Tower Investments – rośnie wraz z siecią dyskontów

Gdy cena miedzi rośnie inwestorzy wiedzą, że trzeba kupować KGHM, a gdy złotówka się osłabia to eksporterów. A gdy sieci detaliczne zapowiadają inwestycje w nowe placówki to czy należy kupować Tower Investments?

PKB w Polsce w 2017 r. ma przekroczyć 3%, program 500+, spadające bezrobocie i rosnące wynagrodzenia mocno stymulują sprzedaż detaliczną.

Tak korzystne warunki makroekonomiczne zachęcają sieci detaliczne do inwestycji w nowe placówki. 
Sieć Netto chce otworzyć w tym roku 10-15 sklepów w porównaniu do 8 sklepów w 2016 roku (link).
Prezes Jeronimo Martins zapowiada w tym roku budowę 100 sklepów Biedronka i zainwestowaniu 400 mln EUR vs. 230 mln EUR rok wcześniej (link).
Obie te sieci to obok Intermarche, Shell i BP klienci Tower Investments – dewelopera sieci handlowych, który zadebiutował w 2016 roku na NewConnect.
Podstawowy model biznesowy polega na znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, nabyciu jej, uzyskaniu wszystkich zezwoleń administracyjnych i wybudowaniu budynku “pod klucz”. Umowa kupna terenu zwykle powiązana jest z umową sprzedaży sieci handlowej tak, że Tower w takim przypadku nie ponosi ryzyka złego wyboru lokalizacji.
Drugim segmentem działalności jest budowa małych parków handlowych SHOPIN razem z partnerem grupą Budner. Zostały zbudowane parki w Łodzi i Garwolinie, gdzie głównymi najemcami jest Netto i Rossman. Park w Garwolinie został już sprzedany z zyskiem 1,4 mln zł. Budowana placówka w Płocku została pod koniec 2016 roku również sprzedana.
Trzecim segmentem jest świadczenie usług deweloperskich dla zewnętrznych podmiotów.
W marcu spółka poinformowała o 3 umowach o łącznej wartości 30 mln zł dotyczących sprzedaży projektu Citi Shopin w Warszawie przy ul. Szwedzkiej oraz sprzedaży działek dla Jeronimo Martins i Netto (link).
W raporcie za I kw. (01.11.2016-31.01.2017) spółka poinformowała, że łączna wartość sprzedażowa realizowanych projektów wynosi 270,9 mln zł.
DM BOŚ w najnowszej rekomendacji przedstawił szacunek zysków z realizowanych projektów (link):
Spółka ma przesunięty rok obrotowy. W poprzednim okresie (01.11.2015-31.10.2016) uzyskała 9 mln zł przychodów i 5,3 mln zł zysku (link). W przedłużonym obecnym roku księgowym (01.11.2016-31.12.2017) oczekuje 14 mln zł zysku netto (link).
DM BOŚ wydał rekomendację KUPUJ i cenę docelową 122,4 zł o 50% wyższą od obecnej. A że ten dom maklerski udowodnił, że potrafi dobrze wyszukiwać małe i średnie spółki to warto się nad Tower Investments zastanowić.
Spółka planuje w II półroczu 2017 roku przenieść się na główny parkiet GPW.

11 myśli na temat “Tower Investments – rośnie wraz z siecią dyskontów

 • Marzec 30, 2017 o 9:02 am
  Permalink

  tu bym jednak uważał,ta branża deweloperów powierzchni handlowych ma bardzo mieszany track record…
  – CzTorebka – budowali Biedronki, mieli budować pasaże handlowe, później walczyli w internetach – został smrodek i obligacje do spłacenia
  – PA Nova – Kauflandy – dają radę i płacą dywidendę, ale wielkiego szału też nie ma
  – Kleba Invest – też Kauflandy ale radzą sobie dużo gorzej
  – PBO Anioła – Biedry i Kauflandy z tego co pamiętam… chyba już wylecieli z giełdy
  – Rank Progres – było ok, sprzedawali nawet te galerie do Blackrocka aż się wszystko rozkleiło…

  Oczywiście każda z tych firm miała troche inny model biznesowy i nie robiła dokladnie tego co Tower Inv., ale każda dużo obiecywała 🙂

  Odpowiedz
 • Marzec 30, 2017 o 9:10 am
  Permalink

  edit.. aż sprawdziłem z ciekawości Czerwoną – obligacje spłacone i nawet nie są jakoś mocno zadłużeni ale znowu zmienili branżę – teraz deweloperka mieszkaniowa 🙂

  Odpowiedz
 • Marzec 31, 2017 o 8:35 am
  Permalink

  odnośnie tej branży niestety jest tak że jak nie zapłacisz to nie dostaniesz zlecenia.
  szejker

  Odpowiedz
 • Kwiecień 4, 2017 o 2:37 pm
  Permalink

  Dzisiaj w Parkiecie jest wywiad z prezesem Tower Investments.Według niego wycena DM BOŚ jest solidna lecz nie docenia możliwości rozwojowych firmy.Trochę podebrałem-zobaczymy. Nie chcę wklejać artykułu bo może OBS nie chce zaśmiecać swojego blogu.

  Odpowiedz
  • Kwiecień 29, 2017 o 9:45 am
   Permalink

   Przejście jak najbardziej pozytywne. Emisja – pytanie po jakiej cenie. Trochę zaskakujące.

   Odpowiedz
  • Kwiecień 29, 2017 o 11:19 am
   Permalink

   masz TOWER w swoim portfelu prywatnym?

   Odpowiedz
 • Czerwiec 9, 2017 o 8:00 pm
  Permalink

  Co sądzisz o świeżutkim raporcie?

  Odpowiedz
  • Czerwiec 9, 2017 o 9:18 pm
   Permalink

   Zaskakuje strata, ale tu zyski będą w momencie sprzedaży nieruchomości. Na razie kurs dołuje ze względu na zapowiadaną emisję.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.