Konsorcjum Stali

Konsorcjum Stali to jeden z największych dystrybutorów stali w Polsce. Posiada trzy zakłady produkcji zbrojeń budowlanych,  dwa zakłady produkujące konstrukcje stalowe i Centrum Serwisowe Blach zajmujące się cięciem blach.
Oprócz swoich produktów KS sprzedaje blachy, pręty itp.
W 2014 r. przychody ze sprzedaży produktów stanowiły 39%, a towarów 61%.
Po gorszych dwóch wcześniejszych latach, rok 2014 r. przyniósł akcjonariuszom grupy powody do zadowolenia.

Przychody wyniosły 1,1 mld zł (+8% r/r/), a zysk netto 20,06 mln zł (+224% r/r). (raport)
 
Wyniki grupy potwierdzają ożywienie w budownictwie. Również w bieżącym roku oczekiwany jest dobry klimat dla budownictwa, co powinno sprzyjać wynikom Konsorcjum Stali.
Warto też chyba przypomnieć, że branża w poprzednich latach mocno ucierpiała na przekrętach na VAT i dopiero wprowadzenie 1 października 2013 r. odwróconego VAT-u uratowało wiele firm, w tym również Konsorcjum Stali. I chyba to była kluczowa sprawa do poprawy wyników grupy.

Ciekawie wyglądają ceny stali w Polsce. Jak widać są w trendzie spadkowym. To oznacza, że sprzedaż stali w tej samej ilości w tonach przyniesie mniejszy przychód, co może wpłynąć na brak wzrostu przychodów KS, ale z drugiej strony w branży budowlanej funkcjonują kontrakty długoterminowe ze stałą ceną, a przy zakupie tańszej stali z hut może to podnosić marżę.

źródło: PUDS

Kurs od początku roku pomknął ostro w górę ustanawiając w marcu maksimum roczne przy 30 zł. Po tak dużym i szybkim skoku zastanawia się teraz czy się mocniej skorygować czy atakować szczyty. Zapewne te szczyty będą w tym roku poprawione. Sprzyja też uchwalona dywidenda 1,50 zł na akcję, co daje stopę dywidendy 5% i niski wskaźnik C/Z=8,6.

I na koniec jeszcze ciekawostka – zachowanie funduszy inwestycyjnych w ostatnich miesiącach. Na początku grudnia informację o zmniejszeniu udziałów podał Allianz TFI, a pod koniec stycznia o zwiększeniu udziałów poinformował Quercus TFI. Jak widać dobrze na tym wyszedł.

4 myśli na temat “Konsorcjum Stali

 • 17 marca, 2015 o 9:19 pm
  Permalink

  Wyniki podali niedawno w marcu, a kurs zaczął już rosnąć w styczniu. Czy Ciebie też to denerwuje tak jak mnie? (:

  Odpowiedz
  • 18 marca, 2015 o 8:40 am
   Permalink

   Zachowanie poufności wyników przed publikacją w firmach to trudny temat. Moim zdaniem często pozytywne info poprzedzane jest zakupami.

   Tutaj wzrost możliwe, że związany był z wejściem Quercusa. Czasem mam wrażenie, że Ci z Quercusa mają "trzeci zmysł" lub dobre relacje w spółkach 🙂

   Odpowiedz
 • 19 marca, 2015 o 5:26 pm
  Permalink

  Pana analizy są trafne i pomagają mi w inwestowaniu na giełdzie.
  Czy mogę prosic o krótką analize grupy REDWOOD?

  Odpowiedz
 • 19 marca, 2015 o 5:28 pm
  Permalink

  Ma pan jakieś przemyślenia odnośnie grupy REDWOOD?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.