AUTO PARTNER zaskakuje spadkiem wyniku

Wstępne dane za 2 kwartał 2019 r. negatywnie zaskoczyły rynek. Ponad 10% spadku kursu.

Przychody ze sprzedaży osiągnęły rekordowy poziom 392,8 mln zł (+29,5%).

Jednak spadła marża brutto ze sprzedaży.

Spółka tłumaczy to następująco ( https://stooq.pl/n/?f=1313437&search=auto+partner ):

“Na powyższe wyniki miały wpływ przede wszystkim takie czynniki jak:

– niższa przejściowo marża brutto w maju i czerwcu br. związana z działaniami spółki w celu pozyskania nowych rynków zbytu (nowe rynki oraz odbiorcy),

– wyższe koszty wynagrodzeń związane z koniecznością sprostania presji płacowej występującej wśród kadry spółki,

– wyższe koszty logistyki związane z otwarciami nowych filii oraz nowych kierunków eksportowych, jak również wzrost stawek na rynku transportowym”

Kluczowe słowo dla przyszłości to “przejściowo”.

Podobny spadek marży miał miejsce ostatnio w 4 kwartale 2017 roku. Wtedy spółka tłumaczyło to podobnie ( http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29782768,auto-partner-sa-6-2018-informacja-poufna-wstepne-wyniki-skonsolidowane-za-iv-kwartal-2017-r):

“Na pogorszenie wyniku w IV kwartale 2017 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wpłynęły przede wszystkim czynniki takie jak:

– Niższa przejściowo marża brutto w listopadzie i części grudnia związana z ekspansją Spółki na nowych sektorach rynku oraz sezonowymi wyprzedażami,”

I wtedy faktycznie spadek marży trwał tylko 1 kwartał. Ta sytuacja zatem daje nadzieję, że spółka deklarując przejściowość niżej rentowności faktycznie odpowiedzialnie podchodzi do takiej informacji publicznej.

 

Dodatkowo utworzona została rezerwa na nalezności 600 tys. zł.

Wynik netto wyniósł 13,5 mln zł.

2 myśli na temat “AUTO PARTNER zaskakuje spadkiem wyniku

 • Wrzesień 14, 2019 o 6:21 am
  Permalink

  “wyższe koszty wynagrodzeń związane z koniecznością sprostania presji płacowej występującej wśród kadry spółki,” – to zastanawia, ze akurat uderzyło w Q2 – wcześniej takiej presji nie mieli? Bo ona nie zniknie, a wręcz przeciwnie będzie się nasilać. Choc generalnie podstawowym zagadnieniem pozostaje % marża handlowa. Jakby było te 2% więcej to 7-8 mln zł więcej i by wynik był ok

  Odpowiedz
  • Wrzesień 19, 2019 o 6:47 pm
   Permalink

   To jest ogólnie ciężka marżowo branża. Ale wkurzyl mnie…Miałem taki ładny zysk a zostały mi jakieś ochłapy…Już jedną spółka z tej branży była notowaną na GPW i wylądowała na śmietniku. Tu jednak musi być efekt skali i to olbrzymi, żeby rentowność biznesu była przyzwoita.

   Pozdrowionka,

   Nieuk.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.