PROCAD – dobra spółka z pewnym minusem

Procad to informatyczna spółka inżynierska działająca na rynku systemów CAD, czyli projektowania wspomaganego komputerowo. Jest ona autoryzowanym przedstawicielem Autodesk ze statusem Platinum Partner (jako jeden z jedenastu w rejonie EMEA – Europa, Afryka, Bliski Wschód). Swoje usługi adresuje do projektów związanych z architekturą,  konstrukcjami budowlanymi, przemysłem, infrastrukturą i inżynierią lądową.
Prezes w sowim liście do akcjonariuszy optymistycznie patrzy w przyszłość i liczy na korzyści wynikające z uruchomienia środków unijnych na lata 2014-2020. A projektowanie to przecież początek realizacji projektów infrastrukturalnych, można więc zgodzić się, że to w tych najbliższych latach może być większy popyt na usługi spółki Procad.


Wyniki finansowe

Procad opublikował dziś raport roczny za 2014 r. (raport skonsolidowany). Wyniki pozytywnie wpłynęły na inwestorów, którzy z zapałem rzucili się na akcje doprowadzając je w pobliże maksimum rocznego przy ponad 10% wzroście.
Przychody grupy wyniosły 49,9m (+7%), a zysk netto 1,56m (+19%). I to pomimo dokonanego odpisu w kosztach finansowych (0,5m), o którym więcej później.

Spadła lekko marża ze sprzedaży brutto, co przełożyło się na niższą dynamikę wzrostu zysku ze sprzedaży od przychodów. Jednak na poziomie zysk netto dynamika jest już wyższa.
Segmenty działalności
Analizując poszczególne segmenty widać, że dobrze zachowuje się najważniejsza część biznesu – sprzedaż i usługi związane z oprogramowaniem. Nastąpił tu zarówno wzrost przychodów (+9% r/r), jak i zysku (+21%). Spadła za to rentowność usług inżynierskich.

Wszystkie spółki zależne wykazały zysk.
Dywidenda
Czytając list prezesa do akcjonariuszy w raporcie skonsolidowanym zwróciła moją uwagę informacja, że cały zysk zostanie przekazany na dywidendę. Niestety nie chodziło jednak o zysk grupy, a zysk jednostkowy 792 tys. zł. W raporcie jest zapowiedź dywidendy na poziomie 9 gr na akcję, co i tak daje niezłą stopę dywidendy ok. 7% nawet po dzisiejszych wzrostach.
Choć się zastanawiam, czy jeżeli uprawnionych do dywidendy jest 7,83 mln akcji (po wyłączeniu akcji własnych) to dywidenda nie mogłaby wynosić jednak 10 gr. – jak cały zysk to cały.
Poza tym zysk jednostkowy to niewiele ponad połowa zysku grupy. Spółka na poziomie jednostkowym nie dokonuje przeszacowania wartości posiadanych akcji spółek zależnych pomimo osiągniętych zysków, a tym samym akcjonariusze nie mają szans na otrzymanie korzyści z tytułu zysków tych spółek (no chyba, że zaczną płacić dywidendę spółce-matce). Zatem moja zachęta dla właścicieli większościowych – może warto pokusić się o wypłatę dodatkowej dywidendy z kapitału zapasowego.
Duży minus – zarządzanie środkami finansowymi
Spółka ma dużą nadpłynność. Nie korzysta z kredytów i posiada sporo wolnych środków (ok. 6 mln zł na poziomie jednostkowym). Jest to gotówka, lokaty bankowe, jednostki uczestnictwa, pożyczka i … obligacje korporacyjne. Niestety nadmiar pieniędzy w tym przypadku zaszkodził. Pomysł lokowania środków w obligacje korporacyjne nie byłby może zły, ale wybór tych obligacji był tragiczny. Spółka w tym roku musiała odpisać 509 tys. zł z powodu braku spłaty obligacji WZRT Energia. A już w raporcie jest mowa o problemach z obligacjami Mostostal Infrastruktura.
Drogi Zarządzie spółki Procad – nie bawcie się tak, bo to szkodzi!
Jeśli macie za dużo zbędnej gotówki oddajcie ją akcjonariuszom.
Prezes w liście zapowiedział ostrzejszą politykę inwestycyjną. Mądry Polak po szkodzie…
Podsumowanie
Procad pokazał pozytywne wyniki, a perspektywy wyglądają dobrze. Obecna kapitalizacja (ok.11m) przy tych wynikach wydaje się atrakcyjna. Dodatkowo zachęcająco wpływa polityka dywidendowa i wysoka stopa dywidendy. Minusem jest sposób zarządzania posiadanymi środkami finansowymi, który już odbił się mocną czkawką w tym roku. Skoro spółce środki są niepotrzebne to powinna je po prostu oddać akcjonariuszom.

13 myśli na temat “PROCAD – dobra spółka z pewnym minusem

 • 18 marca, 2015 o 4:36 pm
  Permalink

  Drogi Autorze, czy na Twej liście spółek do analizy jest jeszcze miejsce na spółkę Indygo?
  Ciekawi mnie ten walor, który chodzi dziś po 0,63zł a wartość księgową ma aż 3zł.
  Czy jest w raporcie coś, czego nie dostrzegają zwykli śmiertelnicy, czy po prostu rynek chwilowo nie docenia tego papieru?

