EuCO – po znacznej przecenie

Europejskie Centrum Odszkodowań to jeden z liderów rynku dochodzenia odszkodowań za wypadki od ubezpieczycieli. Kurs po głębokiej przecenie znajduje się na minimach rocznych, a właściwie 10-letnich.

Popatrzmy najpierw na kurs:

Z kapitalizacji blisko 300 mln zł zostało zaledwie 23 mln zł. Co się stało?

18 marca 2019 r. OFE Nationale-Nederlanden zmniejszył udział poniżej 10% (link).

Raport roczny zaudytowany będzie opublikowany 1 kwietnia 2019 r. i może on wyjaśnić kilka kwestii, ale zanim się pojawi kilka spostrzeżeń na podstawie dotychczasowych raportów.
Warto pamiętać, że w tej branży przychody pojawiają się również w wyniku powstania uprawdopodobnionych przyszłych należności np. na podstawie etapu sprawy sądowej i statystyki.

W polityce rachunkowości EuCO czytamy:

“Za przychody i zyski Grupa uznaje uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości”, a dalej w raporcie o przychodach: “szacunki są przeprowadzone
w sposób rzetelny, według najlepszej wiedzy specjalistów zatrudnionych w Grupie
“.

Zatem w należnościach mogą być ciągle sporne sprawy, które jednak w ocenie spółki statystycznie wskazują na prawdopodobieństwo uzyskania odszkodowania.


/dane w analizie za biznesradar.pl/


Widać, że spada marża ze sprzedaży brutto, czyli Grupa zarabia mniej z uzyskanych przychodów. Może to wynikać z nasycenia rynku firmami odszkodowawczymi i wzrostem konkurencji albo/i mniejszą skutecznością odzyskiwania odszkodowań. 
W raporcie widać, że spadła mocno rentowność kluczowego segmentu odszkodowań przedsądowych.

To przekłada się na niższe zyski.

* za 4 ostatnie kwartały (4k17-3k18)


Warto popatrzeć na bilans.

Należności dynamicznie rosną i nie jest to w ostatnich latach proporcjonalne do zmian przychodów. Cykl należności wzrósł. Również wartość ponad 400 dni jest zaskakująco wysoka i zdecydowanie wyższa od konkurencji (VOTUM ma 65 dni, AUXILIA 177 dni). Inna specyfika spraw czy inny model prawdopodobieństwa uzyskania odszkodowań?


W kwietniu 2017 roku EuCO wyemitowało 3-letnie obligacje za 50 mln zł – środki zostały przeznaczone głównie na zakup spółek.  
W czerwcu 2017 roku EuCO nabyło za 8,5 mln zł akcje EuCO Poręczenia SA od EuCO Broker sp. z o.o. Trzeba podkreślić, że udziałowcami EuCO Brokera są K.Lewandowski (Prezes EuCO, jeden z głównych akcjonariuszy EuCO SA) oraz M.Skomorowski (jeden z głównych akcjonariuszy EuCO SA). Kapitał własny EuCO Poręczenia na koniec 2016 roku wynosił 1,26 mln zł, przychody 1,3 mln zł, a zysk netto 0,85 mln zł.


W sierpniu 2017 roku EuCO nabyło za 25,4 mln zł 80% akcji EuCOcar SA również od EuCO Broker (wtedy już Krajowe Inwestycje Kapitałowe sp. z o.o.). Kapitały własne na koniec 2016 roku wynosiły 1,15 mln zł, przychody w 2016 roku 8,3 mln zł, zysk netto 1,17 mln zł.

“Wartość nabywanych akcji EuCOcar stanowi wartość godziwą ustaloną pomiędzy Stronami. Cena sprzedaży mieści się w przedziale określonym przez zewnętrzny podmiot, Value Advisors Sp. z o.o., która na zlecenie EuCO S.A. dokonała wyceny akcji spółki EuCOcar, w oparciu o założenia przedstawione przez EuCOcar oraz EuCO S.A.” (link).

Czyli za 34 mln zł EuCO kupiło od osób powiązanych spółki o kapitale łącznie 2,4 mln zł. W bilansie wnip zwiększyły się o blisko 32 mln zł.

