IGORIA TRADE – wymiana walut

Igoria Trade prowadzi kantor internetowy Trejdoo.com. Wymiana walut poza bankami staje się coraz popularniejsza w Polsce. Pozwala to zaoszczędzić trochę kasy na niższych spreadach i patrząc na skalę obrotu widać, że coraz większe znaczenie mają transakcje dokonywane przez firmy. Mnożą się kantory internetowe i platformy wymiany walut (jest już ich co najmniej 40). Liderem w tej branży są platformy należące do Currency One – walutomat.pl i internetowykantor.pl

Trejdoo poszedł drogą walutomatu oferując platformę, na której klienci składają zlecenia wymiany po określonym kursie. Jeżeli znajdzie się druga strona chętna do wymiany po tym kursie to następuje transakcja. Ten system jest lepszy (niższy spread) od typowego kantoru pod warunkiem, że jest wielu chętnych, którzy wystawią swoje oferty. Trejdoo od transakcji pobiera 0,2% prowizji.
Trudno walczyć z liderem (walutomat), który dzięki większej liczbie wymieniających może zaoferować mniejsze spready. Na co więc stawia Trejdoo?
Większa liczba walut, większa liczba banków, w których Igoria ma konto (szybsze przelewy) oraz większa liczba banków z bezpłatnymi przelewami to chyba główne przewagi Trejdoo. Środki wpłacane są na konto Escrow, z którego operator nie może ich dowolnie wypłacić, co zwiększa bezpieczeństwo obrotu. I jest możliwość przelewu do banków zagranicznych. Wprawdzie Trejdoo chwali się, że działa w 31 krajach Europy, ale de facto usługa adresowana jest do Polaków, bo wymiany dokonywane są w parach z PLN.
W listopadowym rankingu Gazety Finansowej Trejdoo.com zajęło 2 miejsce – oczywiście za walutomatem (ranking).
W pierwszym kwartale wartość transakcji wymiany wyniosła 70 mln zł (raport za I kw). Dało to przychody ze sprzedaży równe 344 tys. zł.
źródło: raport Igoria Trade
Ale jak widać przychody, a zatem i obrót na platformie rosną dosyć powoli. I kwartał jest zbliżony do poprzednich dwóch, choć z drugiej strony I kwartał w wielu firmach jest najsłabszy. 
Ważne, że spółka zarabia na siebie, choć jest to ciągle w okolicach +0. Zysk netto w I kwartale wyniósł 50 tys. zł. Zwiększenie rozpoznawalności i przyciągnięcie nowych klientów wymaga sporo działań marketingowych. I zapewne trudno obecnie liczyć na duże zyski.
Obecna kapitalizacji spółki (ponad 6 mln zł przy kapitale 1 mln zł i niewielkich zyskach) pokazuje, że inwestorzy wierzą w przyszłość Igoria Trade, a więc Trejdoo.com.

A ryzyko – głównie takie, że najwięksi gracze na rynku wykonają ruch, który zmiażdży konkurencję albo w ten rynek wejdzie ktoś nowy z dużymi możliwościami.

Podsumowanie
Igoria Trade działa w bardzo ciekawym i dynamicznie rosnącym rynku pozabankowej wymiany walut. Oferuje platformę wymiany walut Trejdoo.com działającą analogiczną jak lider – walutomat. Ta forma jest dobra, gdy jest sporo chętnych do wymiany. Obroty rosną, ale trudno to nazwać dynamicznym wzrostem. Obecnie jest to etap rozwoju, więc na sowite zyski inwestorzy muszą jeszcze poczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.