eoNetworks – znak zapytania

eoNetworks to spółka informatyczna specjalizującą się w integracji systemów. Na pewno ma duże mniemanie o swoich kompetencjach. Wystarczy przeczytać jej misję:
Jesteśmy najbardziej innowacyjnym integratorem systemów. Kreujemy
rozwiązania, w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz kompleksowy
zakres usług, elastycznie i indywidualnie dopasowane pod klienta oraz
spełniające wszystkie jego potrzeby. Nasze nowatorskie spojrzenie na
świat pozwala nam tworzyć projekty, których
nikt nigdy wcześniej nie
realizował
, a nasze wytrwałe podejście zapewnia kompletną i sukcesywną
finalizację każdego podjętego działania.”


 

Spółka w poprzednich latach realizowała wiele projektów współfinansowanych środkami unijnymi. Moja opinia o środkach unijnych dla przedsiębiorstw nie jest jednoznaczna – jednym wychodzi na dobre, a innym nie. Trudno powiedzieć jak jest w przypadku EON. 
Na pewno jest nieprzewidywalna pod względem wyników.

Po bardzo słabym 2013 r. nastąpił z kolei dobry 2014 r. Przychody wyniosły 34,6m (+35% r/r), a zysk netto 2,07m vs. strata 2,0m wcześniej.

Gorzej wygląda to, jak popatrzymy na dane kwartalne.

A tym samym pojawia się pytanie, czy rewelacyjne I półrocze 2014 r. to był tylko jednorazowy wyskok, czy to II półrocze jest chwilowym osłabieniem. Trudno powiedzieć, bo niestety raport nie ułatwia oceny. 
W raporcie rocznym za 2013 r. można znaleźć informację audytora, że w przychodach ze sprzedaży spółka zaksięgowała 808 tys. zł z tytułu rozliczonych projektów (umowy z PARP). Czy I półrocze było tak dobre, bo zostały zaksięgowane dodatkowe przychody? Na pewno część projektów została zakończona, co spowodowało istotny wzrost wnip z 2,5m do 6,7m.
Spółka jednak nie ułatwia nam analizy.
Podejście do akcjonariuszy
Wystarczy podać cały komentarz Zarządu do czynników wpływających na wyniki w IV kw.:
W czwartym kwartale bieżącego roku dostrzegalne są efekty ograniczenia kosztów (obszar kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu), zwiększonej efektywności działań i dopasowania zasobów do realizowanych projektów (obszar software developmentu) oraz zwiększonej skali działania (obszar usług infrastrukturalnych IT).”
I komentarz Zarządu do najlepszego II kw. 2014 r.
W drugim kwartale bieżącego roku dostrzegalne są efekty ograniczenia kosztów (obszar kosztów sprzedaży), zwiększonej efektywności działań i dopasowania zasobów do realizowanych projektów (obszar software developmentu) oraz zwiększonej skali działania (obszar usług infrastrukturalnych IT).”

Podobne?
Inaczej mówiąc: “ble, ble, ble …”, z którego nic nie wynika.
Pokazuje to niestety podejście spółki do akcjonariuszy.

Kurs

Jednak moje zainteresowanie spółką zostało wzbudzone wyskokiem kursu. W ciągu kilku dni z poziomu 3,5-4 zł poszybowała na 6-7 zł przy większym obrocie. Albo ktoś postanowił pospekulować na mało płynnym papierze grając pod niskie wyniki C/Z albo ktoś wie wcześniej o czymś pozytywnym np. wynikach I kw i już zrobił pod to zakup. Zobaczymy …
Podsumowanie
Bardzo dobre wyniki 2014 r. przy ciągle niskiej wycenie (C/Z=6) zachęcają do inwestycji, jednak analiza wyników kwartalnych rodzi pytanie, czy ocenę spółki należy dokonywać poprzez pryzmat świetnego I półrocza 2014. czy słabego II półrocza 2014 r. A spółka stara się, abyśmy nie znaleźli odpowiedzi na to pytanie.

5 myśli na temat “eoNetworks – znak zapytania

 • Kwiecień 9, 2015 o 12:42 pm
  Permalink

  Mam prośbę o wpis o firmie CLOUD z newconect. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Kwiecień 9, 2015 o 4:30 pm
  Permalink

  Czy jest szansa na analizę CUBEITG ? Wiem, że to już nie NC ale jestem bardzo ciekaw twojej opinii.

  Odpowiedz
  • Kwiecień 9, 2015 o 5:06 pm
   Permalink

   Tak na szybko – gdyby nie rozwiązanie rezerw to byłoby cienko z wynikiem. Po 3 mln zł z rozwiązania rezerw i odpisów w pozostałych przychodach operacyjnych zarówno w 2014, jak i 2013 r.
   Główny kontrahent – Biedronka. Ciekawe, czy przy zahamowaniu rozwoju Biedronek dalej będą kupować tyle usług z Cube.itg.
   To tak na szybko.

   Odpowiedz
 • Kwiecień 9, 2015 o 5:11 pm
  Permalink

  Proponuje przyjrzenie się małym spółkom z NC z sektora telekomunikacyjnego: Aition Caldwel. Telesyrada, Easycall. Wszystkie są bardzo nisko wyceniane. Ciekawi mnie Pana opinia na ten temat.

  Odpowiedz
 • Kwiecień 13, 2015 o 1:01 pm
  Permalink

  Cytat z maila od Pana Jagniewskiego, wiceprezesa Zarządu:
  "na temat perspektyw długoterminowych mogę powiedzieć tyle, że po restrukturyzacji związanej z rokiem 2013 nie ma podstaw do obaw o nasze fundamenty"

  Ponadto jeśli chodzi o rozliczenie IVkw. podobno jakiś grubszy temat przesunął się na Ikw2015, gra więc chyba idzie pod dobry Ikw.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.