Efekt efektowny

Korporacja Gospodarcza “efekt” SA to weteran giełdy. Jest na niej od 1993 roku. Trochę zapomniany, ale patrząc na  ostatnie wyniki warto się mu przyjrzeć, bo wygląda na to, że dzieje się dobrze (raport półroczny).

Grupa prowadzi działalność w dwóch głównych segmentach:
– usługowo-handlowej
– hotelarsko-turystycznej.
Handel to Kompleks Handlowy “Rybitwy” w Krakowie. Jest to rynek handlu hurtowego spożywczo-owocowo-warzywnego. Taki duży plac targowy, w którym handlowcy mogą kupić owoce, warzywa itp. I okazuje się, że biznes ten radzi sobie dobrze i jest podstawowym źródłem zysków dla grupy.
Branża hotelarska to centrum hotelowo-konferencyjne w Krakowie z dwoma czterogwiazdkowymi hotelami Best Western Premium i Best Western Efekt Express. Wydawać by się mogło, że to hotele powinny być kołem zamachowym grupy, ale przez lata przynosiły straty i dopiero po zmianie szyldu i wejściu do grupy Best Western zaczęły się pojawiać pozytywne wyniki.
W I półroczu grupa uzyskała 20,7 mln zł przychodów (+10% r/r), 5 mln zł zysku z działalności operacyjnej (+31% r/r) i 2,7 mln zł zysku netto (w IH15 zaledwie 67 tys. zł). Jak widać poprawa jest znaczna.
Również analizując wyniki w poszczególnych kwartałach widać stabilny wzrost.

Najlepsze kwartały to II i III. Zawiązane jest to z sezonowością sprzedaży owoców i warzyw na Rybitwach. Stabilizację rocznych przychodów i zysków dają Rybitwy. W I półroczu przychody z handlu wynoszą ok. 9,5 mln zł, a zysk operacyjny 3,0 mln zł. Natomiast widać dużą poprawę w hotelarstwie dzięki zmianie brandu, poprawie warunków i oferty.

Grupa jest mocno zadłużona – kapitały to zaledwie 27% sumy bilansowej, ale wynika to z kredytu długoterminowego (spłata do 2027-2028) jaki został udzielony na budowę hoteli i obecny model pozwala go bez problemu obsłużyć, chociaż koszty odsetkowe są istotne.
I tu ciekawostka – Efekt to ‘frankowiec’. Mają do spłaty kredyt 3,7 mln CHF bez zabezpieczonych różnic kursowych. A to oznaczało dodatkowe koszty z tytułu różnic kursowych i wahania zysku netto.

EBITDA i przepływy operacyjne są wysokie ze względu na znaczącą amortyzację, co pozwala spółce od wielu lat wypłacać przyzwoitą dywidendę.

Best Western poinformował w sierpniu o 100% obłożeniu hoteli w lipcu w Krakowie w czasie ŚDM. A to oznacza zapewne dobre wyniki za III kw. (link)

Pozwolę sobie na przedstawienie mojej prognozy wyników na 2016 rok.
Moim zdaniem przy założeniu utrzymania przychodów i marży na Rybitwach jak w II połowie 2015 roku,  zwiększeniu przychodów z segmentu hotelarskiego o ok. 15%, stabilnym CHF i braku jednorazowych kosztów przychody w 2016 roku osiągną ok. 45 mln zł, a zysk netto blisko 8 mln zł.

Przy obecnej kapitalizacji 42 mln zł daje to C/Z=5,2 i moim zdaniem spółka jest pomimo wczorajszego maximum rocznego niedowartościowana.

Oczywiście nie jest to rekomendacja, a tylko subiektywna analiza bazująca na jakiś założeniach. Każdy, kto czyta ten blog musi sobie zdawać sprawę z tego, jak często mylą się analitycy i podejmować decyzje na własną odpowiedzialność.

2 myśli na temat “Efekt efektowny

 • Wrzesień 2, 2016 o 12:25 pm
  Permalink

  Hey,
  Moglbys popatrzec na DANKS S.A. – jest to spolka z grupy uslug ksiegowych z dobrymi przeplywami finansowymi, bez dlugo, ktora obecnie pracuje nad kilkoma projektami dodatkowo ktore moga zwiekszyc zyski bez wiekszego ryzyka. Sama spolka jest dosc tania i stablina.

  Odpowiedz
  • Wrzesień 5, 2016 o 3:10 pm
   Permalink

   Faktycznie tak to wygląda. Stabilna baza przychodowa ze stałych umów. Szansa na wzrost, gdy ruszą mocniej środki unijne. Do tego małe smaczki – windykacja na 100 mln i BridgeAlpha. Szkoda, że w tym roku odpuścili dywidendę

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.