólnicy, a po 5 % TFI PKO i TFI Allianz)

   Odpowiedz
 • 5 lutego, 2015 o 1:59 pm
  Permalink

  wg. mnie 1-3% :), ciekawe czy Quercus sprzedał swoje, bo nie mogę znaleźć infa i styczniowy obrót reż był znaczący.
  Myślę, że trudno będzie zdecydować się na sprzedaż tym 97-99%(minus 75 wspólnicy) posiadaczy akcji przed ogłoszeniem wyników, a to jeszcze dużo sesji przed nami:. Może być ciekawie i dlatego zadałem Ci to pytanie;).
  Mam nadzieję ,że z dotacją się mylisz:). Jeszcze raz gratuluję analizy.

  Odpowiedz
 • 5 lutego, 2015 o 2:27 pm
  Permalink

  mam pewien problem od kilku lat z akcjami Talex, może pomożesz mi rozwikłać zagadkę: właściciele powinni mieć po 756 556 akcji, ale w wielu miejscach pojawia się, że mają po 611 340 . Inwestuję w tą firmę od dawna(śr.zakupu ok.10:)) i zawsze bałem się tych ok.450 000. Możliwe, że wzięli kredyty pod te akcje i dlatego są jakby niczyje? Czy jest jakieś inne wyjaśnienie? http://inwestycje.pl/gielda/profil/TALEX tu jest Gocałek, ale są też miejsca z wszystkimi po tyle.

  Odpowiedz
 • 5 lutego, 2015 o 3:08 pm
  Permalink

  Ważne są dane w raporcie okresowym. A tam jest po 756 tys. zł. Te brakujące akcje po 145 tys. zł to seria C. Ona jest chyba uprzywilejowana pod względem liczby głosów i tym samym nie dopuszczona do publicznego obrotu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.