3 najważniejsze wydarzenia 2018 roku

2018 rok dla większości inwestorów był zły. Same indeksy nie oddają trwającej od marca 2017 roku bessy na GPW, która uderzyła mocno szczególnie mniejsze spółki.
I niestety wszystkie TOP 3 wydarzeń na GPW są negatywne.

Powyższy wykres mówi wszystko – ogólny dramat ze wskazaniem na dramat mniejszych spółek.
Głęboka bessa na MiŚ-ach trwa już blisko 2 lata pomimo, że gospodarka rozwija się znakomicie.

Efekt jest taki, że C/Z dla sWIG80 spadł do poziomu 10 i obecnie można przebierać w dobrych, nisko wycenianych spółkach, do tego wypłacających wysoką dywidendę.

Niestety bez przypływu nowych pieniędzy nie da się zmienić trendu na giełdzie.
Więcej o tym w moim pierwszym vlogu:

W tej atmosferze trudno wskazać pozytywne wydarzenia giełdowe 2018 roku, a łatwiej te negatywne.

Moje subiektywne TOP3 wydarzeń giełdowych w 2018 roku.

1. upadek GETBACK

Niestety jest to wydarzenie, które spowodowało olbrzymie straty dla tysięcy akcjonariuszy i obligatariuszy. Upadła spółka, która była ulubieńcem analityków pozostawiając śmierdzący odór na całej giełdzie, niszcząc i tak mocno nadwątlone zaufanie do instytucji finansowych – zarówno kontrolnych, jak i tych, które zarządzają pieniędzmi ludzi.
Jest to też mocna pożywka dla haseł typu “bananowa giełda”, które negatywnie dotykają wszystkich uczestników giełdy – również zdecydowaną większość dobrych spółek giełdowych.
2. przecena spółek Leszka Czarneckiego
Spektakularna przecena spółek miliardera Leszka Czarneckiego jest pokłosiem upadku GETBACK, ale moim zdaniem ze względu na wielkość tych spółek były to istotne wydarzenia minionego giełdowego roku. Przecież mowa o sektorze bankowym i w tle wiarygodność KNF. Idea Bank spadł o 89,5%, GETIN Holding o 87.7%, a GETIN Noble Bank o 77,2% !!! 
3. załamanie hossy na gamedavach
Potężna hossa na spółkach produkujących gry osiągnęła poziomy superoptymizmu podobnego do bańki internetowej z końca XX wieku. Nasdaq bił w 2018 roku rekordy wszechczasów i na tej fali kursy polskich gamedevów rosły dynamicznie. Nie chcę teraz dywagować czy to tylko korekta czy nie, faktem jest, że silna przecena tych spółek w II połowie 2018 roku była jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku i najbardziej dyskutowanym.
Mocnym kandydatem do podium były spółki energetyczne będące pod wpływem polityki,  wzrost cen energii, zamieszanie wokół Altusa, gwałtowny odpływ środków z funduszy inwestujących w akcje, korupcja w KNF i upadek Próchnika – ostatniej spółki z tych, które są na GPW od początku.
Z plusów – debiut Ten Square Games (oby jak najwięcej takich spółek na GPW), sukces Frostpunka i … debiut Portalu Analiz.
Trochę smutne zestawienie TOP3 i oby za rok lepiej wyglądało to podium. Mocnym kandydatem wydaje się PPK. Ważne będą wybory parlamentarne – szczególnie dla spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ciągle zawieszonym tematem jest przyszłość OFE, choć wydaje się, że w 2019 roku raczej nic się tu nie zmieni. 

4 myśli na temat “3 najważniejsze wydarzenia 2018 roku

 • Styczeń 2, 2019 o 9:30 pm
  Permalink

  Bardzo dobry wpis.
  Mam prośbę czy mógłbyś wykresy
  przepływów w funduszach i nastrojów inwestorów
  przesłać mi na mail?
  Jak tak to podaję: rcholewczynski@wp.pl

  Odpowiedz
  • Styczeń 3, 2019 o 10:24 am
   Permalink

   Dane do przepływów w funduszach są na izfia.pl
   Natomiast wykres nastrojów na SII.org.pl
   Do wycinania obrazków polecam narzędzie windowsowe – Wycinanie.

   Odpowiedz
 • Styczeń 18, 2019 o 1:04 pm
  Permalink

  może po terminie, ale sądzę, że więksy wpływ na sytuację na GPW miały: afera Altusa – dużo więcej złego zrobiła, niż getback i spółki czarneckiego – to są w sumie 4 spółki, a altus dotknął kilkudziesięciu spółek co najmniej. Dodałbym również suwak OFE – 5 mld zł wyparowało z giełdy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.