Przegląd wyników kwartalnych cz.I

Większość spółek potwierdziła w wynikach I kwartału to, co o nich napisałem, ale były też wyjątki, które zmieniły swój obraz. Ale po kolei:
Admiral, Alumast, Agroliga, BEP, Bipromet, Bloober, Browar Gontyniec, Depend, Devoran, EXAMOBILE, Farm51, PMI, Quercus TFI

Admiral – Wyniki słabe, które zapewne zwiększą presję na przełamanie dna na 70 gr i zjazd kursu w dół. Strata netto -2,4 mln zł spowodowana 'Pozostałymi kosztami operacyjnymi', które wyniosły aż 3,5 mln zł. O ile zysk na sprzedaży bardzo pozytywny (+1 mln), o tyle pojawia się pytanie skąd takie koszty. Spółka tłumaczy to inwestycją w stocznię w Tczewie. Tu mi się nasuwają dwa pytania – ile jeszcze trzeba włożyć, a drugie to pewna wątpliwość, bo w przepływach inwestycyjnych zakupy to zaledwie 1 mln zł, a wartość 'rzeczowych aktywów trwałych' w bilansie spadła (!) o 1,5 mln zł. Tu zapewne coś dodatkowego było zaksięgowane. Niepokoi też rosnąca wartość należności i zobowiązań. Zobowiązania stanowią już 174% kapitałów własnych. Czas na to, aby należności wynikające z zeszłorocznej sprzedaży się spieniężyły.
Ogólnie dramatu nie ma, ale raport to raczej negatywny sygnał dla kursu.

Alumast – Słaby kwartał, niestety strata. Sytuacja bez zmian – konieczna jest jakaś pomoc z zewnątrz, żeby spółka przetrwała. Sama nie podoła spłacie zaległych zobowiązań. A tu na razie cisza – wszyscy czekają na decyzję Komisji Europejskiej.

Agroliga -Biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie najważniejsze w raporcie było odniesienie się do sytuacji politycznej. Zarząd Agroligi mocno uspokaja podkreślając, że sytuacja w Charkowie jest inna niż na Krymie czy Doniecku, oczekując korzyści z osłabienia hrywny i wzrostu z tego powodu ceny zbóż, a jednocześnie posiadanie niewielkiego zadłużenie w hrywnach nie powoduje wzrostu kosztów. Jedynie cena mleka może ucierpieć, bo więksi producenci mogą mieć problem z jego sprzedażą do Rosji. Spóła podtrzymuje prognozę zysku 3,6 mln EUR. Ogólny przekaz jest pozytywny, ciekawe czy polscy inwestorzy uwierzą w te słowa.  C/Z=1,8 !
Ze względu na sezonowość w rolnictwie raport poza powyższymi komentarzami niewiele wnosi, choć spadek kapitałów o 2 mln Euro z powodu różnic kursowych zaskakuje.

BEP – Sprzedał kolejną partię sadzonek miksanta (znowu pod koniec kwartału), jednak na razie nie otrzymał pieniędzy z poprzedniej sprzedaży (wszystko jest w należnościach). A to dopiero będzie test, czy warto wierzyć w tą spółkę.

Bipromet – Raport niewiele wniósł. Dalej nie wiadomo, ile spółka zarobi na kontrakcie z KGHM (wszystko wciąż księgowane poprzez wycenę kontraktu).

Bloober – Debiut pod koniec lutego Basement Crawl przyniósł oczekiwany wzrost rzeczywistych przychodów ze sprzedaży produktów (1,7 mln zł – rekord w historii spółki), co przełożyło się na zysk netto 0,5 mln zł. To pozytywny wynik biorąc pod uwagę problemy z działaniem gry (co przyznała sama spółka) i fatalne noty Metacritic.com 27/100,  GameRankings.com 28,9/100 (poziom rankingu All-time Worst). Recenzja z Eurogamer: „Nic tu nie działa poprawnie, rozgrywka zaprojektowana jest w sposób fatalny i pozbawiony logiki, gra jest nudna i brzydka.” To niestety nie zapowiada sukcesu gry. Oby faktycznie spieniężyły się należności, to powinno pozwolić przetrwać spółce do wypuszczenia kolejnej gry. Ale na razie problemy wcześniej opisane (produkcja na magazyn wymagająca finansowania link) pozostają nierozwiązane.

Browar Gontyniec – Inwestycja w zakład w Kamionce trwa. Produkcja jeszcze nie została uruchomiona – zgody administracyjne mają być w połowie II kwartału. Oby spółka zdążyła wyprodukować odpowiednie ilości przed sezonem letnim.

