Po NWZ PGS Software
Dziś wziąłem udział w NWZ jednej z lepszych wrocławskich spółek na giełdzie – PGS SOFTWARE.
Jest to firma informatyczna realizująca projekty na zlecenie.
PGS SOFTWARE to wrocławska firma założona prze z braci Pawła i Wojciecha Gurguli.
Jest to jeden z bohaterów rynku NewConnect, który przeczy tezie, że NC to same przekręty. PGS świetnie rozwinął się i przeszedł na rynek podstawowy GPW.
Ambicją spółki jest rozwijanie się w najnowszych technologiach – rozwiązania chmurowe, sztuczna inteligencja, wdrażanie Internet of Things czy Machine Learning.
Spółka chce być ekspertem w nowoczesnych rozwiązaniach. Dlatego kluczowym hasłem organizacji jest ciągłe szkolenie, a w projektach wykorzystanie potencjału w rozwiązaniach potentatów Google, Amazon czy Microsoft.
W latach 2014-2017 spółka rosła w tempie ponad 30% rocznie. Słabiej jednak zaczął się 2018 rok. Po 3 kwartałach wzrost wyniósł +21%. Jednak największy wpływ na to miał słaby I kw.
Spółka większość zamówień ma z Wielkiej Brytanii, ale rozwija się też w krajach skandynawskich i Niemczech. Strategicznym kierunkiem ma być DACH, czyli Niemcy, Austria i Szwajcaria. Polska to rynek właściwie śladowy.
I niestety słaby funt nie sprzyja w osiąganiu wysokiej marży. Do tego przestój w I kw. i „długa ławka” na początku roku. Stąd niższa rentowność.
PGS jest świetną spółką dywidendową. Co roku od lat przeznacza ok. 90% zysku na dywidendę.
I to chce dalej utrzymać.
Dziś na NWZ były głosowane dwie uchwały.
Pierwsza dotyczyła wprowadzenia na rynek akcji serii I z programu motywacyjnego i było to czysto formalna uchwała, gdyż poprzednia (chyba z 2014 roku) dotyczyła wprowadzania akcji na NewConnect, a obecnie spółka jest na GPW.
Druga dotyczyła skupu do 10% akcji.
Ostatnie WZ, w którym uczestniczyłem to było NWZ LiveChat, na którym Zarząd zignorował akcjonariuszy nie pojawiając się (relacja).
Tym razem było tak, jak być powinno na każdym WZ – cały zarząd, otwarta rozmowa, wyczerpujące odpowiedzi i szacunek dla akcjonariuszy.
Bardzo ciekawe było spojrzenie na rynek IT.
Prezes uważa, że olbrzymia przyszłość jest w chmurze i jest to dopiero początek drogi. Chmura zlikwidowała ograniczenia w przetwarzaniu danych i jest to zmiana na miarę rewolucji przemysłowej. Wiele osób błędnie traktuje chmurę tylko jako większą serwerownię, a kluczowe jest wykorzystanie funkcjonalności, które ona daje. I warto korzystać z narzędzi jakie dają giganci – Amazon, Google, Microsoft. I w tym obszarze spółka chce się mocno rozwijać.
Ogólnie bardzo mocno podkreślane było utrzymanie kultury organizacji nastawionej na ciągłe szkolenie się i doskonalenie. Bo to przynosi długofalowe korzyści.
Analiza PGS SOFTWARE po wynikach III kw. i relacja z NWZ na Forum Portalu Analiz : LINK.
A już w czwartek będę na WZ AB SA.
Dzień dobry OBS,
od kilku miesięcy interesuje się intensywnie GPW i doksztalcam. Ogladalem Pana bardzo ciekawy wykład nt AF tylko żałuję że zdążył Pan przedstawić tylko 1 spółkę… Może byłaby możliwość nagrania/stworzenia wykładu w którym analizuje Pan 2,3 spółki z różnych branż? 🙂
A teraz pytanie bardziej związane z artykułem, czy emisja akcji własnych jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym dla firmy? Jak czytam w uchwale zarządu ilość akcji ma wynosić 2tys a cena nominalna 0.02pln, a ile będzie wynosić cena emisyjna? Jak zwykle zachowuje się kurs notowań na gpw po emisji?
I takie same pytania miałbym odnośnie skupu akcji przez firmę, czy jest to zjawisko pozytywne? Jak później zachowuje się kurs notowań?
Z góry bardzo dziękuję i zaznaczam ze dopiero się uczę ale zaczyna mi się to podobać 😉
Da ViduS
Planuję nagranie jak robię analizy spółek, ale to jeszcze chwilę potrwa.
Emisja akcji własnych może być pozytywna, a może być negatywna. To zależy.
Jeśli chodzi o PGS to spółka prowadzi program motywacyjny oparty o uzyskanie akcji spółki. I takie programy co do zasady moim zdaniem są pozytywne. Oczywiście wszystko zależy od parametrów.
Skup akcji też co do zasady wspiera kurs. Ale w tym przypadku tak nie będzie, bo nie planują tego skupu w celu wspierania kursu na giełdzie.
Czy jest możliwy powrót wątku w OBS "ciekaw spółki z newconnect" ?
AD
Pewnie tak, choć płynność na tym rynku jest coraz niższa.
A biorąc pod uwagę mocno przecenione spółki na rynku głównym to bardziej zalecałbym szukanie tam okazji inwestycyjnych.
Na NC naprawdę nieliczne spółki są warte uwagi.
PGS też najpierw był na nc a z branży informatycznej jest też parę tanich spółek np. Sevenet,Eonet,XPlus czy Madkom.
Pozdrawiam AD
Z tym Sevenet to bylbym ostrożny…Capital One Advisers (moim zdaniem najlepszy AD na NC) ucierpiał na opinii…Miałem w ogóle wziąć udział w private placement tej spółki. Jednak plotki z rynku dochodziły takie, że spółka coś kombinuje…Ponoć już "walili" sciemę doradcy przy sporzadzaniu dokumentu informacyjnego. Być może kurs wzrośnie-ja tego nie wiem, ale w tym przypadku zachowalbym szczególną ostrożność…
Nieuk.