eo Networks – po zapaści?

 
Na prośbę czytelnika blogu spółka eo Networks
Działalność eo Networks [EON] skupia się na projektowaniu i budowie innowacyjnego oprogramowania  dostosowanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstw głownie branż: finansowej, technologicznej, medialnej i telekomunikacyjnej.


Główne obszary działalności:
– Realizacja projektów programistycznych pod klucz
– Utrzymanie i rozwój systemów informatycznych
– Usługi hostingowe i wsparcia informatycznego
itp.
Spółka  bardzo podkreśla innowacyjność swoich rozwiązań i duży udział pionierskich projektów. Głównym rynkiem zbytu jest Polska (80% w 2012 r.), jednak spółka zapowiadała rozwój działalności za granicą – szczególnie w Niemczech.

Wyniki 

W 2013 r. EON tworzyła grupę posiadając spółkę zależną w Niemczech eoNetworks Service GmbH. Została ona jednak pod koniec roku sprzedana i obecnie sprawozdania finansowe dotyczą wyników jednostkowych. Takie więc też przyjmuję do analziy dla danych historycznych.
O ile lata 2010-2012 to powolny i stabilny wzrost, to rok 2013 był znaczącym załamaniem – zarówno pod względem przychodów, jak i rentowności. Przychody w 2013 r. wyniosły 25,6 mln zł tj. spadek o 32% r/r i spółka poniosła stratę netto -1,5 mln zł (w 2012 r. zysk 2,8 mln zł). (raport za IV kw).

Zapewne spółka utraciła znaczącego kontrahenta lub istotnie pogorszyły się warunki współpracy. trudno to wyczytać z raportów – bo tam niewiele jest o działalności spółki. Na początku 2013 r. nastąpiła całkowita zmiana Zarządu. Może było związane to właśnie z utratą istotnego kontraktu.
I kwartał 2014 r. za to daje nadzieję na poprawę. Przychody wracają do poziomu sprzed zapaści i pojawił się po 4 kwartałach strat zysk netto 0,5 mln zł. (raport z I kw). Niestety na razie ta poprawa nie została potwierdzona przepływami pieniężnymi (operacyjne -433 tys. zł).

Teraz czas, aby kolejne kwartały potwierdziły tę poprawę.

Innowacje
Spółka ma umiejętność pozyskiwania środków unijnych. To jest zarówno pozytyw, jak i negatyw. Z jednej strony to dodatkowe środki na rozwój. Natomiast z drugiej rodzi się pytanie, czy są to rzeczy, które faktycznie będą przydatne spółce i będzie można je z sukcesem sprzedawać. A prace projektowe obciążają zarówno ludzi, jak i środki spółki (większość trzeba wyłożyć swoich). Patrząc na doświadczenie różnych spółek zawsze ostrożnie oceniam możliwość skomercjalizowania projektów innowacyjnych. Na giełdzie z zachwytem przyjmuje się, że jakaś spółka dostała dotację, ale czasami łatwiej dostać środki unijne, niż potem je z sensem wykorzystać.
Realizowane (lub zrealizowane) projekty:

Budowa i wdrożenie wyszukiwarki informacji w oparciu o silnik SOLR (5,1m wkład UE 2,06m)
Budowa innowacyjnej koncepcji analizatora treści antyspam/scam w serwisach internetowych 4,0m wkład UE 2,1m)
Optymalizacja obsługi zadań serwisowych za pomocą systemu B2B i wymiany danych EDI oraz udostępnienie usługi optymalizacji przydzielania serwisantów do zadań partnerom zagranicznym (1,4m wkład UE 0,6 m)
Wdrożenie systemu B2B automatyzującego procesy niezbędne do świadczenia usług IT przez eoNetworks i partnerów (2,3m wkład UE 0,9m)

Uwagi

Minus dla spółki za raporty. Czytając raporty kwartalne niewiele można się o niej dowiedzieć i o tym, co się tam dzieje. Powtarzane jest cały czas, jaki projekty unijne realizuje spółka, a pomijane wyjaśnienie przyczyn spadku przychodów i strat oraz opisu podstawowego biznesu. 
Podsumowanie
eo Networks to firma informatyczna, która chwali się innowacyjnymi rozwiązaniami i realizuje sporo projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Niestety w 2013 r. zaliczyła zapaść zarówno na przychodach, jak i rentowności. I kwartał 2014 r. daje nadzieję na poprawę, ale musi to być poparte dobrymi wynikami w kolejnych kwartałach.

5 komentarzy do “eo Networks – po zapaści?

 • 5 czerwca, 2014 o 3:40 pm
  Permalink

  Witam,
  Świetna robota,
  Fantastyczny blog
  Czy jest możliwość poznania Pana pomysłów na temat spółki FLUID?

 • 5 czerwca, 2014 o 4:25 pm
  Permalink

  Proszę o analizę raportu spółki Interbud…I pozdrawiam

 • 21 października, 2014 o 1:02 pm
  Permalink

  Solidna analiza. Wyniki za II kwartał zdają się potwierdzać powrót do sprzedaży sprzed zapaści i wysokiej rentowności. Mamy sprzedaż na poziomie 10 mln, wynik netto = 1,17 mln, także dodatnie przepływy operacyjne na poziomie 413 tys. Czekamy co dalej. Na razie spółka się osunęła z braku zainteresowania, ale wycena jest obecnie bardzo zachęcająca. Nie wiem jak III kw (wakacyjny) ale ładnie może wyglądać IV, który w branży zwykle jest czasem "żniw"..

 • 17 listopada, 2014 o 12:18 pm
  Permalink

  Witam, kolejny dobry kwartał eo networks. Może warto by zamieścić aktualizację. Na tych poziomach cenowych wygląda bardzo atrakcyjnie, od początku roku już 2 mln zysku netto.., a kapitalizacja około 12mln, przed nami IV kw

 • 4 marca, 2015 o 3:01 pm
  Permalink

  Rok do roku zysk na sprzedaży i netto zamiast straty + wyższe przychody, a kurs gorszy niż rok temu
  Przyłączam się do prośby a aktualną analizę pozdrawiam serdecznie

Możliwość komentowania została wyłączona.