Polna – mała spółka w trendzie wzrostowym

Polna to mała spółka kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa (45,7% akcji). Zajmuje się produkcją automatyki przemysłowej, ciepłowniczej i wykonywaniem odlewów. Podstawowym produktem są zawory regulacyjne stosowane w branży energetycznej, petrochemicznej i gazownictwie. 
Spółka z Przemyśla kontynuuje ponad 90-letnią tradycję, a w trakcie tego okresu produkowała m.in. maszyny do szycia, patefony i wózki dziecięce, ale od kilkudziesięciu już lat zajmuje się wyrobami związanymi z automatyką.

W ostatnich latach powoli rosną przychody spółki (7%-11% rocznie), natomiast bardziej dynamicznie zwiększa się zysk (raport roczny). To co można zarzucić to duża nieprzewidywalność wyników kwartalnych, które potrafią “skakać” niespodziewanie utrudniając ich ocenę.
 
I kwartał 2014 r. nie wprowadził istotnych zmian w obrazie spółki, ale pewnym minusem jest spadek przychodów (8,0 mln zł) do poziomu sprzed 2 lat (choć spadek r/r wynosi tylko -5%). Dużo lepiej wygląda zysk netto (695 tys. zł), który jest wyższy aż o 41% r/r. Widać, że spółka pracuje nad obniżaniem kosztów działalności. 
W ostatnich latach Polna dokonuje niewielkich wydatków na inwestycje, zdecydowanie niższych od amortyzacji, choć zakład do najnowszych nie należy. Widocznie aktualne zasoby w pełni pozwalają na działalność na obecnym poziomie.
Taka strategia przy dodatnich przepływach powoduje, że Polna zgromadziła na rachunku aż 8,5 mln zł gotówki, która wydaje się jej zupełnie zbędna. Jednak niestety nie należy do tych, którzy wypłacają dywidendę. Niemniej w 2012 r. w podobnej sytuacji spółka przeprowadziła buy-back oferując cenę znacząco wyższą od rynkowej i skupując 1/3 akcji w celu umorzenia. Myślę, że jest duża szansa na kolejną taką operację.
Inwestorzy doceniają spółkę i kurs znajduje się w trendzie wzrostowym osiągając ostatnio max na poziomie 25 zł.

C/Z=10,5
C/WK=1,04

2 myśli na temat “Polna – mała spółka w trendzie wzrostowym

 • 15 maja, 2014 o 10:31 am
  Permalink

  C/Z 10, 8 mln gotówki przy 32 mln kapitalizacji, nawet nie najgorzej jakby mieli dalej rosnąć. Muszę spojrzeć co mają w pozostałych aktywach :). Szkoda, że nie mamy października 2013 🙂

  Odpowiedz
 • 2 września, 2016 o 12:34 pm
  Permalink

  Przydaloby sie odzwiezenie watku spolki Polna, jest na to szansa?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.