PYLON AUDIO

PYLON to polski producent zestawów głośnikowych i obudów do głośników. Produkty  można kupić m.in. w RTV EURO AGD. Niedawno spółka poinformowała o poszerzeniu współpracy i wprowadzeniu swoich produktów również do salonów stacjonarnych tej sieci (link), co ma zwiększyć rozpoznawalność marki. Oprócz sprzedaży krajowej PYLON ma ambicje rozwoju eksportu i korzystając z programu Go_Global.pl wziął udział w targach w Monachium, a następnie zawarł umowę z niemiecką firmą dystrybucyjną (link).

Dziś opublikowany został raport za II kwartał (raport).

Przychody ze sprzedaży w I półroczu wyniosły 1,77 mln zł (+ 76% r/r), a zysk netto 72 tys. zł (+320% r/r). Wzrost przychodów wynika ze znacznego wzrostu wolumenowego sprzedaży zestawów głośnikowych.

źródło: spółka
Rentowność spółki jest niska. W 2015 roku zysk netto wyniósł zaledwie 34 tys. zł przy przychodach 2,59 mln zł. Tak więc zysk netto 65 tys. zł w II kw. 2016 r. przy rosnących przychodach jest nadzieją na poprawę..
PYLON SA posiada 42% udziału w Pylon sp. z o.o. produkującej przetworniki elektroakustyczne, która ma w przeciągu ok. 2 lat zostać wprowadzona na NewConnect. Innym akcjonariuszem jest EBC Solicitors.
Istotnym wydarzeniem w I półroczu 2016 r. był zakup nieruchomości w Jarocinie za 2,5 mln zł, do której przenoszony jest zakład produkcyjny (dotychczas były wynajmowane pomieszczenia w Jarocinie). Spółka zaciągnęła kredyt na 1,65 mln zł oraz otrzymała pożyczkę 0,85 mln zł od głównego akcjonariusza. Zakup nieruchomości pozwolić zmniejszyć koszty – znikną koszty najmu.
Spółka ogłosiła również plan nowej emisji akcji. W tym roku mają być wyemitowane akcje z prawem poboru pozwalające m.in. spłacić wspomnianą pożyczkę. Spółka ogłosiła, że cena emisyjna ma wynieść co najmniej 22 gr.
I tu niespodzianka, bo dziś kurs osiągnął minimum roczne 14 gr (kapitalizacja 2,1 mln zł) i to po publikacji całkiem dobrego raportu. Ostatnie 3 dni to bardzo duże obroty. Widać, że ktoś większy wychodzi, ale z drugiej strony pojawił się popyt, który te akcje odbiera. Obrót sugeruje, że może to być punkt zwrotny albo za jakiś czas wyskoczy coś jak królik z kapelusza.

PS. Takie jeszcze przemyślenia:
– wzrosły inwestycje długoterminowe; pytanie, co tam jeszcze siedzi oprócz akcji Pylon sp. z o.o.
– część kosztów prac rozwojowych jest w rozliczeniach międzyokresowych, a nie w kosztach okresu
– w raporcie jest mowa, że pożyczka od PHU Maks 0,85 mln zł ma być skompensowana z objęciem akcji nowej emisji bez wypłaty środków dla Maks; w raporcie rocznym mowa jest, że inny akcjonariusz Formatpol ma swoją wierzytelność 0,25 mln zł przekonwertować na instrumenty finansowe wyemitowane przez PYLON w przyszłości; zatem nowa emisja może zmierzać głównie do przekonwertowania obu wierzytelności na akcje, co w sumie nie jest złe, choć nastąpi rozwodnienie akcji

15 myśli na temat “PYLON AUDIO

 • 16 sierpnia, 2016 o 11:40 am
  Permalink

  Czesc, czy mozna Cie prosic abys napisal kilka zdan o spolce comeco?

