SFK – Skoczowska Fabryka Kapeluszy (Polkap)

Skoczowska Fabryka Kapeluszy POLKAP to firma, która od blisko 100 lat produkuje w tradycyjny sposób kapelusze. Są to wysokogatunkowe materiały – włosie królicze i wełna. Żydowska historia Skoczowa zapewne miała wpływ na to, że POLKAP jest jednym z zaledwie  kilku zakładów na świecie produkujących koszerne kapelusze dla Chasydów (film).
Wysoka jakość kapeluszy zaowocowała zawarciem umowy licencyjnej z marką Pierre Cardin i produkowaniem pod tą marką nakryć głowy.

Wyniki w 2015 roku były bardzo dobre i był to znaczny skok w górę. Spółka osiągnęła przychody o 76% wyższe niż rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 4,1 mln zł i był 4-krotnie wyższy od tego z 2014 r.
Również wyniki za I półrocze pokazywały, że spółka podtrzymuje dobrą passę. Osiągnęła blisko 10 mln zł przychodów i 2,5 mln zł zysku netto. Na początku roku została opublikowana prognoza na 2016 r. w wysokości 6,5 mln zł zysku brutto co daje ok. 5 mln zł zysku netto.

Wydawać by się mogło, że kurs powinien mocno ciągnąć w górę, a jednak spółka zalicza minima roczne.

źródło: biznesradar.pl

Taka sytuacja zazwyczaj wynika z wyjścia kogoś dużego, który na mało płynnym rynku chce pozbyć się akcji i to musi trwać. Pytanie zasadnicze – dlaczego chce pozbyć się akcji? Często jest to wiedza insiderska, której nie mają pozostali uczestnicy.
W spółce wydarzyło się coś zaskakującego – 7 września został odwołany cały Zarząd (Prezes Kaliciak -związany z Polkap od 2008 roku i pan Bednarski). I to w sytuacji, gdy spółka na papierze dobrze sobie radzi. 
Jest to ewidentna oznaka utraty zaufania do zarządzających przez właścicieli. I to jest bardzo, bardzo negatywny sygnał. Może on oznaczać, że dzieje się w spółce coś złego, czego jeszcze nie widać. A wtedy zrozumiała staje się wyprzedaż akcji na rynku.
To, co mnie wcześniej zniesmaczyło w działaniach zarządu to informacja z 2014 roku, że tak mała spółka wzięła w leasing samochody o wartości ponad 1 mln zł (Mercedes ML350, BMW seria 5). To naświetla jakiego typu osoby zarządzały spółką. Ale zapewne nie to było przyczyną odwołania.
Przeglądając sprawozdania spółki stwierdziłem, że są rzeczy, których spółka jasno nie wyjaśniała.
Chodzi mi głównie o dokonane inwestycje i istotny wzrost aktywów trwałych.
W 2014 roku w aktywach pojawiła się nowa pozycja – inwestycje długoterminowe (3 mln zł). Nie znalazłem wyjaśnienia, co to jest. Obecnie jest to już ponad 4 mln zł, w tym nieruchomości 0,8 mln zł, a pozostałe (?) 3,3 mln zł. Pytanie, co to jest i jaka jest realna wartość.
Bardzo mocno wzrosły rzeczowe aktywa trwałe – środki w budowie i zaliczki to ok. 6 mln zł na koniec 2015 roku.
W efekcie spółka znacznie zwiększyła zadłużenie do 21,6 mln zł. Nie jest to poziom zagrażający płynności, ale mi osobiście nie podoba się lakoniczna wręcz komunikacja spółki w tym zakresie.
Po ostatnich wydarzeniach widać konflikt pomiędzy akcjonariuszami. ABS Investment zgłosił uchwałę na WZA w czerwcu dotyczącą zmiany członków RN i walne dokonało dużych przetasowań w radzie. A potem RN zmieniła Zarząd.
Potencjalni sprzedający to co najmniej prezes Kaliciak (Polkap sp. z o.o.) i były członek RN p. Jóźwik (Synerga Finanse), którzy już nie są w organach zarządzających/nadzorczych spółki i którzy w ostatnim czasie informowali o sprzedaży.
Ryzyk jest trochę:
– czy bez Prezesa Kaliciaka będzie można płynnie prowadzić działalność (w raportach podkreślana była rola osobistych kontaktów)
– trudna do stwierdzenia przyczyna odwołania Zarządu może okazać się czymś w rodzaju “trupa w szafie”, który za chwilę wyskoczy
Aktualne C/Z=3,9 kusi, ale w obliczu wydarzeń w spółce i potencjalnych ryzyk nie przywiązywałbym się do tej liczby.
Może się okazać, że to tylko konflikt, który oczyści akcjonariat i nie wpłynie na wyniki. Oby, tak też się zdarza, ale niepewność związana teraz ze spółką odstrasza i trudno zapomnieć o potencjalnej podaży.
Ciekaw jestem, jaki raport za III kwartał pokaże nowy zarząd.

