Błędy poznawcze cz. 4 – Efekt potwierdzenia

Ta skłonność dotyczy WSZYSTKICH inwestorów i trzeba być na nią bardzo wyczulonym.

Efekt potwierdzenia lub efekt konfirmacji to tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe.

Powoduje on, że subiektywnie oceniamy spółki, które posiadamy w portfelu przykładając większą wagę do informacji pozytywnych, a marginalizując informacje negatywne.

Tworzy się syndrom zakochania w akcjach, które posiadamy. Chętnie przyjmujemy pozytywne opinie o nich, a autorów negatywnych traktujemy jak wrogów.

 

Efekt potwierdzenia działa już nawet na etapie wyszukiwania i selekcji informacji.

Informacje niejednoznaczne interpretowane są jako pozytywne, a do informacji negatywnych podchodzi się z ograniczonym zaufaniem traktując je jako niekoniecznie prawdziwe.

 

Ciekawą konsekwencją tego efektu jest „betonowanie” swoich poglądów. Skoro ja widzę to, co chcę zobaczyć to trwam przy swoich spółkach wbrew wszystkiemu. Pojawiają się wtedy już nawet absurdalne strategie obronne widoczne często na forach inwestycyjnych „piszesz źle o mojej spółce, bo chcesz taniej ją kupić!”

 

Niestety ciężko walczyć z mózgiem, który jest zaprogramowany tak, aby wyszukiwać i akceptować głównie informacje, które potwierdzają nasze przekonania.

Ciekawe były wyniki doświadczenia, w którym jedną grupę poinformowano, że dziecko urodziło się w biednej, niewykształconej rodzinie, a drugą – że odwrotnie, w dobrze sytuowanej i wykształconej. W rezultacie pierwsza grupa uznała, że obserwowane dziecko radzi sobie z zadaniami gorzej niż rówieśnicy, natomiast druga grupa przeciwnie, oceniła, że dziecko to radzi sobie doskonale, ma nieprzeciętne zdolności i wiedzę.

Dziwne? A jednak tak działamy.

Nasze przekonania kształtują naszą ocenę świata dostosowując uzyskiwane informacje do swoich poglądów.

I tak samo jest z działalnością inwestycyjną.

 

Jak z tym walczyć?

Warto zadawać sobie pytanie – Czy kupiłbym teraz spółkę, którą mam w portfelu? Tak postawione pytanie daje bardziej obiektywną odpowiedź niż – Czy powinienem sprzedać posiadane akcje?

Inne działania:

  • szukani nieścisłości i braku logiki we własnych przekonaniach
  • akceptacja możliwości, że możemy się mylić
  • szukanie argumentów na „nie”, nawet jeżeli wszystko przemawia za decyzją na „tak”
  • weryfikowanie własnych decyzji z opiniami wiarygodnych i doświadczonych inwestorów
  • rozsądek nad emocjami