Grodno – rekordowe wyniki

GRODNO to dystrybutor artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych. Posiada też własną markę produktów Luno. Sieć dystrybucyjna obejmuje 43 punkty sprzedażowe w Polsce. Spółka realizuje również  kompleksowe projekty fotowoltaliczne i zapowiada wzrost udziału fotowoltaliki do 5 % całkowitej sprzedaży do końca roku obrotowego 2015/2016. Spółka opublikowała raport za III kwartał roku obrotowego 2014/2015 (link) czyli okres X-XII.2014, gdyż ma przesunięty rok rozliczeniowy, który zaczyna się w kwietniu.

Wyniki
Po 3 kwartałach przychody wyniosły 178 mln zł (+11% r/r), a zysk netto 4,3 mln zł (+34% r/r/). Są to rekordowe przychody w 25-letniej historii spółki.
Prognoza 
Realne staje się osiągnięcie prognozy finansowej z zyskiem 6,2 mln zł w ciągu roku.

Dodatkowe informacje
Wydawało się, że rozwój Grodna zatrzyma się z powodu nieudanych prób pozyskania kapitału. A dokładnie w czerwcu 2014 r. oferta nowych akcji zastała zawieszona i dopiero w grudniu spółka otrzymała 5,65 mln zł (po 3 zł za akcję) zamiast pierwotnie oczekiwanych 14 mln zł. Patrząc na ostatnie wyniki kwartalne, chyba lepiej było poczekać z ofertą do ich publikacji.

Spółka w listopadzie 2014 r. wypłaciła 8 gr dywidendy na akcję (stopa 2,6%) i zgodnie z polityką wypłacane ma być 30% zysku. Można kalkulować, że przy osiągnięciu zakładanego zysku dywidenda wyniesie 13 gr na akcję.

Pozytywną stroną są dodatnie przepływy operacyjne. Ze względu na otwieranie nowych punktów i związane z tym wydatki inwestycyjne zyski obciążone są dużą amortyzacją ok.1 mln zł kwartalnie, a tym samym EBITDA jest również wysoka 9,2 mln zł.
Jednym z akcjonariuszy jest Quercus.
 
Co może niepokoić?
Czy posiadany kapitał własny (37,6 mln zł) jest wystarczający do tak ekspansywnego rozwoju? 
Zobowiązania wynoszą 108 mln zł, a tym samym stopień zadłużenia jest spory. Nie jest to jednak aż takim zaskoczeniem dla obrotu hurtowego. Poziom zapasów i należności do przychodów nie jest duży, a wskaźniki rotacji poprawiły się w ostatnich kwartałach. Również dodatnie przepływy operacyjne i wysoka EBITDA uspokajają.
Tak więc, ja na chwilę obecną nie widzę oznak niepokoju.

Aktualny C/Z=8,3 – nisko. 
Ale jednak kurs od dłuższego czasu nie może oderwać się od 3 zł pomimo rozwoju. Ciekawe czemu?

5 myśli na temat “Grodno – rekordowe wyniki

 • Luty 11, 2015 o 2:58 pm
  Permalink

  można colomedic wziąć na tapetę ? perła ostatnich dni 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Luty 11, 2015 o 4:27 pm
   Permalink

   To wydmuszka, w którą PTI dymał ile się da poza granice absurdu. A gdy (chyba) zabrakło nowej kasy to kurs zjechał do realnej wartości.
   Ciekawsze jest to, że na koniec 3 kw. były te akcje wyceniane w portfelu PTI na 90 mln zł. A teraz wszystko poszło z dymem. Kurs PTI powinien się załamać, a trwa i to z kapitalizacją ponad 200 mln zł.
   Tutaj o tym pisałem:
   http://analizyobs.blogspot.com/2015/01/pti-przecena-w-portfelu.html#more

   Odpowiedz
 • Luty 13, 2015 o 5:46 pm
  Permalink

  Hej, planuję po wysypie sprawek zrobić u siebie post zbiorczy z najlepszymi wynikami spółek z NC.

  Tak się składa że alumast, grodno i 11bit wpadły mi w oko, można wziąść fragmenty z twoich opini i potem podlinować do twoich postów ? Sporo ułatwi mi to pracę 😉

  ps. Looknij na calesco, atccargo, plastpack i absolutne hity megasonic + 2cpartner – mają asż tak dobre wyniki że trzeba je zbadać 😉 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.