PS1. Przetasowania w akcjonariacie dalej trwają. Dziś info o odkupieniu przez głównego akcjonariusza Marka Sobieskiego 360 000 akcji. Ma już 46,6%. To dobre info. Zbiera z rynku ewentualną podaż.
PS2. Sprzedaż przez ABS Investment?! A to mnie zaskoczyło, czyli chętnych do sprzedaży jest jednak więcej. De facto Marek Sobieski jest powiązany z ABS i ta transakcja niewiele wnosi, bo układ sił pozostaje bez zmian. Może chodzi tylko o to, żeby ABS nie wykazał straty na inwestycji w SFK.

24 myśli na temat “SFK – Skoczowska Fabryka Kapeluszy (Polkap)

 • Październik 11, 2016 o 1:20 pm
  Permalink

  ABS investment nie ma szczęścia w inwestycjach. Swego czasu podtopili się na Uboat line.

  Odpowiedz
 • Październik 11, 2016 o 5:27 pm
  Permalink

  "inwestycje długoterminowe (3 mln zł). Nie znalazłem wyjaśnienia, co to jest."
  W raporcie za 2 kwartal 2016, strona 11 – "wykonano termoizolacje budynkow wraz z nowa elewacja, zamontowano instalacje solarna. Wartosc przedsiewziecia 3 mln PLN."
  Czy to moze byc to ? Na marginesie spolka w raportach tlumaczyla ktorys zle wyniki zimy z przelomu 2015 na 2016, wydatkami na ogrzewanie. Wiec w ta zime wyniki powinny byc wysmienite :)))

  Spolka wygladala w polowie 2015 bardzo obiecujaco, poza opisanymi powyzej wynikami finansowymi, niszowy produkt o wysokiej jakosci, spolka eksportowa, etc. Taka spolka w ktora zainwestowalaby wyrocznia z Omacha 🙂 I jak tu inwestowac na NewConnect ?

  L.

  Odpowiedz
  • Październik 12, 2016 o 6:47 am
   Permalink

   Nie jest to termomodernizacja, bo nakłady na środki trwałe są w środkach trwałych zwiększając ich wartość.
   To jest prawdopodobnie jakaś inwestycja w spółkę.
   I to chyba jest problem – przypuszczam, że Prezes robił sobie co chciał w tej spółce bez zgody właścicieli.

   Odpowiedz
  • Październik 12, 2016 o 10:32 am
   Permalink

   Skoro prezes robił, co chciał, to może i poprzedni raport był szykowany pod sprzedaż akcji insiderów? Zaraz po publikacji kurs wynosił 5 zł…

   Odpowiedz
  • Październik 12, 2016 o 1:28 pm
   Permalink

   Raport był bardzo dobry. Ale po odwołaniu Zarządu jest pewna doza niepewności czy wszystko w nim jest prawdziwe i w pełni pokazuje sytuację spółki.

   Odpowiedz
  • Październik 12, 2016 o 4:34 pm
   Permalink

   Proponuję zainteresowanym skontaktować się z prezesem ABS. Przy okazji wałków w UBT podejmował słuchawkę

   Odpowiedz
  • Październik 12, 2016 o 7:48 pm
   Permalink

   Hej

   Wydaje się że ludzie z kręgu ABS dokupują walorów i przejmują kontrolę nad spółka.
   Zaczęło się: http://gpwinfostrefa.pl/espi/pl/reports/view/3,291872
   a kontynuowane jest obecnie poprzez przepakowanie z worka ABS do worka Pana Marka Sobieskiego (największy akcjonariusz ABS)
   Z kolei starzy akcjonariusze i stary zarząd sprzedają papiery poprzez wnoszenie do Polkap Sp z.o.o. gdzie Kaliciak i Herzyk są w zarządzie: http://www.krs-online.com.pl/polkap-sp-z-o-o-krs-216273.html , patrz:
   sprzedaż -> http://gpwinfostrefa.pl/espi/pl/reports/view/3,291872
   a potem dopakowanie kolejne -> http://gpwinfostrefa.pl/espi/pl/reports/view/3,295664
   i kolejne ->
   http://gpwinfostrefa.pl/espi/pl/reports/view/3,330162

   sukcesywnie opychają je na rynek w mojej ocenie. Skoro starzy sprzedają to wydaje się że w szafie jest jakiś trup, z drugiej strony ABS który jest od lat w spółce (Pan Jarosz przez kilka lat do marca 2015 był przewodniczącym Rady) dokupuje udziałów co raczej przeczy tej tezie, bo po co by się pakować w gó… ?

   Z zarządu zrezygnował w marcu 2015 http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/news/info/680944,skoczowska-fabryka-kapeluszy-polkap-sa-tresc-uchwal-podjetych-na-walnym-zgromadzeniu–zmiany-w-sklad
   a potem w maju 2015 stał się akcjonariuszem istotnym poprzez ABS (pierwszy link)

   Jakie macie inne teorie ? Gdzie widzicie słabe punkty mojego opisu ?

