EXA rośnie dzięki trackerom

III kw. okazał się rekordowy w historii spółki. Przychody ze sprzedaży wzrosły o ponad 100%, a zysk kilkunastokrotnie. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że to wciąż mała spółka, która znalazła swoją niszę.

Czym jest EXA można przeczytać tu:
– O spółce
– O aplikacji Ski Tracker

W skrócie EXA to producent aplikacji mobilnych. Zaczął specjalizować się w produkcji użytecznych aplikacji i przede wszystkim trackerów, czyli aplikacji rejestrujących ruch.

Już pierwsza strona raportu wskazuje na najważniejsze aplikacji (trackery):

Altimeter – aplikacja dla trekkingu
Ski Tracker – aplikacja dla narciarzy

i aplikacja dla rowerzystów, która jeszcze się nie pojawiła (zapewne pojawi się na wiosnę przed sezonem rowerowym).
Trackery mają to do siebie, że znaczna część użytkowników przyzwyczaja się do nich i używają jej powtarzalnie. 

Kluczowym dla wyników III kw. był Altimeter (link do AppAnnie).

W kategorii aplikacji użytkowym (Tools) przebojem okazał się Laser Level (poziomica laserowa), który został już pobrany w kilku milionach egzemplarzy i miesięcznie pobierany jest po 400 tys. 
Innymi istotnymi aplikacjami są Sensor Toolbox, Barometr&Altimeter, GPS Data.
Jednak te aplikacje mają znacznie gorszą monetyzację i używane są zdecydowanie krócej.

Przychody ze sprzedaży w III kw. wyniosły 217 tys. zł (+105%).

Jest to niewielka spółka, która zatrudnia zaledwie klika osób stąd koszty działalności są niskie. Spółka nie ma też zadłużenia i kosztów finansowych.
To powoduje, że znaczna część przychodów stanowi zysk. A ten w III kw. wyniósł 132 tys. zł.
Na rachunku znajduje się już 960 tys. zł środków pieniężnych.
Spółka posiada też 145 tys. akcji własnych (10%).
IV kw. może być słabszy, bo użytkowanie Altimetera zmniejsza się, a Ski Tracker ruszy pewnie dopiero w grudniu osiągając swój szczyt w lutym. 
Dalszy wzrost powinien być widoczny od I kw., kiedy ujęte zostaną już przychody zimowe SkiTrackera. A na wiosnę mam nadzieję, że ruszy aplikacja dla rowerzystów.
Kapitalizacja spółki 5,8 mln zł (a po odjęciu akcji własnych 5,2 mln zł).

PS. (01.12.2018)
Po informacji o znaczących umowach wynika, że średni dzienny przychód z google zwiększył się do 2260 zł.

Disclaimer
W przypadku tej spółki istotne zastrzeżenie – jestem jej akcjonariuszem (raport o nabyciu akcji). A tym samym moje opinie nie mogą być traktowane jako w pełni obiektywne.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

22 myśli na temat “EXA rośnie dzięki trackerom

  • Listopad 15, 2018 o 12:31 pm
    Permalink

    Paweł,

    Nie ma czegoś takiego, jak szumnie zwany obiektywizm…jesteś rzetelny i to się ceni a informacje każdy filtruje przez własny umysł.

    Pozdrawiam,

    Nieuk.

    Odpowiedz
  • Listopad 15, 2018 o 1:14 pm
    Permalink

    Czyli w tym roku powinno być 350 tys. zysku netto.
    Całkiem, całkiem.

    Odpowiedz
    • Listopad 15, 2018 o 3:29 pm
      Permalink

      Laser Level miesiecznie ma 400 tys. pobran. Dane z SensorTower. Ale kluczowe sa trackery, ktore dzialaja jak kula sniezna-liczba aktywnych uzytkownikow rosnie. O ile wiem to Exa nie prowadzi marketingu.

