Mniej upadłości
KUKE opublikowało raport o upadłościach na podstawie danych z MSiG (link). W styczniu 2015 r. opublikowano 59 orzeczeń o upadłości tj. o 2 mniej niż w grudniu i również o 2 mniej niż w styczniu 2014 r. Jednak roczna krocząca jest od połowy 2014 r. bardzo podobna ok. 820 upadłości.
Biorąc pod uwagę oczekiwania wzrostu PKB można również zakładać, że poprawi się sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw i zmniejszy się liczba upadłości. To dobrze. Niskie stopy procentowe poprawiają sytuację finansową mocno zadłużonych firm.
Ale jest jeden czynnik niesprzyjający – to mocne obniżenie odsetek karnych z 13% na 8%. Niewiele się o tym mówi, ale de facto zmniejsza to skłonność do płacenia w terminie (oczywiście nie jest to główny czynnik).
Zatem czy unikać spółek mocno zadłużonych?
Gdy oczekiwane jest przyspieszenie w gospodarce, to jest większe prawdopodobieństwo, że sytuacja takich firm się poprawi, a zatem ryzyko upadłości jest mniejsze niż przed wejściem w spowolnienie gospodarcze.
A jak wygląda sytuacja w konkretnych branżach?
Rok temu największe natężenie upadłości było w budownictwie (3,47%), ale obniżyło się do 2,82%. Jest jednak dalej wyższe od średniej 1,24%.
Podobnie wysokie jest natężenie upadłości w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją 2,9% (wzrost z 2,35%). Ciekawe … Jesteśmy mało kulturalni, czy nie chce nam się ruszać?
więcej na stronie KUKE: raport KUKE
Mimo poprawiającej się sytuacji w upadłościach polecam cykl o płynności:
Witam, jestem pod wrażeniem bloga – czy można prosić o analizę Grodna (ciekawy raport).
Już jest.
Myśleliśmy chyba o tej spółce w tym samym czasie 🙂