ALUMETAL zależny od branży motoryzacyjnej

ALUMETAL to grupa produkująca wtórne aluminium, czyli w skrócie z przetopu złomu aluminiowego. Odbiorcami w ok.90% jest branża motoryzacyjna i z nią bezpośrednio powiązane są wyniki grupy.

O ile wyniki 2018 roku można uznać za dobre, o tyle sam 4 kwartał niepokoi.


32,4% sprzedaży Polska, 18,4% Niemcy. Główni odbiorcy to Volkswagen, Federal-Mogul, Nemal – w sumie 32% (w 2017 roku było to 37%, grupie udało się zdywersyfikować sprzedaż).

Produkcja samochodów w UE w II połowie 2018 roku spowolniła. Od września 2018 rynek automotive w Europie mocno odczuł zmianę w procesie dopuszczania samochodów do produkcji poprzez nową procedurę weryfikującą parametry spalania samochodów: WLTP (z ang. World harmonised Light duty vehicle Test Produce). W 4 kwartale 2018 roku pierwszy raz w ostatnich 5 latach spadła liczba rejestracji aut r/r.
I to miało wpływ na wyniki Grupy w 4 kwartale.

EBITDA w 2018 roku wyniosła 121 mln zł, ale w 4 kwartale 22,4 mln zł.

Spółka zależna na Węgrzech uznała, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom w zakresie zatrudnienia i tym samym utraci zwolnienie podatkowe. Dlatego Grupa dokonała odpisu na aktywo podatkowe w wysokości 12,5 mln zł, co jednorazowo pomniejszyło zysk w 4 kwartale.

Spółka na dywidendę chce przeznaczyć aż 63 mln zł (70% zysku znormalizowanego), co daje wysoką stopę dywidendy = 9%.

Otoczenie, w którym działa Grupa pogorszyło się – spadek rejestracji aut w UE, spadki PMI dla przemysłu. Jednak prezes Kacprowicz uspokaja:
2019 r. uzależniony jest od tego jakie nasi klienci będą osiągali wyniki. Kluczowy jest przemysł samochodowy. Jak na razie, nie jest tak źle, jeśli chodzi o ilości. Można powiedzieć, że wiele czynników wskazuje, iż sytuacja na rynku ulegnie korekcie. Wtedy będziemy bardziej optymistyczni, jeśli chodzi o realizację opcji”. (link)


Cele z programu motywacyjnego to 129,1 mln zł EBITDA (w 2018 roku było 121,4 mln zł) i 94,9 mln zł znormalizowanego zysku netto w 2019 roku (w 2018 roku było 90,4 mln zł).

Po dużej przecenie kurs odreagowuje licząc, że jednak nie będzie źle. Ewentualne mocniejsze spowolnienie gospodarki UE może się jednak negatywnie odbić na wynikach i wycenie Grupy. Tak więc czynniki zewnętrzne mocno ciążą na wycenie ALUMETALU.
/Szersza analiza wcześniej opublikowana na Portalu Analiz: LINK /

Jedna myśl na temat “ALUMETAL zależny od branży motoryzacyjnej

  • 28 marca, 2019 o 7:22 pm
    Permalink

    Koncerny motoryzacyjne zmniejszają zamówienia na 2019 rok względem pierwotnych planów, także raczej się nie zanosi na poprawę koniunktury w branży.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.