  Odpowiedz
  • 19 marca, 2015 o 8:36 am
   Permalink

   Patrz na sprawozdanie jednostkowe:
   W aktywach są tylko udziały w 3 spółkach: LZMO, BalticCeramics i Euroceramics.
   Na koniec grudnia ich wartość to ok. 60 mln zł. Obecna to ok. 40 mln zł i cały czas spada. A kapitalizacja Indygo to 33 mln zł, czyli nie ma tu dużej różnicy.

   Co do skonsolidowanego:
   Po pierwsze w aktywach jest 26 mln zł wartości firmy, czyli to jest "dziura", którą trzeba odjąć od kapitałów.
   A potem trzeba spojrzeć na poszczególne spółki osobno, żeby zrozumieć, dlaczego jest różnica pomiędzy wartością księgową , a rynkową.

   BalticCeramics – to jest największa pozycja o wart. księg.=50 mln zł
   Cena ropy spadła, łupki w Polsce nie wypaliły, więc zainteresowanie proppantami do wydobywania gazu i ropy z łupków też mocno spadło. Kasa została włożona w budowę zakładu, a nie wiadomo, czy teraz ktoś te proppanty kupi.

   Electroceramics – wk 14mln
   To jest totalny start-up, więc trudno powiedzieć, co z tego wyjdzie. A i tak wartość rynkowa jest powyżej księgowej.

   LZMO – wk 18m
   Ma udziały w Baltic ok. 10 mln zł. Ile to jest warte – patrz wyżej.

   Odpowiedz
  • 19 marca, 2015 o 9:27 am
   Permalink

   Dzięki Ci bardzo za komentarz. Czyli jednak i w tym przypadku rynek się nie myli.
   Ach ten raportowy wytrych – "wartość firmy"…. Jak widać, można nim zrobić niezłe cuda w raportach i to zupełnie zgodnie z prawem.
   Dzięki!

   Odpowiedz
 • 19 marca, 2015 o 9:20 am
  Permalink

  Dzień dobry OBS,
  Z uwagą czytam Twojego bloga… Procad mnie zainteresował, bo od pewnego czasu i niskich poziomów jestem jego akcjonariuszem…widać ze to słuszna decyzja… Zrobiłem dla uzupełnienia Twojej analizy własną, techniczną analizę, żeby pokazać, że cenowo również spółka zmierza na nowe, wyższe pułapy. Link poniżej,

  http://i.imgur.com/OsRHyrk.png

  Zamieściłem również na bankierze.pl link z opisem Procadu z Twojego bloga. Mam nadzieję, że wybaczysz:)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia oraz miłości
  Yes

  Odpowiedz
 • 19 marca, 2015 o 1:20 pm
  Permalink

  No to pięknie. Procad dziś +14% 🙂

  Odpowiedz
 • 9 maja, 2015 o 9:26 am
  Permalink

  ruszyła druga fala, zapowiada się chyba świetny wynik za I kw, w aktywach jest jeszcze nieruchomosc jak ja sprzedadzą to i kasy wiecej bedzi i zysk 🙂 wiekszy

  Odpowiedz
 • 11 maja, 2015 o 8:53 pm
  Permalink

  lecimy, kto jeszcze nie ma to czas pakować, ja juz mam prawie komplet 🙂

  Odpowiedz
 • 12 maja, 2015 o 9:45 am
  Permalink

  OBS mam prośbę o twój komentarz do wyniku kwartalnego i ogólnej sytuacji w spółce po tym co opublikowali

  Odpowiedz
 • 12 maja, 2015 o 11:42 am
  Permalink

  czy można prosić o komentarz fundamentalny do wyników za I kw?

  Odpowiedz
 • 24 maja, 2015 o 9:45 am
  Permalink

  Witaj OBS. Bardzo ciekawa analiza. Pierwszy kwartał całkowicie potwierdził Twoje przypuszczenia. Mamy na poziomie grupy kolejny bardzo dobry wynik zysku netto na poziomie 913 tysięcy – to prawie tyle ile spółka przeznaczy na dywidendę za 2014. Nie wchodząc głębiej łatwo wyliczyć, na jaką dywidendę moglibyśmy liczyć przyszłym roku, gdyby utrzymano powtarzalność zysków. Analiza ostatnich kwartałów może świadczyć o tym, że na poprawę koniunktury w branży nałozyła sie poprawa marży z uwagi na wyższy status partnertswa. Niestety potwierdziły się również Twoje negatywne odczucia co do polityki finansowej i wizja wtopy na kolejnych obligacjach na kolejne pół bańki. Błąd powtórzony drugi raz staje sie powoli strukturalny mimo, że sznse odzyskania tej kasy wydają się wyższe niż w przypadku WZRT. Dziwi takie niereformowane podejście zarządu, tym bardziej że są oni jednocześnie najwiekszymi akcjonariuszami i dobra polityka dywidendowa polegająca na wypłacie większej puli zysków z nadpłynności, zamiast lokowania jej w wątpliwej jakości papiery sponiewieranego moralnie rynku Catalyst powinna być spójna z interesami drobnych akcjonariuszy. http://www.parkiet.com/artykul/9,1423226-Procad-znowu-potknal-sie-na-obligacjach.html

  Odpowiedz
 • 13 sierpnia, 2015 o 7:38 pm
  Permalink

  Jakie prognozy na raport polroczny 28 sierpnia?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.