Alumast – dodatkowy 1 mln zł

O Alumast już pisałem (link), ale pojawił się ciekawy komunikat (link) – została zawarta ugoda z DZ Bankiem, w wyniku której Alumast otrzyma 1 mln zł odszkodowania. 
Sprawa zaczęła się od strat na opcjach walutowych i towarowych (aluminium). 
Ciekawa była podstawa tego procesu – wadliwe doradztwo przy zabezpieczaniu Alumast w zakresie ryzyk walutowych i towarowych oraz wadliwe wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych. Działania DZ Banku z tytułu rozliczenia tych transakcji doprowadziły do ogłoszenia upadłości przez Alumast.
Oferowanie przez banki różnych korytarzy walutowych itp. rozwiązań opcyjnych było skandaliczne. Adresowane do ludzi nie posiadających wystarczającej wiedzy, a w ich wyniku spółki nie były zabezpieczone, ale obarczone potężnymi ryzykami.
Sam kiedyś zawierałem transakcje zabezpieczające i pamiętam dealera, który na moje stwierdzenie, że wolę zwykły forward powiedział z ironią, że teraz to się stosuje konstrukcje opcyjne. Ciekawe ile spółek ma na sumieniu.

3 komentarze do “Alumast – dodatkowy 1 mln zł

 • 17 lutego, 2015 o 12:20 pm
  Permalink

  Serdeczne dzięki za zgodę na użycie twoich opini z bloga, sporo mi to pomogło w pracach nad raportem 😉

 • 18 lutego, 2015 o 7:54 pm
  Permalink

  dlaczego ta spółka jest cały czas dołowana? dobry komunikat kurs spada?

  • 18 lutego, 2015 o 9:01 pm
   Permalink

   Ostatnie NWZA uchwaliło możliwość emisji 3,6 mln akcji. Czytałem opinię, że środkami Alumastu prezes chce ratować Hefal. I to zapewne jest przyczyna zatrzymywania wszelkiego wzrostu.

Możliwość komentowania została wyłączona.