DeMolen – piętno PTI

DeMolen zajmował się dystrybucją akcesoriów motoryzacyjnych. Obecnie spółka poszerzyła asortyment i sprzedaje bardzo różne rzeczy m.in. sprzęt ogrodowy, zabawki, akcesoria dla zwierząt itp.
Wynik za 2014 r. jest przerażający – strata 4,26 mln zł robi wrażenie (raport za IVkw). Niestety jest to strata również na poziomie sprzedaży (-2,2 mln zł), co bardzo pesymistycznie wygląda na przyszłość.

Do niedawna DeMolen należał do grupy PTI. W połowie stycznia PTI sprzedał jednak wszystkie posiadane akcje po cenie ok. 25-30 gr. A przecież na początku 2014 r. kurs wynosił 1,93 zł.
Obecna kapitalizacja to niecały 1 mln zł.
Gdy patrzy się w bilans to wydaje się, że nie ma powodu do obaw (poza rzis) – kapitał własny wynosi 7 mln zł, zobowiązania krótkoterminowe pokryte są aktywami obrotowymi. W sumie ok. Z pozoru…
A jednak w raporcie czytamy:
Obecnie głównym celem działania jest restrukturyzacja finansowania spółki. W grudniu 2014 roku walne zgromadzenie uchwaliło uchwalę o podwyższeniu kapitału poprzez emisję nowych akcji z wyłączeniem prawa poboru. W nawiązaniu do tej uchwały zarząd podejmował działania w poszukiwaniu inwestora branżowego, jednak na dzień publikacji raportu nie doszło do podpisania umowy objęciu nowych akcji Brak możliwości sfinansowania zakładanej wartości zakupu towarów handlowych miał istotny wpływ na poziom sprzedaży w IV kwartale, co w konsekwencji miało odzwierciedlenie w wynikach finansowych spółki.
No to jak to jest. W aktywach obrotowych jest kilkanaście milionów, jest ponad 6 mln zł aktywów finansowych do zbycia, więc nie powinno być problemu z pozyskaniem środków obrotowych do działalności. Wystarczy sprzedać te aktywa.
I tu niestety pojawia się piętno PTI.
Wspominałem o tym pisząc o jakości aktywów (jakość aktywów (cz. IV)- krótkoterminowe aktywa finasnowe):
„Krótkoterminowe aktywa finansowe to teoretycznie najpłynniejsze aktywa
służące do zabezpieczania płynności przedsiębiorstwa. Jednak i tu
znajdziemy przypadki, w których okazuje się, że ta wysoka płynność jest
tylko na papierze”
DeMolen jako spółka z grupy PTI cierpi na przypadłość, którą mają
również inne spółki zależne PTI – ma sporo aktywów finansowych, a słabe
wyniki operacyjne poprawiane są dużymi przychodami finansowymi
wynikającymi m.in. z przeszacowania tych aktywów. 


Ale jeszcze ciekawiej robi się, gdy wiadomo, co to za aktywa. Jest to 1
671 000 akcji Mostostalu Wrocław (też z grupy PTI). Dzięki wzrostom na
tych akcjach (dlaczego rosną to osobny temat do omówienia jak działa
grupa PTI) w 2012 r. DeMolen zaksięgował przychód finansowy 2,1 mln zł, a
w 2013 r. jeszcze 1,7 mln zł. 


No i mamy zgryz – wartość rynkowa akcji MW na koniec 2013 r. to
faktycznie 5,58 mln zł. Ale jaką wartość mają te akcje z punktu widzenia
zabezpieczania płynności? Praktycznie przy obrotach jakie są na
giełdzie są właściwie niesprzedawalne.”
 
No i chyba wszystko jasne – na papierze DeMolen ma aktywa finansowe do zbycia o wartości 6,7 mln zł (już chyba nie tylko akcje Molmedica – dawniej Mostostal Wrocław), ale w praktyce nie da się tego zbyć bez potężnej straty. Przykłady zmian kursu akcji Colomedic i Demolen pokazują co może stać się z akcjami Molmedica, gdyby DeMolen zaczął je sprzedawać.
Krótko mówiąc na papierze jest ok, ale w rzeczywistości dziura w aktywach jest na tyle duża, że jak napisał Zarząd w raporcie – brak możliwości sfinansowania zakupów towarów i brak chętnych na objęcie akcji DeMolen. Źle to wygląda.

5 komentarzy do “DeMolen – piętno PTI

 • 17 lutego, 2015 o 1:44 pm
  Permalink

  Super blog. Czy można byłoby prosić komentarz do wyników Aqua Poznań?

 • 17 lutego, 2015 o 4:48 pm
  Permalink

  Dzięki za kolejny świetny wpis. Moim zdaniem jest to obecnie najlepszy blog poświęcony NC, tak trzymaj! Przy okazji chciałbym prosić o kilka słów na temat spółki Boruta-Zachem.

 • 17 lutego, 2015 o 8:24 pm
  Permalink

  Chciałbym dołączyć się do pozytywnych komentarzy oraz również "złożyć wniosek" o przebadanie Boruty-Zachem. Wypowiedzi kierownictwa bardzo optymistyczne, finansowanie unijne, interesujący produkt dla ważnych branż, ale kurs przeszedł załamanie. Jak Pan ocenia tę spółkę. Inny ciekawy podmiot z NC to LZMO – jestem ciekawy Pana opinii.

 • 10 kwietnia, 2015 o 6:08 pm
  Permalink

  I jest 9 gr oraz wniosek o upadłość likwidacyjną…

  • 14 kwietnia, 2015 o 7:40 am
   Permalink

   To musiało się tak skończyć. Pytanie, kto następny…

Możliwość komentowania została wyłączona.