  Odpowiedz
  • 16 sierpnia, 2016 o 1:33 pm
   Permalink

   Dobry kwartał. Przychody niższe, ale to wynika z rezygnacji z plastików. Ciekawe, co im da udział w spółce łotewskiej. Próbowałem ją zidentyfikować, ale nie znalazłem. Plusem jest udzielenie kredytu przez Alior (zweryfikowana wiarygodność kredytowa). Ale zastanawia mnie wysoki poziom należności – czy oferują takie długie terminy płatności?

   Odpowiedz
 • 16 sierpnia, 2016 o 12:33 pm
  Permalink

  – dotacje "podbily" w gore zyski
  – spolka pisze o planowanym rozpoczeciu produkcji dla znannego brandu
  – ciekawe jaka jest opinia jakiegos audiofila na temat samych produktow spolki

  Odpowiedz
  • 16 sierpnia, 2016 o 1:27 pm
   Permalink

   Dotacje pokryły koszty targów w Monachium. Zapewne bez dotacji nie byłoby targów i tych kosztów. Więc nie można oddzielnie patrzeć na dotację jako dodatkowy dochód.

   Wrzuć w google 'pylon opinie'. Opinie z ceneo są bardzo dobre (przeglądając je zastanawiałem się, czy Pylon sam w większości ich nie napisał 🙂 )

   Odpowiedz
  • 17 sierpnia, 2016 o 12:52 pm
   Permalink

   Ważniejsze niż opinie z Ceneo są opinie z prasy fachowej a te w większości są bdb.
   Stosunek cena/jakość zawsze bardzo wysoko. Osobiście nie słyszałem żadnego ich produktu więc muszę wierzyc w słowo pisane ale prasa i portale branżowe bardzo wychwalają. Jeśli nie odwalą jakiegoś numeru to powinno to w dłuższej perspektywie wejść na wyższe pułapy. I oby bo troszkę się napchałem tego po 20gr 🙂

   Odpowiedz
  • 17 stycznia, 2018 o 3:42 pm
   Permalink

   Poczytałem ich opinie na ceneo i mam 99% pewności, że są na zamówienie. Jest całe mnóstwo opinii na 5/5, gdzie fachowy opis łączy się z jakimiś frazesami. Z kolei pod każdą opinią poniżej 4/5 są odpowiedzi "innych użytkowników", którzy zarzucają autorowi niewiedzę. Komu by się chciało takie odpowiedzi pisać?

   Odpowiedz
 • 16 sierpnia, 2016 o 7:20 pm
  Permalink

  Witam, cenię twoje rzeczowe analizy, można prosić o bliższe przyjrzenie się spółkom Verbicom i MakoLab.

  Odpowiedz
 • 16 sierpnia, 2016 o 11:14 pm
  Permalink

  co myslisz o spolce – spolce SFD:
  – dobre wyniki za I polrocze
  – regularny wzrost biznesu od 10 mln kw do 30 mln kw w okolo 3 lata
  – niestety mala plynnosc i trend spadkowy

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia, 2016 o 10:22 am
  Permalink

  Ja słuchałem sporo kolumn Pylona. Sam mam dwa komplety: Sapphire 30 i 31. Naprawdę bardzo dobre kolumny. W swojej kategorii cenowej biją wszystkie zachodnie marki jakie słyszałem. Rzecz w tym, żeby o tym przekonały się szersze grupy klientów.

  Odpowiedz
 • 20 sierpnia, 2016 o 2:04 pm
  Permalink

  Produktowo to mi się Pylon podoba. Widać, że zdobywa rynki zagraniczne. Tylko liczba emisji mnie przeraża. Nadrukowali już sporo. Oby emisja akcji serii H była ostatnią, bo inaczej to czarno widzę budowanie wartości w tej spółce.

  Odpowiedz
 • 6 marca, 2017 o 11:51 pm
  Permalink

  Jak oceniacie wejście Rymaszewskiego do akcjonariatu Spółki?

  Odpowiedz
  • 18 kwietnia, 2017 o 11:06 am
   Permalink

   Na razie myślę, że to jest tylko spór prawny, który uda się rozwiązać.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.