   Piotr

   Odpowiedz
  • Październik 13, 2016 o 6:43 am
   Permalink

   Mi się wydaje, że główny akcjonariusz uderzył ręką w stół i powiedział stop dla działań poprzedniego Zarządu. Ktoś wiedział, jaki jest problem/konflikt w spółce i wolał wcześniej wyjść z akcji. Teraz sytuacja nie jest fajna, bo jest duża niepewność, o której napisałem. Transakcja Sobieski-ABS nic nie wnosi, bo chroni tylko ABS przed wykazaniem strat na inwestycji w SFK. Bez wpływu na spółkę poprzedni ludzie raczej będą chcieli z akcji wyjść.

   Odpowiedz
  • Październik 13, 2016 o 7:17 pm
   Permalink

   Poprzedni ludzie wychodzą już ze spółki od ponad roku. Ten proces rozpoczął się w maju 2015. Wtedy zarząd przestał być dominującym akcjonariuszem. Teraz to już raczej spuszczanie resztek papiera 🙂
   Transakcja Sobieski-ABS pozostawia pytanie czy ABS jest chroniony przed startą czy "przed zyskiem" ?. Sobieski to główny akcjonariusz ABS, więc o tyle to pytanie jest ważne.

   Odpowiedz
  • Październik 27, 2016 o 8:02 am
   Permalink

   No i wyskoczył może nie trup z szafy ale mocno cenotwórczy komunikat. Teraz będziemy się bawić w kotka i myszkę pod cenę akcji w nowej emisji. Spółka ze względu na "ważny interes spółki" w szybkim tempie traci całkowicie wiarygodność.

   Odpowiedz
 • Październik 11, 2016 o 11:00 pm
  Permalink

  Dobry i rzeczowy wpis. Dzieki

  Odpowiedz
 • Październik 27, 2016 o 8:34 am
  Permalink

  Najblizsze NWZA polkap:
  "14. Rozpatrzenie opinii Zarządu uzasadniającej powody pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru akcji nowej serii oraz podjęcie uchwały w przedmiocie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, z wyłączeniem prawa poboru i zmiany Statutu Spółki."

  L.

  Odpowiedz
 • Październik 28, 2016 o 4:27 pm
  Permalink

  Szczególnie psuje smak ten plan na upoważnienie Zarządu do emisji wg własnego widzimisię w sytuacji, kiedy spółka nie potrzebuje nowego kapitału. Uzasadnienie wskazane w projekcie uchwały jest kuriozalne. Gdyby nie to, sama wycena wydaje się niezwykle atrakcyjna (pamiętając, że z 14 mln zł obecnej kapitalizacji koło 10 mln stanowi wartość działki — reszta biznesu za jedyne 4 mln)

  Jak widać Polkap przyciągnął uwagę większej liczby osób. Jeśli OBS pozwoli –komentarz z mojej strony: http://1za50.pl/index.php/2016/10/28/skoczowska-fabryka-kapeluszy-polkap-sa-skf/

  Z chęcią porozmawiam z kimś, kto zna bliżej ABS Investment SA.

  ck
  1za50.pl

  Odpowiedz
  • Październik 31, 2016 o 5:12 pm
   Permalink

   Jeśli emisja ma na celu przejęcie to spółka może "zaskoczyć" słabym wynikiem za 3 q.

   Odpowiedz
 • Listopad 5, 2016 o 4:22 pm
  Permalink

  A moze ta emisja to obrona przed przejeciem tzw. "zatruta pigula" 🙂

  L.

  Odpowiedz
 • Listopad 7, 2016 o 5:37 pm
  Permalink

  Co masz na myśli ? Bo nie rozumiem tego sformułowania.

  Odpowiedz
 • Listopad 14, 2016 o 7:19 pm
  Permalink

  spolka podala korekte prognoz 2016 zysk brutto 4,5mln. wydaje mi sie ze to pozytwna informacja w kontekscie czego rynek sie bal

  Odpowiedz
  • Listopad 14, 2016 o 9:21 pm
   Permalink

   Ale poziom należności niepokoi. Blisko 9 mln zł i rośnie z kwartału na kwartał. Dla mnie to czerwona lampka, że może być problem z płatnościami.

   Odpowiedz
  • Listopad 14, 2016 o 9:24 pm
   Permalink

   oczywiście obecna kapitalizacja jest na tyle niska, że można nawet przy ewentualnych odpisach liczyć na wzrost, ale podaż widzę, że nie odpuszcza

   Odpowiedz
 • Wrzesień 17, 2019 o 11:42 am
  Permalink

  Polkap jest firmą dla koneserów. Zarządzać może tylko ten co się zna na branży i chce pracować a nie tylko udawać. Ale widzę ,że nic się w Polkapie nie zmieniło od kilku lat. Rada nadzorcza może i światła ale bezpośredni zarząd zostawia wiele do życzenia. Dla przypomnienia w 1996 r była rentowność 15% ( bez EBIDA) i w tej branży nic się nie zmieniło dalej jest popyt. Do kreowania polityki zakładu doszedł 3 garnitur. Zakład jest do wyciągnięcia ale potrzeba zaangażowanych fachowców i może trochę pieniędzy.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.