Spółki z górnej półki: Ferro – zamknięcie

Po informacji o konieczności zapłaty zaległego podatku (link) i zapowiedzi braku dywidendy (to jest ważniejsze dla kursu) pozycja zamknięta na otwarciu po 14,70.


 Spółka może być zobowiązana do zapłaty zaległego podatku dochodowego w kwocie 19.254.600 zł (należność główna), wraz z odsetkami oszacowanymi przez Zarząd Spółki na dzień sporządzania raportu na kwotę 8.252.574 zł.”


Zabawa z unikaniem podatku ma kolejną ofiarę – Ferro. Z raportu wynika, że: na moment przeprowadzenia transakcji Spółka dysponowała stanowiskiem renomowanego doradcy podatkowego, zgodnie z którym opisywana transakcja ze spółką Novaservis spol. s.r.o. jest neutralna z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.”

Mogliby podać, co to za renomowany doradca podatkowy, który wpuścił w maliny spółkę. Pewnie w opinii był zapis, że doradca nie bierze odpowiedzialności za nic, a jego opinia to takie swobodna opinia. Jak zawsze.


Najbardziej dotkliwa dla akcjonariuszy informacją jest to, że może nie być dywidendy. I to niestety oznacza dziś przecenę.

Zarząd Spółki wskazuje dodatkowo, iż ewentualna zapłata opisywanego powyżej zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami może wpłynąć na przejściowe ograniczenie zdolności Spółki do wypłaty dywidendy.”
Spółka jest bardzo dobra i jak kurz opadnie to powinna wrócić do łask, ale brak dywidendy może jednak być mocno odczuwalny na kursie, bo w akcjonariacie same fundusze.


Akcje weszły do portfela po 14,50 zł. 

9 komentarzy do “Spółki z górnej półki: Ferro – zamknięcie

 • 13 marca, 2018 o 9:28 am
  Permalink

  Czegoś tutaj nie rozumiem.
  W sprawie o ładnych kilka mln, duża firma bazuje na samej ogólnej opinii doradcy podatkowego (bez interpretacji podatkowej ze strony US).

  To żal im było kilku tys. zł więcej czy poprostu za długo im było poczekać te kilka miesięcy na opinie z interpretacją?

  Piterson

  • 13 marca, 2018 o 1:03 pm
   Permalink

   Po interpretację do US spółki zwracają się jak mają wątpliwości, tu najwyraźniej takowych nie mieli.

 • 13 marca, 2018 o 3:00 pm
  Permalink

  nie chce nic mówić, ale płatne opinie US także są o dupę roztrzaskać bo one także nie dają ochrony, Polska to niestety dziki kraj gdzie nawet jak ci US powie ze dobrze robisz to za 5 lat powie ze jednak źle zrobiłeś i masz kare z odsetkami zapłacić
  Jr

 • 13 marca, 2018 o 3:58 pm
  Permalink

  Ja raczej bym dokupił gdybym miał wolne środki. Jeśli w ogóle będą musieli zapłacić ten podatek to niezbyt prędko, takie sprawy ciągną się latami, a FRO już zapowiedziało, że zanim cokolwiek zapłacą to spróbują każdego możliwego sposobu żeby jeszcze płatności uniknąć. Myślę, że swiadczy to o wierze zarządu w to, że sprawę uda się wygrać, albo przynajmniej odwlec o kilka lat.

  Co do dywidendy to myślę, że będzie ale sporo niższa niż przed rokiem. Całkowity brak dywidendy oznaczałby, ze niektóre fundusze miałyby obowiązek sprzedaży wszystkich akcji wynikający z prospektu, co pociagnęłoby za sobą silną przecenę. W akcjonariacie mamy w zasadzie wyłącznie OFE i TFI, którym na wycenie zależy bardziej niż powiedzmy dużemu inwestorowi strategicznemu dla którego wahania cenowe byłyby w zasadzie obojętne.

  Nie widzę też w ostatnich dniach jakiejś wzmożonej podaży czy ogólnie obrotów, a to oznacza, że główni udziałowce trzymają akcje pomimo niekorzystnej informacji bo wiedzą, że bez względu na to czy Ferro tn podatek będzie musiało zapłacić, czy nie, spółka jest warta o wiele więcej niż na ile jest wyceniana

  • 13 marca, 2018 o 6:08 pm
   Permalink

   Największym problemem nie jest zapłata podatku ale zapowiedź braku dywidendy. Też myślę, że wypłacą, ale na bardzo symbolicznym poziomie.

 • 13 marca, 2018 o 9:59 pm
  Permalink

  @OBS,

  jakie jest Twoje zdanie nt. aktualnej sytuacji Getbacka.
  Spółka wczoraj podała potencjalnych zainteresowanych jej emisją.
  Kurs jednak nadal porusza się według swojego scenariusza i systematycznie pikuje codziennie niżej…
  Bazując na czystych fundamentach, spółka już pod koniec roku wydawała się być atrakcyjna i tania a teraz pomimo ogłoszonej emisji jest już "śmiesznie" tania.

  Czy rozważałbyś akumulację tych papierów, czy należałoby się wstrzymać do czasu WZ i ogłoszenia ostatecznej ceny zaplanowanej emisji ?

  • 14 marca, 2018 o 8:56 am
   Permalink

   GetBack – mam nadzieję, że uda im się ta emisja. W mojej opinii przeinwestowali i pilnie potrzebują pieniędzy.
   Nie kupiłbym akcji GetBacka. Nie ufam temu modelowi działania. Nie widzę powodu, dla którego płacąc więcej za wierzytelności i drogo finansując się mogą być lepsi od konkurencji.

 • 14 marca, 2018 o 11:33 am
  Permalink

  OBS, jak widzisz teraz sytuację Vindexusa? Po tym jak Getback zgarniał z rynku ogrom wierzytelności i dostał zadyszki wydaje się, że Vindexus może wrócić do gry. Deklarują że są bardzo konserwatywni z zakupie nowych pakietów, to mogło ich blokować w licytacjach. Teraz może mają trochę czasu na wzmocnienie portfela. Co sądzisz o tej spółce?

  • 14 marca, 2018 o 1:50 pm
   Permalink

   Vindexus wyemitował obligacje. Musi teraz płacić odsetki, a nie ma komunikatu o zakupie istotnych pakietów wierzytelności.
   Dopiero informacja o zakupie czegoś sensownego może coś zmienić.

Możliwość komentowania została wyłączona.