      Odpowiedz
    • Listopad 16, 2018 o 9:29 am
      Permalink

      Może należałoby pomyśleć o jakimś marketingu. Marketing JPDP jest ok, ale fajnie byłoby go ruszyć.
      DAWID

      Odpowiedz
  • Listopad 15, 2018 o 10:48 pm
    Permalink

    Tak na szybko mi wyszło z raportu, że miesięczny koszt programistów to maksymalnie ok. 19 000 PLN.
    Zakładając, że się nie pomyliłem czy to znaczy, że pracuje w firmie rzeczywiście 1-2 doświadczonych programistów lub 3-4 juniorów? Czy po prostu cały zarząd programuje za darmo? 🙂

    Pozdrawiam,
    Maciek

    Odpowiedz
    • Listopad 16, 2018 o 3:44 pm
      Permalink

      Skieruj pytanie do spółki.

      Zarząd to jedna osoba – Maciej Błasiak – kiedyś Prezes ERG SA. Można powiedzieć, że obecnie traktuje EXA jako swoje "dziecko", któremu się poświęca. W 2017 roku otrzymał rocznie 45 tys. zł, a w 2018 roku 11 tys. zł .To pokazuje, że nie chodzi mu o wyciągnięcie ze spółki ile się da, ale stworzenie czegoś wartościowego.
      Przejście trudniejszego okresu i zmiana profilu to jego zasługa.
      Spółka jest mała i o ile wiem jest tam sporo młodych osób.

      Odpowiedz
  • Listopad 16, 2018 o 9:54 am
    Permalink

    Zawsze przecież można zlecać wykonanie usługi innym podmiotom albo zatrudniać kogoś na własnej działalności jako podwykonawce. Koszt pracowników może być różnie ksiegowany przez to i w pozycji wynagrodzenia moga być tylko pensje tych co są na etatach.
    Grzegorz

    Odpowiedz
    • Listopad 18, 2018 o 4:21 pm
      Permalink

      Uwzględniłem usługi obce.

      Chodzi mi o to, że koszty tworzenia aplikacji nie są w Examobile urealnione.

      Odpowiedz
    • Listopad 19, 2018 o 9:05 am
      Permalink

      "Chodzi mi o to, że koszty tworzenia aplikacji nie są w Examobile urealnione."
      A możesz napisać co masz na myśli?

      Koszty są jak najbardziej realne. Co więcej w przeciwieństwie do gamedevów EXA nie księguje kosztów w zapasy czy wnip. Więc w pełni są w wynikach. Gdyby stosowała taką kreatywną księgowość jak kilka giełdowych spółek z tego obszaru to zyski byłyby znacznie wyższe.

      Odpowiedz
  • Listopad 28, 2018 o 6:08 pm
    Permalink

    obs, jaką zakładasz cenę docelową dla EXA w okresie najbliższych 6-12 miesięcy?
    dave

    Odpowiedz
    • Listopad 28, 2018 o 10:47 pm
      Permalink

      Zapytaj, jaki wynik obstawiam, a nie cenę.
      Ja nie będę zgadywał jak rynek się zachowa.

      W 2018 roku zysk netto ok.350-400 tys. zł.
      A w 2019 roku liczę na podwojenie wyniku.

      Odpowiedz
    • Listopad 30, 2018 o 7:36 pm
      Permalink

      Zarząd EXAMOBILE S.A. (Spółka, Emitent) informuje, iż w dniu dzisiejszym pozyskał informację, że w ramach współpracy z Kontrahentem, łączna wartość przychodów ze sprzedaży EXAMOBILE S.A. realizowanej do firm należących do grupy kapitałowej Kontrahenta w okresie od publikacji ostatniego raportu bieżącego (ESPI nr 6/2018 z dnia 23.07.2018 roku) informującego o transakcjach realizowanych z tym Kontrahentem, wzrosła o kwotę 289 327,68 zł.
      Współpraca z Kontrahentem polega na emisji reklam oraz dystrybucji produktów cyfrowych z wykorzystaniem systemów i platform cyfrowych Kontrahenta. Kontrahent należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, która jest jedną z wiodących na świecie w branży reklamy oraz dystrybucji produktów cyfrowych na urządzenia mobilne.
      Warunki współpracy nie odbiegają od standardów rynkowych stosowanych w tego typu transakcjach.

