Mercator Medical – presja USDPLN

Mercator Medical to producent i sprzedawca jednorazowych rękawic medycznych. Jest właścicielem fabryki w Tajlandii z mocami produkcyjnymi 1,8 mld sztuk.
We wrześniu z sukcesem spółka uplasowała emisję akcji po 17,50 zł pozyskując ponad 30 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę fabryki rękawiczek nitrylowych (są lepsze od lateksowych) i pozwolą na wzrost mocy do 3 mld sztuk.
Zwiększanie nakładów na opiekę zdrowotną, większa świadomość dotycząca higieny powodują, że ilość zużywanych rękawiczek jednorazowych na świecie dynamicznie rośnie. A Mercator poprzez nową inwestycję chce nadążać za zapotrzebowaniem rynku.
Przyszłość po zakończeniu rozbudowy fabryki (a to ma nastąpić w połowie 2018 r.) zapowiada się dobrze.
                                                naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpis

Robiąc przegląd informacji o spółce natrafiłem na rekomendacje TFI Noble i DM BOŚ, które dokładnie opisują działalność spółki oraz potencjał wzrostu po uruchomieniu nowych linii produkcyjnych: raport NOBLE TFIraport DM BOŚ
Wyceniają oni spółkę na 26,50-27 zł /akcję
A tu jest omówienie wyników za III kw.: po III kw.

Jednakże to, na co chcę zwrócić Waszą uwagę to ryzyko walutowe.
Wbrew pozorom umocnienie dolara to nie jest dobra informacja (nawet jeżeli poprawi wynik fabryki w Tajlandii).
Mercator Medical to przede wszystkim importer, a sprzedaż towarów to aż 70% przychodów.
Spółka kupuje rękawice płacąc w USD, a sprzedaje głównie w PLN (oraz RUB i UAH).

W III kw. średni kurs USDPLN wynosił ok. 3,9. Obecnie jest to 4,17, czyli ok. 7% więcej. Przy kwartalnym koszcie zakupionych towarów (ok. 35 mln zł) utrzymanie się takiego kursu średniego w kwartale powoduje, że koszt zakupu rośnie o blisko 2,5 mln zł. Ponieważ sprzedaż rękawiczek odbywa się w dużej części przez przetargi, w której ustalane są stałe ceny to ewentualne podniesienie cen i odbudowa marży może trwać miesiącami.

Z drugiej strony część produkcyjna zależna jest od kursu USDTHB, a tu na kursie ostatnio przełamany został trend umacniania tajlandzkiego bata, który zjadał marżę na produkcji. Jednakże ruch ten w niewielkim stopniu rekompensuje strat na dystrybucji.

Zatem krótkoterminowo Mercator musi zmierzyć się z umocnieniem dolara, który uderza w marżę na sprzedaży.

Nie zmienia to na razie pozytywnych długoterminowych perspektyw. Choć osłabienie złotówki to wyższy koszt (w PLN) budowy fabryki.

I warto też pamiętać, że ostatnio akcje obejmowane były po 17,50 zł, więc zapewne dla funduszy ten poziom będzie istotnym wsparciem.

9 myśli na temat “Mercator Medical – presja USDPLN

 • 30 listopada, 2016 o 11:55 am
  Permalink

  Co sądzisz o Quantum Software? Trwa wezwanie ale spółka wydaje się megatania – dużo gotówki, przyzwoite zyski, kończąca się niedługo amortyzacja WNiP. Cena rynkowa powyżej ceny z wezwania więc pewnie się nie uda ale zagrożenie wyciskaniem jest niestety.

  Odpowiedz
  • 30 listopada, 2016 o 8:01 pm
   Permalink

   Stabilna sytuacja finansowa, sporo gotówki, którą mogliby dać akcjonariuszom.
   A wygląda na to, że chcą przejąć całość i pewnie wycofać. Kasę wypłacą wtedy sobie, a spółka dalej będzie sobie działać.
   Ale…
   Przy takim akcjonariacie, który nie chce dzielić się zyskami, a raczej myśli o przejęciu całości istnieje ryzyko działań zniechęcających akcjonariuszy mniejszościowych np. jakaś strata w IV kw (zawiązanie rezerwy), który wystraszy i pozwoli skupić akcje.
   Mi tu brakuje też dynamicznego wzrostu.
   Jeśli nie skupią, a pojawi się szansa na dywidendę to ok.
   Jest też możliwość, że podniosą cenę w wezwaniu.

   Odpowiedz
 • 30 listopada, 2016 o 1:43 pm
  Permalink

  OBS czy bylaby mozlwiosc wrocic do spolki PEPESS ? Bardzo pozytwynie wypowiedziales sie po podaniu wynikow wstepnych za Q3. Czy majac pelny raport za Q3 widac moze cos wiecej ?

  L.

  Odpowiedz
 • 1 grudnia, 2016 o 10:44 pm
  Permalink

  OBS co sądzisz o Jujubee czy ta spółka ma szanse pójść w ślady 11Bit jeszcze w tym kwartale a najpóźniej na poczatku 2017 premiera gry REALpolitics..a w połowie 2017 kolejna premiera gry Kursk jak oceniasz szanse na wzrost i ryzyko.
  Z góry Dzięki

  Odpowiedz
  • 3 grudnia, 2016 o 7:25 pm
   Permalink

   Ile to już lat budują? Dla tych, co lubią emocje.

   Odpowiedz
 • 12 grudnia, 2016 o 5:31 pm
  Permalink

  Ferro to chyba spolka rowniez wrazliwa na kurs USD.

  20.09.2016.:
  "W I półroczu grupa Ferro zanotowała wzrost marż brutto zarówno w segmencie baterii i akcesoriów łazienkowych, jak i armatury instalacyjnej. – Dotychczasowy poziom marż chcielibyśmy utrzymać, zwłaszcza jeśli nie wzrośnie kurs dolara – twierdzi Raczek."

  L.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.