Wistil – porcelana ciągnie

Wistil opublikował raport za IV kwartał 2014 r. I tradycyjnie już nie obyło się bez niespodzianek.
Czym aktualnie jest Wistil?
Wistil to przede wszystkim porcelana znanych marek – Lubiana, Ćmielów i Chodzież. Tradycyjna produkcja włókiennicza reprezentowana przez Haft to już tylko 15% przychodów.
Ostatni rok był gorszy od wcześniejszego. Spółka zarobiła 7,75 mln zł, to jest o 30% mniej r/r, ale w 2013 roku wynik był podbity zyskami z inwestycji. Jest to więc kolejny rok, w którym grupa osiąga bardzo przyzwoite zyski po trudnych poprzednich latach.
Obecnie C/Z=4,8, a C/WK=0,38.

Zysk w 2013 r. był podbity przychodami finansowymi.
W IV kw. wynik grupy został obciążony stratą na działalności zaniechanej
843 tys. zł, stratami na działalności inwestycyjnej 2,5 mln zł,
natomiast skorygowany został podatek o 1,1 mln zł.
Wistil cały czas robi porządki w strukturze. W grudniu 2014 r. został sprzedany zakład w Gorzowie i tym samym przestał istnieć wydział włóknin. Zaburzyło to wyniki IV kwartału, ale może ten ostry ruch poprawi sytuację w segmencie włókienniczym, który ciągle przynosi straty.

Porcelana jest motorem napędowym. Przychody ze sprzedaży w segmencie porcelany wyniosły 209 mln zł (-9% r/r). W IV kw. poprawiła się rentowność sprzedaży, która była słabsza na początku roku.

Ciągle poprawia się struktura bilansu. Zadłużenie spadło do 53%. Jest to możliwe, bo Wistil wygenerował aż 18,3 mln zł gotówki z działalności operacyjnej.

Podsumowanie

Wistil opiera się na porcelanie (Lubiana, Chodzież, Ćmielów), która przynosi niezłe i powtarzalne zyski. Niestety obciążeniem dla grupy jest segment włókienniczy (Haft). Po likwidacji wydziału włóknin (w grudniu sprzedany zakład w Gorzowie) jest nadzieja również na poprawę w tym segmencie. Zła historia, brak pełnej przejrzystości oraz notowania na dwóch fixingach powodują jednak, że spółka jest wyceniana nisko.

2 myśli na temat “Wistil – porcelana ciągnie

 • 27 lutego, 2015 o 7:49 pm
  Permalink

  Witam serdecznie OBS na wstępie chciałem Ci bardzo podziękować za opinie odnośnie Ubota okazała się bezcenna. Wywaliłem co prawda ze stratą ale jak patrze na jakich poziomach papier teraz lata to uważam że była rozsądna…Chciałem zapytać Cię o opinię na temat spółki szar z nc connect.Ostatnio spółka podała raport raport za 4q 2014r..Z góry dziękuje Robert:)

  Odpowiedz
 • 28 lutego, 2015 o 6:27 pm
  Permalink

  Wlasnie ubot zglasza wniosek o bankructwo

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.