Depend – bez zmian od dawien dawna

Devoran – Potężna strata zgodna z oczekiwaniem. Spółka ma już ujemne kapitały i brak środków.
 
EXAMOBILE – Po zazwyczaj najlepszym IV kwartale (dla rynku reklam), I kwartał okazał się rekordowy pod wieloma względami – liczba użytkowników, liczba wyświetlanych reklam, przychodów i zysku. Pozytywny trend powinien być kontynuuowany.

Farm51 – Dramat. Kto nie zna dobrze spółki niech przeczyta wcześniejszy wpis (o Farm51). Jest gorzej niż przewidywałem. Przychody ze sprzedaży produktów to zaledwie 106 tys. zł i to po premierze swojej flagowej gry : Deadfall Advantures. Spółka tłumaczy się nieporozumieniami z wydawcą i chce sama dystrybuować wersję na PS3. To wszystko niestety nie wygląda dobrze – sprzedaż leży, a zadłużenie rośnie.
Obstawiam, że kurs pójdzie ostro w dół na najbliższych sesjach.

PMI – Wreszcie są raporty kwartalne. Teraz czas na weryfikację przez audytora. Kapitał własny wynosi 3,2 mln zł tj. 32 grosze/akcję. W bilansie sporo należności i zobowiązań. O ile zobowiązania zazwyczaj są pewne, o tyle spłata należności już nie. A wiszą one już co najmniej pół roku, więc nie dziwi komentarz, że „zostaną zintensyfikowane działania zmierzające do egzekwowania należności„. Spółka nie prowadzi działalności. Krótko mówiąc: dramat.

Quercus TFI – Dobry początek 2014 r., ale niestety miesięczne raporty o wartości aktywów w zarządzaniu negatywne – pokazują odpływ środków. Jeżeli nie uda się powstrzymać tej tendencji (a ona zależy w głównej mierze od sytuacji na giełdzie) to wyniki w kolejnych kwartałach będą słabsze. A do tego zamieszanie z odwołaniem dywidendy i przeprowadzeniem buy-backu podcięło mocno skrzydła Quercusowi.
kolejne omówienia będą się pojawiać dziś na bieżąco

10 komentarzy do “Przegląd wyników kwartalnych cz.I

 • 16 maja, 2014 o 8:27 am
  Permalink

  Witam,

  Prosze o omówienie wyników spólki E-Kiosk

 • 16 maja, 2014 o 8:40 am
  Permalink

  Dobrze, tylko poproszę o trochę czasu, bo najpierw chcę przejrzeć te raporty tych spółek, które już opisywałem

  • 19 maja, 2014 o 12:04 pm
   Permalink

   Wyniki E-Kiosku wyglądają bardzo zachęcająco. Nie dziwi mnie taki szturm na akcje.

 • 16 maja, 2014 o 8:43 am
  Permalink

  Admiral: uwielbiam jak największa pozycja kosztowa to pozostałe koszty operacyjne i do tego jedno zdanie komentarza, które mało ma wspólnego z rzeczywistością. Każde wydatki na inwestycje idą w środki trwałe, a remonty w remonty, a nie pozostałe koszty operacyjne. Tam mogą co najwyżej pójść likwidacje środków trwałych (może tak było skoro piszesz, że spadły) oraz odpisy na należności – nie zdziwiłbym się jakby to było to. Pozostanie napisać pytanie do spółki, pewnie jak zwykle pozostanie bez echa. jak możesz to też napisz, niech poczują się osaczeni 🙂

 • 16 maja, 2014 o 8:45 am
  Permalink

  :D!

 • 18 maja, 2014 o 9:44 am
  Permalink

  Super blog. Dzięki za taką robotę. Powodzenia w inwestycjach.

 • 10 grudnia, 2014 o 10:12 pm
  Permalink

  BEP dalej oglądasz czy dałeś sobie spokój? Info poszło z dużymi liczbami tylko chyba kasy nie potrafią ściągnąć na rachunek z dotychczasowej sprzedaży? Co myślisz na teraz o spółce. Pozdrawiam

  • 11 grudnia, 2014 o 7:44 am
   Permalink

   Nie obserwuję co do zasady takich spółek.
   Jeżeli nie dostali realnej kasy to dla mnie nic się nie zmieniło. A powtórzę: "A to dopiero będzie test, czy warto wierzyć w tą spółkę."

 • 11 grudnia, 2014 o 9:38 am
  Permalink

  Czyli mamienie wysokimi zyskami gdy tymczasem kasa realnie nie spływa:) ubieranie klasyczne:) I chyba w 3q odpisali "cały zysk" z pierwszej sprzedaży miskanta w styczniu. Dzięki za poświęcony czas:)

Możliwość komentowania została wyłączona.