SFK

SFK – Skoczowska Fabryka Kapeluszy (Polkap)

Jak nazwa sama wskazuje spółka zajmuje się produkcją kapeluszy przede wszystkim na rynek zagraniczny. Są to kapelusze robione w tradycyjny sposób z użyciem włosia króliczego i wełny. JEst to chyba jedyna firma na NewConnect, która swoją historią sięga początku XX w. W 1924 r. firma kapelusznicza „Hückel Sohne”uruchomiła oddział w Skoczowie. 
Polkap zdecydowaną większość swojej produkcji eksportuje – głównym rynkiem zbytu są Niemcy. Co ciekawe jednym z ważnych produktów są kapelusze dla Żydów: link
Wczoraj został opublikowany raport za IV kwartał: link do raportu 
Przychody w 2013 r. wyniosły 12,2 mln zł (+ 12%)
Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) 2,7 mln zł (+16%)
Zysk netto 2,0 mln zł (+21%)
W IV kwartale spółka osiągnęła najwyższe przychody w ciągu ostatnich 2 lat. Zysk netto też jest najwyższy (gdy pominie się  wynik z 4Q2012 zawierający jednorazowe zdarzenia). Po uwzględnieniu sezonowości, o której informuje spółka w raporcie, można uznać, że występuje stabilny wzrost i poprawa rentowności działania.

Spółka tłumaczy wzrost rentowności spadkiem kosztów materiałów po przejęciu zakładu produkcyjnego od swojej “matki” i przekształcenie ze spółki handlowej w produkcyjno-handlową.
Aktualne wskaźniki (przy kursie 4,30):
C/Z = 9,8, C/WK = 0,99
Należy jednak zwrócić uwagę na ujemne przepływy operacyjne. Wynikają one z istotnego wzrostu zapasów. Warto więc w kolejnych kwartałach zwrócić uwagę, czy przełoży się to na zwiększenie sprzedaży czy będzie obciążeniem finansowym. Na chwilę obecną koszty finansowe nie są istotną pozycję kosztową, a spółka posiada bezpieczny wskaźnik zadłużenia 27,5%.

Jedna myśl na temat “SFK

  • 12 sierpnia, 2016 o 12:44 pm
    Permalink

    Spolka opublikowala raport za 1-sze polrocze 2016. Najciekawsze dla mnie w raporcie to inwestycja 3 mln w termoizolacje. W okresie zimowym spolka w raporcie kwartalnym informowala, ze wydatki na cieplo spowodowaly niskie wyniki finansowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.