      Proszę o wyjaśnienie, ten przychód będzie widoczny w 4 kw, tak?
      Rok temu 2017-10-23 było 209 045,05 zł.
      Mam rozumieć, że przychody z reklam wzrosły o 40% w tym samym okresie (3kw do 3kw)?

      Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Grudzień 1, 2018 o 10:05 pm
      Permalink

      To oznacza, że w okresie od lipca otrzymali z google 289 tys. zł.
      Duża część jest już w przychodach za III kw.

      Analizują umowy wynika, że w okresie ostaatnich 4 miesięcy zarabiali z google średnio 2 260 zł.
      Dodałem do wpisu wykres, który to tłumaczy.

      Odpowiedz
  • Grudzień 5, 2018 o 6:26 pm
    Permalink

    Panie OBS, czy są jakieś strony internetowe gdzie można na bieżąco śledzić ilość pobrań aplikacji ? – najbardziej chodzi mi o Ski Tracker.
    Dane powinny być jak najbardziej aktualne, bo to kluczowe dla prawidłowej oceny zainteresowania.

    Drugie pytanie – czy Pan wie jak wygląda wspólpraca z google i w jaki sposób exa na tym zarabia?

    Odpowiedz
    • Grudzień 5, 2018 o 6:54 pm
      Permalink

      AppAnnie lub SensorTower

      EXA zarabia na reklamach, które wyświetlane są w aplikacjach.

      Odpowiedz
  • Grudzień 20, 2018 o 7:21 pm
    Permalink

    Panie Pawle, pisał Pan że Pan Prezes za 2018r. po 3 kw… otrzymał wynagrodzenie 11tys zł.
    Po pierwsze skąd takie dane? ( w raporcie za 3kw w RZiS jest ogólna informacja o wynagrodzeniach 45tys zł, a zatrudnienie 1 etat i 6 umowy zlecenie/o dzieło… Jakt to wyliczyć?
    drugie pytanie: czy nie sądzi Pan że takie wynagrodzenie jest kilkukrotnie zaniżone i w przyszłości może to być ryzyko dla zyskowności firmy? Teraz to bardzo pozytywnie rzutuje na wyniki, ale co potem jak się pensja wyrówna do średniej…?
    dave

    Odpowiedz
    • Grudzień 21, 2018 o 2:10 pm
      Permalink

      Sorry to literówka. Chodziło o 2016 rok. Wtedy było 11 tys.
      Oczywiście, że takie wynagrodzenie to było coś przejściowego. I teraz jest wyższy poziom. Ale prezes to osoba, która ma środki i jemu bardziej zależy na dużym zysku na EXA w długim terminie.

      Odpowiedz
  • Luty 8, 2019 o 5:39 pm
    Permalink

    Paweł, coś tam się dzieje w exa, że insider wychodzi? Na razie mały pakiet poszedł, ale trochę to dziwne (jak dla mnie), że mając rekordowy rok i prawdopodobnie, kolejny rekordowy, ktoś zmniejsza udziały. Z drugiej strony, ktoś od razu pakiet przejął.

    Odpowiedz
    • Luty 10, 2019 o 4:10 pm
      Permalink

      Prezes kupuję, więc myślę, że jest dobrze.
      Wychodzą osoby, które tam były już wiele lat i pewnie chcą po latach zrealizować zyski.

      Odpowiedz
  • Luty 9, 2019 o 7:32 am
    Permalink

    Prezes kupił – jest dobrze, zwykłe przetasowania…
    Panie Pawle – Szybkiego Powrotu Do Zdrowia!
    Pozdrawiam
    dave

    Odpowiedz