Ceny obligacji notowanych na Catalyst spadły poniżej poziomu nominalnego, co oznacza, że rynek wycenia je jako obarczone wyższym ryzykiem.
Podsumowanie
Jeżeli kurs i ceny obligacji mocno spadają w długim okresie to jest to istotny sygnał ostrzegawczy. 

/Analiza EuCO ukazała się 3 marca na Portalu Analiz/

6 myśli na temat “EuCO – po znacznej przecenie

 • Marzec 27, 2019 o 1:20 pm
  Permalink

  Przepraszam, że usunąłem, ale nie chcę mieć ewentualnie spraw sądowych z kancelarią prawną.

  Zgadzam się, że OFE i TFI mogłyby aktywniej uczestniczyć w kontroli nad spółkami.
  Batalie sądowe trwają latami i potrzeba determinacji, żeby walczyć.
  Nie są to jednak proste sytuacje. Tu jest wycena niezależnej firmy, więc podstawa do tej ceny jest.

  Oczywiście np. GetBack i Altus też mieli niezależne wyceny przy kupnie EGB.

  Odpowiedz
 • Marzec 27, 2019 o 10:10 pm
  Permalink

  Niezły wał z tą wyceną. Sprawdźcie sobie tę społkę Value Advisors Sp. z o.o w KRS. Podmiot już został wykreślony z KRS. Jest jeszcze spółka komandytowa gdzie organem reprezentacji jest spółka zoo o tej samej nazwie. W monitorze gospodarczym jest historia zmian. Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 222/2018 (5610) – Pozycja 1036606.
  DO REPREZENTACJI SPÓŁKI VALUE ADVISORS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W WARSZAWIE UPOWAŻNIONY JEST PREZES ZARZĄDU DZIAŁAJĄCY SAMODZIELNIE LUB DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIAŁAJĄCYCH ŁĄCZNIE. AKTUALNIE ZARZĄD KOMPLEMENTARIUSZA – VALUE ADVISORS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W WARSZAWIE – JEST DWUOSOBOWY W OSOBIE PANI KATARZYNY OSOWSKIEJ, KTÓRA PEŁNI FUNKCJĘ PREZESA ZARZĄDU ORAZ OSOBIE PANI KARINY OLBRYŚ, KTÓRA PEŁNI FUNKCJĘ CZŁONKA ZARZĄDU. Można się domyślać co tam się mogło wydarzyć..

  Odpowiedz
  • Marzec 28, 2019 o 8:11 am
   Permalink

   To nie jest tak.
   Są 2 spółki o tej samej nazwie i adresie. Jedna wykreślona w październiku 2016, ale druga istnieje. KRS 0000611682

   Odpowiedz
 • Marzec 28, 2019 o 2:33 pm
  Permalink

  Fajny reportaż ostatnio oglądałem o tego typu firmach. Oczywiście zaznaczam, że nie chodzi mi o Euco. "Świetny biznes" spółka prowadziła:

  http://www.odszkodowania.info.pl/?p=2335

  Firma podpisywała umowy z poszkodowqnymi. Mieli dostawać 18-20% za kwotę uzyskaną z procesu odszkodowawczego…Zatrudnili bardzo dobrze wyszkolonego słupa do odbierania telefonów…Ściemniać umiała (pewnie po jakichś głupich szkoleniach). Kasa od ubezpieczycieli spływała do firmy-cała. A cwaniaczki nie oddawali pieniędzy z odszkodowania klientom, którym się należała. Później firma się zwijała i zmieniała nazwę.

  A co do tej wyceny spółek przejmowanych przez Euco od "szwagrów"-to racja…ale nie ma co daleko szukać: spółki giełdowe same wybierają i opłacają biegłych rewidentów do oceny sprawozdań…czyli to jest ich klient. Błąd jest systemowy z samego założenia.

  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Marzec 28, 2019 o 2:38 pm
  Permalink

  Najlepiej zatrudnić jakiegoś dobrego prawnika z własnej inicjatywy-niż bawić się w tego typu głupoty. Choć jak utrzyma się 4 zł-to zagrywka spekulacyjna może nie być głupia. Tym razem chodzi mi o Euco.

  Nieuk.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.