Błędy poznawcze cz. 3 – Nadmierna pewność siebie

Nadmierna pewność siebie to systematyczne przecenianie poprawności własnych decyzji oraz własnej wiedzy.

Powstaje tendencja do przypisywania dobrych wyników własnym umiejętnościom, a złych czynnikom zewnętrznym, czasem wręcz absurdalnym np. „grubas chce nas zmusić do sprzedaży”.

W tym miejscu przypomina mi się wniosek z obserwacji ludzi – często menadżerowie, prezesi spółek myślą o sobie, że są świetni, bo żaden podwładny nie ma odwagi zwrócić im uwagi, gdy mówią czy robią głupoty.

Hossa jest czasem, gdy wielu inwestorów zaczyna myśleć, że zdobyła szczególną wiedzę inwestycyjną i jest skutecznym inwestorem. Kilka udanych inwestycji w hossie pompuje balonik własnego ego.

Nikt nie nazwie profesjonalistą hydraulika, który dopiero kilka miesięcy pracuje w zawodzie. A jednak wielu nowych inwestorów już po kilku transakcjach uważa się za skutecznego inwestora.

A prawda jest taka, że w czasie hossy to większość inwestycji staje się dochodowa i często sukces nie zależy od umiejętności.

Ponieważ hossa to czas, gdy na giełdzie pojawiają się nowi inwestorzy to bardzo często wpadają oni w pułapkę myślenia, że inwestowanie jest banalnie proste i bessa staje się dla nich giełdowym wyrokiem śmierci.

 

Nadmierna pewność siebie powoduje:

  • przecenianie możliwości inwestycyjnych
  • podejmowanie nadmiernego ryzyka
  • tworzenie zbyt skoncentrowanych portfeli
  • wzrost ilości transakcji

A te prowadzą do strat w portfelu.

One thought on “Błędy poznawcze cz. 3 – Nadmierna pewność siebie

  • 23 września, 2022 o 9:16 am
    Permalink

    Święte słowa!!!

Możliwość komentowania została wyłączona.