Easycall.pl

Easycall.pl to operator telefoniczny oferujący usługi VoIP (telefonia internetowa). Pomimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się to niezwykle interesującym i przyszłościowym rozwiązaniem, to okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo zarabiać na rozmowach telefonicznych przez internet.

Trudna konkurencja
„Tanie rozmowy telefoniczne” oferuje już sporo firm specjalizujących się w przesyłaniu głosu przez internet. Konkurencja jest spora, a popyt wcale nie rośnie lawinowo. Dlaczego? Bo niezwykle popularne są bezpłatne rozmowy telefoniczne przy użyciu np. Skype’a. I takie połączenie zazwyczaj nie jest problemem dla osób mieszkających na wyspach z rodziną z Polski. 
Dodatkowo wzrosła konkurencja ze strony dużych operatorów mobilnych, którzy w ramach stałego abonamentu oferują nielimitowane rozmowy komórkowe, a trend polegający na zwiększaniu stałych przewidywalnych przychodów abonamentowych przez telekomy uderza w małych operatorów takich jak easycall.
Tak więc rynek klienta detalicznego nie jest łatwy. 
Easycall próbuje więc rozszerzać swoją działalność w segmencie biznesowym. Jedną z oferowanych usług jest wirtualna centrala telefoniczna, która obsługuje jeden numer i pozwala przełączać rozmowy do konkretnego pracownika firmy. Ale easycall nie jest jedyny na rynku z taką ofertą i również tu trwa ostra walka konkurencyjna. 
Nowym pomysłem jest IPTV – możliwość przesyłania sygnału telewizyjnego przez internet. Usługa ma być oferowana w tym roku.
Wyniki finansowe
Przychody spółki w 2014 r. wyniosły 14,7 mln zł (+16% r/r), co pokazuje, że spółce udało się zwiększyć sprzedaż. Jednak spadek zysku na sprzedaży o 79% r/r, a zysku netto o 48% r/r potwierdza, że silna konkurencja powoduje spadek marż. Zysk netto w 2014 r. wyniósł 715 tys. zł.

Patrząc na RZiS można domniemywać, że wzrósł ruch na liniach – wzrost usług obcych o 29% (opłaty do operatorów), czego nie udało się przełożyć na analogicznie wyższe przychody ze sprzedaży. Zakończenie projektów unijnych spowodowało natomiast istotny wzrost amortyzacji i dotacji, bo spółka w dużym stopniu korzysta z dofinansowania środkami unijnymi prac rozwojowych.
Sytuacja płynnościowa jest dobra. Spółka ma ponad 2 mln zł gotówki na koncie i brak zadłużenia kredytowego. Należy też zwrócić uwagę na dwukrotny wzrost w ciągu roku należności, który zapewne wynika ze zwiększenia usług skierowanych do biznesu. Rodzi to zawsze w dłuższym terminie wyższe ryzyko kredytowe. Jednak o ile w 2013 r. odpisy były znaczne, to w 2014 r. ich nie było.
Wycena
Rynek obecnie wycenia easycall na ok.5 mln zł. Daje to C/Z=6,9, a C/WK=1,5. Kurs w obliczu pogarszających się wyników w ciągu roku spadł o 35%. Od połowy marca po osiągnięciu minimum 2,40 zł kurs skoczył do 4 zł. Sporo, jednak odbyło się to na niskim obrocie.
Podsumowanie
Na rynku VoIP jest silna konkurencja, a dodatkowo trzeba działać w otoczeniu darmowych rozmów telefonicznych przez internet i ofert nielimitowanych rozmów w ramach abonamentu operatorów komórkowych. Easycall walczy o możliwość rozwoju w tym środowisku poszerzając ofertę kierowaną w stronę biznesu. Jednak trudno będzie o dynamiczny wzrost przychodów (chyba, że zmieni to IPTV), a marża ciągle jest pod presją. Zarząd za to zapowiada, że widać będzie pozytywne wyniki podjętych działań już w 2015 r.

11 komentarzy do “Easycall.pl

 • 13 kwietnia, 2015 o 12:26 pm
  Permalink

  Już dość długo jestem na rynku, a nadal nie poznałem wszystkich spółek i co jakiś czas słyszę o jakiejś, której nazwę widzę po raz pierwszy. Dzięki za analizę. Dopóki nie będzie potwierdzenia, że oferta biznesowa wypaliła to raczej nie ma powodu, by wchodzić. Jak sam stwierdziłeś – niemal wszystko zgarnia Skype.

 • 13 kwietnia, 2015 o 7:24 pm
  Permalink

  Dzięki za analizę. Jak patrzę na wynik ebitda spółki to nie widać tak pesymistycznej oceny sytuacji jaką ty przedstawiłeś. Czy na pewno w wyniku brutto na sprzedaży nie ma kosztów prac rozwojowych na które spółka ma dotacje unijne, a same dotacje rozlicza przez pozostałe przychody operacyjne ?

  • 14 kwietnia, 2015 o 9:21 am
   Permalink

   Na EBITDA też masz spadek. Ale EBITDA trochę fałszuje obraz – bo uwzględniane są memoriałowo księgowane dotacje, a pomijana amortyzacja projektów, na które te dotacje były udzielane.
   Zakończone projekty są we wnip i potem wchodzą w koszty poprzez amortyzację. Dotacje są w pasywach w rmk, a potem analogicznie wchodzą do ppo.

 • 14 kwietnia, 2015 o 7:33 am
  Permalink

  czy dasz rade z analizą Euro-Tax
  kasy pełno spółka dywidendowa a wyceniana na tyle co ma środków na koncie

 • 14 kwietnia, 2015 o 8:57 am
  Permalink

  świetne te analizy. Można prosić o zaprezentowanie analizy Makolabu? pokazali bardzo dobre wyniki w 2014. Mają też gotówkę i będą wypłacać dywidendę. Może warto się przyjrzeć.

 • 14 kwietnia, 2015 o 4:59 pm
  Permalink

  witam może Pan napisać parę słów o EBC Solicitors SA wydaje się być zyskowna ale czy aby na pewno ? jakie Pan widzi tam haczyki

 • 18 kwietnia, 2015 o 8:38 pm
  Permalink

  Wszyscy chwalą a mi się ta analiza troche nie podoba. I tak wzrost sprzedaż 15 procent r/r glowy nie urywa ale jest to zawsze wzrost, po drugie ani słowa w analizie ze na dzis spółka jest tania. Taka klasyczna wycena ebidta razy 5 daje mi wycenę na poziomie 5 -6 zl. A do tego wolna gotowka 2 zl na akcje. Zobaczymy co z nią zrobią ?

  • 21 kwietnia, 2015 o 9:10 am
   Permalink

   Nie robię analiz, żeby się podobały 🙂
   Ja nie mówię, że spółka jest zła, a tylko, że ma silną konkurencję.
   EBITDA pomija amortyzację, a więc koszt zrealizowanych projektów, a dodaje dotację, a więc współfinansowanie tych projektów. Dlatego byłbym ostrożny przy jej używaniu.
   A poza tym, to są już dane historyczne, a ważniejsze jest to, co będzie.

 • 25 maja, 2015 o 7:35 am
  Permalink

  Easy call jest dobrą firmą już kilka ładnych parę lat na rynku.

 • 26 września, 2015 o 9:48 pm
  Permalink

  Dobra firma, warto inwestować.

 • 26 października, 2015 o 11:20 am
  Permalink

  No rzeczywiście warto

Możliwość komentowania została wyłączona.